Rendkívüli Vas megyei közgyűlés: végre mondtak valamit

2011.11.17. 15:31

Nem jött be a papírforma, a Vas megyei közgyűlés napirendre tűzte az ellenzékiek előterjesztését.

Megyei közgyűlés 2011. november 17.

Nem jött be a papírforma, a Vas megyei közgyűlés napirendre tűzte az ellenzékiek előterjesztését, sőt meg is vitatta azt. Egy darabig úgy tűnt, hogy csak egy újabb szájkarate lesz, de aztán a megye vezetősége kibökte: Bükfürdőhöz, a temetkezési vállalathoz és néhány ingatlanhoz ragaszkodnának: a többit viheti az állam.

Több vagyonelem megtartásához is ragaszkodnának a kormányhivatallal, illetve a kormányzattal folytatott vagyonátadás során a vasiak; erről egyhangúlag támogatott határozatot is hozott az ellenzéki kezdeményezésre összehívott csütörtöki rendkívüli ülésén a Vas megyei közgyűlés.

Megyei közgyűlés 2011. november 17.

A megye meg kívánja tartani a Büki Gyógyfürdő Zrt.-ben lévő 46, 9 százalékos tulajdonrészét; a Vas Megyei Vagyonkezelési Kft.-t amelynek fő tevékenységi köre a jövőben megyei temetkezési vállalkozás működtetése lenne, valamint azt az ingó- és ingatlan vagyont, amely közvetlenül szükséges a megyei önkormányzat működéséhez - áll az elfogadott határozatban.

Elutasította viszont a megyei közgyűlés kormányzati többsége azt az ellenzéki javaslatot, amely arra irányult, hogy a testület állítson fel bizottságot az átadni és megtartani kívánt vagyonelemek meghatározása érdekében, a felálló bizottság pedig készítsen tételes listát ezekről. Azzal az ellenzéki javaslattevők is egyetértettek, hogy a Vas Megyei Markusovszky Kórház működtetése kerüljön állami kézbe.

Megyei közgyűlés 2011. november 17.

Pajor András (Fidesz-KDNP) frakcióvezető hangsúlyozta: a vagyonátadásról már megkezdte a tárgyalást egy bizottság, amelynek tagjai a kormányhivatal vezetője, valamint a közgyűlés választott tisztségviselői - elnöke és alelnöke -, valamint a megyei főjegyző.

A tárgyalások zajlanak, a vagyonátadásnak pedig a már elfogadott és a napokban végszavazás előtt álló törvények szerint kell megtörténnie - fűzte hozzá.

Fehér László (MSZP) frakcióvezető kijelentette: a megyei önkormányzat vagyonának és intézményeinek állami kézbe kerülésével egy visszafordíthatatlan folyamatot fog elindítani, amelynek kárvallotjai a megyék polgárai lesznek. A Vas megyei közgyűlésnek kötelessége a megye vagyonának, jelentős értékeinek megyei tulajdonban való megtartása. Szavai szerint a megyei önkormányzatnak Vasban nem jelent súlyos nehézséget a közfeladatok és a közszolgáltatások megfelelő színvonalú ellátása, amelyek a többi megyéhez viszonyítva magasabb színvonalúak - mondta.

Megyei közgyűlés 2011. november 17.

Vas megye önkormányzata az elmúlt években jól gazdálkodott, a megye vagyona ezért nem csökkent, és nem szorítkozik csupán a feladatellátáshoz szükséges vagyonelemekre. A forgalomképes vagyonelemek a legutóbbi 2007-es vagyonértékelés alapján jóval meghaladják a megyei önkormányzat adósságállományát - mutatott rá.

Rába Kálmán (Jobbik) arra hívta fel a figyelmet, hogy a megyei önkormányzatoknak azt kellene elérniük, hogy a kormányzat valamilyen törvényi garanciát adjon az átvett intézmények működtetésére, sőt arra az esetre, ha finanszírozási problémák lépnének fel, egyfajta bankgaranciát is kellene kérni tőlük.

Patyi Elemér, a Szolidaritás a Vidékért Egyesület elnöke arra kérte kormánypárti képviselőtársait, hogy választóiknak, a megye polgárainak tett esküjükhöz legyenek hűek, és ne kizárólag a kormánypártok akaratának megfelelően szavazzanak.

Megyei közgyűlés 2011. november 17.

Marton Ferenc (Fidesz-KDNP), a közgyűlés alelnöke elmondta: van törvényes lehetősége annak, hogy bizonyos vagyonelemekről külön megállapodás szülessen, ezért szavai szerint van esélye annak, hogy megtarthatják a megye számára kiemelten fontos vagyonrészeket.

Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP) a Vas megyei közgyűlés elnöke a vitát összegezve hangsúlyozta: Vas megye önkormányzata büszke lehet arra, hogy az elmúlt években a vagyonnal jól gazdálkodott, és működőképes intézményeket ad át, amelyeket az állam továbbra is a Vas megyeiek érdekében működtetnek majd.

ALON-kommentár

  • A közgyűlés előtt az újságírók azon tűnődtek, érdemes-e levetni a kabátot, ugyanis mindenki arra tippelt, hogy a szombathelyi közgyűlés forgatókönyve valósul meg, ahol is az ellenzék hasonló módon és hasonló indokkal hívta össze kétszer is városatyákat, hogy a jobboldal aztán mindkétszer leszavazza a téma napirendre tűzését.
  • Az előterjesztés napirendre tűzése láthatóan meglepte az ellenzéki képviselőket is, egy darabig nem is nagyon tudtak mit mondani: Fehér László első felszólalásában jobb híján szó szerint felolvasta a háromoldalas előterjesztést, ami ott feküdt minden képviselő előtt.
  • Nagyon váltakozó volt a vita színvonala. Olykor sikerült az egész gazdasági problémát nemzetközi kontextusba (Kína, Olaszország stb.) helyezni, máskor a képviselők abba is belekeveredtek, hogy most melyik alkotmány van érvényben.
  • A vita során többször és több kontextusban előkerült a Markusovszky kórház ügye. Láthatóan sem a kormánypárt, sem az ellenzék nem ragaszkodik hozzá, ugyanakkor mind szocialisták, mind a Jobbik aggodalmát fejezte ki amiatt, hogyha állami képbe kerül az intézmény, úgy várhatóan bizonyos osztályok elsorvadnak. Fehér László információ szerint a négy megyét felölelő térségben (Győr, Vas, Zala, Veszprém) Győr kórháza lesz a kiemelt, a második szinten Zalaegerszeg lesz, Veszprém és Szombathely a harmadikon.
  • A szocialista képviselőknek nem egy praktikus meglátása és ötlete volt, csak éppen elfelejtették maguktól megkérdezni, hogy ezeket miért nem hajtották az 8 éves regnálásuk alatt.
  • A Fidesz képviselők viszont úgy hivatkoztak a kétharmados választási győzelemre, mintha ezzel immunitást is kaptak volna a kritikák, a gondolkodás és az képviselők egyéni felelőssége alól. Pedig nem, és most már nem ártana némi eredményt is felmutatniuk.
  • A közgyűlés bizonyos szakaszait – ahogy az egész vagyonátadást – meglehetős káosz jellemezte. Rába Kálmán például a szavazás után azt állapította meg, hogy nem is tudja mit szavazott meg. Valószínűleg nem ő volt az egyetlen, de csak ő vallotta be. Mi most utólag és írásban csatlakozunk hozzá.
  • A Bükfürdőhöz és a temetkezési vállalathoz való ragaszkodás kimondása feletti örömben senki nem kérdezte meg, hogy mi lesz azokkal az intézményekkel, melyek nem kellenek a megyének. És hát sok ilyen van. (J. A.)
  •  
.