Rocktábortól hangos Bildein - Grencsó István osztrák tanítványaival lép színpadra

2012.07.28. 12:19

Zajlik az élet a Pinka-parton! Több magyar, főleg Vas megyei zenészpalánta is ott van a közel 40 hallgató között.

Zajlik az élet a Pinka-parton! Több magyar, főleg Vas megyei zenészpalánta is ott van a közel 40 hallgató között, akik egy hetes rocktáborban ismerkednek a színpadi és stúdiózenélés csínjával-bínjával.

A fiatal magyar zenészek több mint 60 %-os kedvezménnyel jelentkezhettek a táborba – Beleden (Bildeinben) tényleg komolyan gondolják a határok nélküliséget. A tanárok között találjuk Klaus Ambroscht, Fiit, vagy Grencsó Istvánt, akinek már évről évre visszatérő diákjai is vannak.

A »rock the blues, rock the jazz, rock the funk!« mottóval szervezett rockszemináriumot az augusztusi picture on fesztiválhoz kapcsolódóan rendezték meg. A tábort hétfőn nyitotta meg Udo Preis művészeti vezető, Hansjörg Schrammel, a picture on Egyesület elnöke és Walter Temmel polgármester, parlamenti képviselő a Pornóapáti és Szentpéterfa közti kis osztrák faluban.

A bildeini rockszemináriumban profi zenészek osztják meg technikai tudásukat, koncerttapasztalatukat, zenei szenvedélyüket és művészi elképzeléseiket a fiatalokkal, akiknek lehetőségük nyílik megismerni egymást, barátságokat kötni, zenekarokat alapítani... határok nélkül.

A nappal-tanítás-este-session-mintára szerveződő egy hetes intenzív kurzus kiválóan alkalmas új technikák elsajátítására és tapasztalatcserére. A hét tanterem a „határok nélküli falu” közepén van, egy részük ráadásul klasszikus pajta – a traktorok és szalmabálák melletti közös zenélés különleges ízt ad a tábornak. Este pedig a Stadlban, Bildein professzionális fény- és hangtechnikával felszerelt rendezvénytermében ideális lehetőség nyílik a megtanultak kipróbálására, a kísérletezésnek a színpadon csak a saját bátorság szabhat határt.

A zenei képzés mellett a színpadtechnika használatának rejtelmeivel is megismerkedhetnek a résztvevők (hang, fény, színpadberendezés, beállás). A programot további érdekes előadások egészítik ki: kompozícóelmélet, szövegírás, zenetörténet...

Grencsó Istvánnal a falu közepén álló platánfa árnyékában beszélgettünk:

A hangulat mindig jó! Az idei a harmadik meghívásom, korábban már két évben is részt vettem. Az elején persze nehezen indul be, úgy veszem észre, először mindig van egy kis félszeg tapogatózás a fiatalok részéről, de ahogy múlnak a napok, egyre jobban oldódik minden, és egyre otthonosabb, hangulatosabb a tábor – számol be a tábori életről a jazz virtuóz.

Hogy kell elképzelni itt egy napot, hogy zajlanak a foglalkozások?

Aszerint vannak beosztva a fiatalok, hogy ki milyen hangszerrel érkezik. Különböző formációk alakulnak. Vannak komplett zenekarok, akik már évek óta együtt dolgoznak, és vannak egyéni jelentkezők, belőlük is összeverbuválódik egy-egy kisebb vagy nagyobb zenekar. Délelőtt 10 óra tájban elindulnak az egyéni foglalkozások. Külön van énektechnika, gitároktatás, basszusgitáros oktatás, ütőhangszeres oktatás. Ebéd után zenekari gyakorlatokat tartunk, illetve zajlanak a próbái azoknak a daraboknak, amelyeket a hétvégi zárókoncerten mutatnak be a nyilvánosságnak.
Nálam ez egy nyitott műhely. Akinek van kedve, benézhet, jöhet, ha tetszik neki, marad, ha nem tetszik, elmegy. Többen vannak, akik minden évben jönnek, de most is csatlakoztak új hangszeresek, új arcok. A koncertre három kis kompozíciómmal készülünk, ezeket együtt hangszereltük meg. Vannak gitárosok, van egy ütős fiú, dobos, egy basszusgitáros, egy billentyűs, illetve énekesek. Meg én is segítem a színpadon a fiatalokat.

Ők magyarok vagy osztrákok?

Mind osztrákok. Vannak magyar muzsikusok is, de őket most ez nem érdekelte, inkább más stílusban szeretnének megmutatkozni. Az én műhelyemben nem a hagyományos, döngölős rockzenét csináljuk... ez kicsit más jellegű, de szeretik.

Mik a tapasztalok, milyen fejlődést lehet elérni egy hét alatt?

Egy hét nem hosszú idő, bizonyos kompromisszumokat meg kell hozni: ha nagyon belemerülünk az elméletbe, hamar elszalad a hét. És a különbség is elég nagy a gyerekek között, van aki már haladóbb, van, aki kezdőbb szinten van. Nem lehet egy vödörbe dobni az összest. Egy hét alatt bele tudunk kóstolni az improvizációba, a különböző zenei megoldásokba, egyszerűbb hangszerelési dolgokba. Mindezt a gyakorlatban is igyekszünk úgy megvalósítani, hogy továbbvihessék, alkalmazhassák a jövőben.

Mennyire alakulnak itt ki tartósabb kapcsolatok, esetleg közös zenekarok?

Nagyon jó erről a meglátásom, vannak a fiatalok között is, akik mindig jönnek, minden évben, amióta én itt vagyok, és minden évben keresnek is engem. Az, hogy együtt dolgozunk, tehát kimondottan igénylik, keresik, akarják ezt a fajta munkát, egy jól eső visszajelzés arról, hogy van értelme csinálni.
Nagyon sok osztrák muzsikussal ismerkedtem meg itt, akik tanítanak. Más ez, mint egy nagy, hivatalos fesztivál, mégiscsak egy tábor, barátságosabb, nagyon jó kapcsolatok alakulnak a gyerekek és a tanárok között is.

A bildeini tábor nem csak napi szintű színpadi jelenlétet biztosít, de fellépési lehetőséget is egy igazán nagy fesztivál színpadán, a zenekarok ugyanis az augusztus 10-11 között zajló picture on fesztivál délutánjain is bemutatkozhatnak, olyan sztárok előtt, mint a sum41, a Quimby, Jimmy Cliff vagy a Leningrad Cowboys.

A tábor keretében pénteken este fellépett a Stereoface, utána pedig, mint minden este, vidám jam session vette kezdetét. Szombaton, 28-án este 8 órától a hallgatók és a tanárok közös zárókoncertje emeli a faluban a decibelek szintjét. (A belépés ingyenes!)

.