A sörcsapolás titkai - az igazinak nyolc fázisa van, és ez az, ami igazán számít

2010.05.17. 14:44

Az emberek szívesebben veszik a dobozos, illetve üveges söröket. Pedig a szakértők a csapoltra esküsznek.

Sörcsapolás

Kampány indult a csapolt sörért. Nem véletlenül: az eladások a tíz évvel ezelőtti szint felére estek vissza, az emberek szívesebben veszik a dobozos, illetve üveges söröket. Pedig a szakértők a csapoltra esküsznek. Rose helyszíni tudósítása az utóbbi idők egyik legfontosabb témájáról. Most már csak a meleget várjuk. Mármint időjárásban.

Benedek László, a Heineken Hungária Zrt. (a Soproni is az övék) értékesítési igazgatója azzal vág rögtön a közepébe, hogy elmondja: nem igaz, hogy a csapolt sör minősége rosszabb volna, csak éppen, oda kell figyelni a gép tisztaságára. A sörcsapoló vezetékeket naponta át kell mosni, egyébként a benne felhalmozódott élesztő miatt romlik a csapolt sör minősége. A magyar söripar egyik tragédiája, hogy az ilyen és hasonló dolgokra az elmúlt tíz-tizenöt évben kevés figyelmet fordítottak, ezért ma nagyon sokan ódzkodnak a csapolt sörtől. A kilencvenes években évi másfél millió hektoliter csapolt sör fogyott, most hatszázezer.

Sörcsapolás

A Soproni megbízásából a KutatóCentrum 2010 áprilisában mintegy 1028 sörfogyasztót megkérdezve felmérést végzett a sörfogyasztási szokásokról, illetve a csapolt sörhöz kapcsolódó fogyasztói attitűdökről. A kutatásból kiderült, vette át a szót a sajtótájékoztatón Győrfi Anna, hogy a rendszeresen sörözők negyede hetente többször is iszik sört (a férfiak 40, a nők 12 százaléka a rendszeresen sörözők közül). Csapolt sört csak 29 százalék fogyaszt. 64 barátokkal szokott csapolt sört fogyasztani, 14 százalék házastársával vagy élettársával, három százalék egyedül. Akik nem fogyasztanak csapolt sört, azok főleg azért nem, mert nem bíznak a minőségében, vagy a higiéniában, és 52 százalék gondolja úgy, hogy egyes helyeken vizezhetik a csapolt sör. (Ez nem igaz: zárt rendszerről van szó, nem lehet vizezni. Az ízbeli eltérések adódhatnak például a szénsavpalack rossz beállításától.)

Sörcsapolás

A szakember szerint egyértelműen a csapolt sör a jobb. A gyártás során alkalmazott hőbehatás kevésbé befolyásolja a sör ízét a hordós kiszerelés esetében, mint az üvegesnél, és a csapoltnak üdébb ízt ad, hogy külön szénsavpalackot használnak hozzá. Újságírói kérdésre, hogy a csapolásra van-e valamilyen szabvány, Benedek László azt felelte, hogy saját elvárásaik vannak, a csapolt sör hőmérséklete például 6-7 Celsius fokon az igazi, még akkor is, ha ezt sokan túl hidegnek találják. De úgyis hamar felmelegszik.

Sörcsapolás

Na, jöjjön a lényeg, és aki mindezt bemutatta: Melegh György sörcsapoló mester, aki arra esküszik, a csapolásnak nyolc fázisa van: 1. tiszta poharat veszünk elő 2. pohárzuhany 3. a cseppsört elengedjük (ami a csőben maradt az előző csapolás óta, mert az már nem friss) 4. 45 fokos szögben tartjuk a poharat a csap alá 5. elkezdünk csapolni, egy húzásra, kétharmadig ebben a helyzetben, az emblémát a vendég felé fordítva 6. egyenesbe visszaállítjuk a poharat 7. továbbengedjük, hogy a habkorona 3-4 centi magas legyen 8. poháralátéten a vendég elé helyezzük.

Sörcsapolás

Akkor tökéletes, ha a hab pont a kalibrációs vonalon áll meg. A pohárzuhanyra azért van szükség, mert ha száraz a pohár fala, akkor a szén-dioxid nem tud elszabadulni pohárból, és a pohár falán lebeg. Ha viszont bevizezzük a poharat, akkor nem lebegnek felszálló bubik a pohár falán. Tökéletes csapolás esetén két-három pohártól még nem puffad fel az ember hasa, ezt 5-6 pohárral el lehet odázni, ami direkte hasznos a vendéglátóipar szempontjából. A megfelelően csapolt sörön tartós a habkorona, nem esik össze. Jobban kijön az ízvilága, selymesebb lesz. Higiéniai szempontból az sem jó, ha beleér a kifolyócső a sörbe. Ha tökéletes volt a csapolás, akkor látszik a sör elfogyasztása után a "brüsszeli csipke". Így nevezik a habból visszamaradt karikákat a pohár falán, annyi darab van belőle, ahány kortyra elfogyott a sör.

Sörcsapolás

A söröspohárból, legjobb, ha csak sört iszunk. Nem azért, mert a sör szent, hanem mert zsírok tapadhatnak meg a pohár falán, amitől a sör nem habzik. Ez esetben forró vízzel és egy kis szódabikarbónával mossuk el, és öblítsük el hideg vízzel.

.