Háromnapos szimpóziumot rendeznek Budapesten a mesterséges intelligenciáról május 8. és 10. között.
AI Symposium 2025 elnevezéssel háromnapos nemzetközi szimpóziumot rendeznek a mesterséges intelligenciáról május 8. és 10. között Budapesten, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és a szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem (NTU) közös szervezésében.
A HUN-REN szerdai közleménye szerint a mesterséges intelligencia világszerte legkiválóbb kutatói találkoznak Budapesten, hogy a legújabb fejlesztésekről, trendekről és áttörésekről beszéljenek. A több mint 50 vezető kutató között lesznek amerikai, német, szingapúri és magyar szakértők is.
A szimpóziumon négy fő témakör mentén járják körbe az mesterséges intelligencia legfontosabb kérdéseit: a megbízható és fenntartható mesterséges intelligencia, a hálózattudomány, az egészségügy és az ipari automatizálás kerülnek a fókuszba.
A közleményben az előadók között kiemelték Tao Dachenget, az NTU professzorát, aki több mint 112 ezer hivatkozással a világ egyik legtöbbet idézett AI-szakembere. A hálózattudományról beszél majd Barabási Albert-László, míg az orvosbiológiai AI-alkalmazásokat Guan Cuntai professzor, a BCI (agy-számítógép interfész) kutatás egyik vezetője mutatja be. Az ipari automatizálás és robotika frontvonalát Lin Weisi professzor képviseli a vizuális jelfeldolgozás területéről.
"A mesterséges intelligencia nem a jövő - hanem a jelen. Ez az esemény lehetőséget teremt arra, hogy Magyarország ne csak követője, hanem alakítója legyen az AI-forradalomnak. A mesterséges intelligencia ugyanakkor tudományos felelősség is. Magyarország célja, hogy a kutatási hálózatán keresztül élen járjon a megbízható, átlátható és emberközpontú AI fejlesztésében. A mesterséges intelligencia tehát iránytű a jövő felé"
- idézték a közleményben Jakab Rolandot, a HUN-REN vezérigazgatóját.
A tájékoztatóban hangsúlyozták: a szimpózium különlegessége, hogy a hazai kutatók és vállalatok képviselői aktív szereplőivé válhatnak a tudományos párbeszédnek.
Hozzátették: az esemény olyan nemzetközi partnerek támogatásával valósul meg, mint a Bosch, a Nokia, az Ericsson és a Continental, amelyek szakmai jelenlétükkel erősítik a tudomány és ipar közötti együttműködést. A magyar kutatók és vállalatok megismerhetik a legújabb nemzetközi eredményeket, és közvetlen kapcsolatot építhetnek az élvonalbeli AI-kutatókkal - olvasható a közleményben.
További információ és a program részletei elérhetők a szimpózium hivatalos oldalán, a https://hun-ren.hu/ai-symposium-2025/ linken.