Szakad a szombathelyi és a Vas megyei MDF - beszélgetés a három távozóval

2008.11.23. 20:08

A hétvégén országos sajtóhír kerekedett abból, hogy a hét szombathelyi elnökségi tagból négy lemondott. Közülük hárman jelezték, átlépnek a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártjába. A politikusok nem titkolják, hogy kilépésük oka, hogy az országos vezetéssel ellentétben ők inkább a Fidesz szövetségeseként kívánnak politizálni, és szerintük ezzel így van a Vas megyei tagság többsége, még akkor is, ha a helyi szervezetek zöme virtuális. A politikusokkal szombaton beszélgettünk.

Általános jelenség, hogy a választások közötti félidőben jelentős belső mozgások vannak egy pártban. Ám még ennek a jelenségnek a tudatában is figyelemre méltó, ha egy megyeszékhely pártelnöksége szétesik, és zömük úgy dönt, más pártban kívánja folytatni a politizálást. Már pedig Szombathelyen ez történt, és a hír hamar bejárta az országos sajtót is. Racker Béla, Nagy Gábor László és Bozzay Imre György jelezték, kilépnek az MDF-ből, és a továbbiakban a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártjában (MVMP) kívánnak politizálni. A három „szakadárral” szombaton lapunk szerkesztőségében beszélgettünk. A találkozóra Racker Béla néhány perces késéssel érkezik, mert a lépcsőházban Dávid Ibolya pártelnökkel beszél telefonon.

Szakad a szombathelyi és a Vas megyei MDF


ALON: Miről beszélgettek Dávid Ibolyával?

R. B.: Dávid Ibolya egy párt elnöke, és így természetesen érdeklődik, hogy mi történik Vas megyében. Ő maga egyébként egy teljesen normális ember, inkább azzal a csapattal van gond, akiket maga köré válogatott.

És mi történik most Vas megyében?

R. B.: Ez már a folyamat vége. A belső ellentétek, háborúskodások már tavaly év végén jelentkeztek, aztán idén nyáron jöttek a tisztújítások, ahol a tagság Szombathelyen két csoportra bomlott. Érdekes módon nem szavazhatott például az a kilenc ember, akit korábban felvettünk a pártba. Igaz, nélkülük is a mi csoportunk alakíthatott elnökséget.

N. G. L.: Tavaly november óta érezzük, hogy van egy tendencia az országos politikában, és ezt a politikát helyben a másik csoport képviseli. Ez jelenik meg egyébként Szombathelyen a városvezetésben is. Ugyanakkor volt a váltásra igény a pártban, melyet Almássy Kornél képviselt. Láttuk, hogy a média segítségével hogyan történt Almássy eltávolítása, de mind a mai napig nincs bizonyíték arra, amivel vádolták. Mindez olyan belső ellentétekhez, vagdalkozásokhoz vezetett, melyek már nem egészségesek egy párt életében. Volt olyan elképzelés is, hogy feloszlatják a nálunk a helyi szervezeteket, de mi nem kívántuk a helyi, tiszteletre méltó alapítókat olyan helyzetbe hozni, hogy megkapják a tagkönyvüket, így inkább úgy döntöttünk, hogy szép csendben elválunk. Kedden itt volt Dávid Ibolya, vele is megbeszéltük ezt. Aztán a sajtó révén mégiscsak nyilvánosságra került a történet.

Szakad a szombathelyi és a Vas megyei MDF


Mindennek milyen gyakorlati következményei lesznek a helyi szinten?

N. G. L.: Abban egészen biztos vagyok, hogy év végéig a többség, 20-25 ember kilép a szombathelyi szervezetből. Sajnálom, hogy azt a munkát, amit áprilisban elkezdtünk, nem tudtuk befejezni, de most a bent maradók bizonyíthatják, hogy jobban tudnak pártot építeni és kampányt folytatni, mint mi.

R.B.: Én évek óta azt magyarázom az országos pártvezetésnek, hogy virtuális MDF-szervezetek vannak. A tíz megyei szervezetből körülbelül három valódi, a többi egy-két emberből áll. Amikor a múltkor a csepregi szervezetből kilépett az elnök, két hétig tartott öt aláírást összevadászni. Ez azt is jelenti, hogyha az adott településen – például Körmenden, Kőszegen – kilépnek a húzóemberek, ott gyakorlatilag megszűnik a szervezet. Valamennyire rálátok az országos történésekre is. Az MDF három helyen, Budapesten, Vas és Zala megyében volt erős. Zala megyében épp most tolták félre azt fiatal és energikus hölgyet, aki az elmúlt választáson jó eredményt ért el. És sok politikust toltak félre országos szinten is, és helyükre újak jöttek, olyanok, akiket nem kívánok minősíteni.

Szakad a szombathelyi és a Vas megyei MDF


Elképzelhető, hogy a kilépésük országos folyamatot indít el?

B. I. Gy.: Mivel mi nem szervezkedtünk ez ügyben, nem volt semmiféle összeesküvés, így igazából nincsenek információink arról, hogy máshol mi történik.

R.B.: Más megyében nincs ekkora szervezet. De el tudom képzelni, hogy követik példánkat és valamiféle lavina indul el. Ami lehet, jót is tenne az MDF-nek, félidőben vagyunk, ha megtisztul a párt, jobban összezárható lesz, nagyobb sikerrel indul a választásokon.

Azért mégiscsak érdekes lehetett a keddi beszélgetés Dávid Ibolyával.

R.B.: Nem volt kiabálás, veszekedés. Elmondtuk, hogy a Szombathelyen kialakult helyzetet ezen a szinten már nem lehet kezelni. Én személy szerint többféle verziót is el tudtam volna fogadni, de aztán az lett a megoldás, hogy a szombathelyi elnökség lemondott. Ebből aztán persze vita kerekedett, hogy ki mondott le és ki nem. Mi hárman lemondtunk az elnökségből, és ugyanazt tette Kamarás László, aki viszont – valószínűleg egyelőre – nem lépett ki a pártból.

Szakad a szombathelyi és a Vas megyei MDF


Szombathelyi szinten le lehet ezt fordítani a gyakorlat nyelvére úgy, hogy akik maradnak, azok a jelenlegi városvezetéshez, akik kiléptek, azok inkább a Fideszhez húznak?

R.B.: Szombathely jelenleg rosszul működik. Jövőre a működési hiány eléri a hárommilliárd forintot, emellett van hétmilliárdos kötelezettségvállalás. Éhen fog halni a város. Közben presztízsberuházások folynak, például az Ady tér átköltöztetése vagy két színház építése. Nem titkoljuk, hogy mi inkább jobboldaliak vagyunk, a Fidesz irányába húzunk, de ugyanakkor azt sem gondolom, hogy akik maradnak, mindannyian a szocialisták támogatói. Nem ideológiáról van szó.

N: G. L.: Én úgy fogalmaznék, hogy sem a történelmi ideológia, sem az itt folytatott gazdaságpolitika nem engedi, hogy a jelenlegi szombathelyi szocialista városvezetést támogatni tudjunk.

B. Gy. I.: Az ember nem azért lép be egy pártba, hogy pozíciót tölthessen be vagy vitatkozhasson, hanem hogy megoldjon bizonyos dolgokat. Szombathely esetében például azokat a gazdasági problémákat, melyeket Béla említett. De amíg egymást nyírjuk, és a lovak kétfelé húznak, ez nem fog menni. Mi úgy gondoljuk, hogy e tekintetben a Fidesszel kell együttműködni, mert ők hasonló gazdaságpolitikát képviselnek, és várhatóan olyan pozíciókban lesznek, hogy ezekbe a dolgokba be tudnak majd szólni. És nem titok, mi is szeretnénk ott lenni és segíteni.

R.B.: Önmagában áldott állapot, hogy Szabó Gábor személyében az MDF-nek van egy alpolgármester-lépviselője a közgyűlésben, főleg 15:14-es felállásnál. Ehhez képest végigháborúztuk az elmúlt évet, ráadásul mióta a mi embereink kerültek az elnökségbe, ő nem részt ezeken az elnökségi üléseken.

N: G. L.: Talán az elmondottakból már világos, hogy Szabó Gábor és csapata marad a pártban, illetve azok, akik a történelmi nosztalgia hívei.

Szakad a szombathelyi és a Vas megyei MDF


És miért pont a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártja? Nem sokat lehet tudni erről a szerveződésről.

N. G. L.: Az MVMP egy olyan megoldás, amely nem jobboldali vagy baloldali retorika, hanem egy neokonzervatív gazdaságpolitika mentén halad. Ez nem pont ugyanaz, mint a Fideszé, de a Fidesz részéről legalább van fogadókészség ez irányba. A jelenleg kialakult gazdasági helyzetet csak és kizárólag a magyar vállalkozók tudják megoldani.

R.B.: Amikor a fent említett konfliktusok előjöttek, az ember már elkezdett keresgélni. A Fideszbe eszünkbe sem jutott belépni, inkább egy olyan érdekérvényesítő csoportot kerestünk, ahol nem annyira az ideológia, hanem a gazdaságpolitika a lényeg. Így találtunk rá az MVMP-re, amely a Fidesz-pártszövetség része, de mégis önálló párt. A magyar munkaerő 70 százalékát a kis- és középvállalkozások foglalkoztatják. Ha ezek összedőlnek, a városházi dolgozóknak sem lesz fizetésük. Sorban dőlnek össze a szombathelyi üzemek, ugyanakkor az elmúlt hat évben senki nem foglalkozott iparfejlesztéssel. Pedig egy új ipari park lenne a legfontosabb.

B. I. Gy.: Egy párt akkor kerül hatalomba, ha elég támogatója, tagja van. Ehhez van két évünk. A minipártoknak az a bajuk, hogy nem látszanak sehol, így nem tudnak kampányolni. Ha mi most belépünk ebbe a pártba, viszünk magunkkal szakértőket, kapcsolatokat és aktív tagokat, akikkel viszont lehet kampányolni. Úgy gondolom, hogy mindezzel együtt Vas megyében 2010-ban egy tisztes választási eredményt tudunk majd felmutatni. Előzetesen mar egyeztettünk a belépésről párt helyi vezetőjével, Anderkó Ottóval, de a párton belüli pozíciókról, személyi kérdésekről még nagyon korai beszélni.
.