Szombathely és a testvérvárosai: utazni érdemes?

2012.12.12. 12:59

Igazából nem ilyennek szántuk ezt az írást, de a semminél több.

Mottó:
Ha meguntam, hogy mindig itt legyek,
Majd utazgatok, mert utazni élvezet.
(KFT: Afrika)




Magyarázkodásként

Bevalljuk: a feldolgozandó témáink listáján már több éve ott lapul a „testvérvárosok” szó. Hogy majd egyszer alaposan utána kellene nézni, hogy mennyi a hozadéka ezeknek a jól hangzó kapcsolatoknak.

Mert valljuk be, első, felületes pillantásra a testvérvárosi kapcsolatok leginkább azt a célt szolgálják, hogy delegációtagként néhány kellemes politikusi jutalomnapot el lehet tölteni valami egzotikus helyen (az átlagpolgárnak lassan Fonyód is az lesz), illetve lehet villogni és villogtatni hazai pályán, ha a testvérvárosból érkezik küldöttség.

Merthogy – nagy tudatlanságunkban – különösebb gazdasági, turisztikai vagy kulturális hozadékról nem tudunk.

Kaufbeuren, a kedven (Fotó: Kaufbeuren.de)
Kaufbeuren, a kedvenc (Fotó: Kaufbeuren.de)


A téma aztán – egy új grúz testvérváros kapcsán - előkerült a szeptemberi szombathelyi közgyűlésen, igaz, az ellenzék nem azt forszírozta, hogy mi értelme ezeknek testvériségeknek, hanem hogy a városvezetés miért hanyagolja a régieket.

Ekkor jött az ötlet, hogy vegyük elő ezt az ügyet, mert talán aktualitása van.

A közgyűlés után meg is kerestük a városházát, hogy kellene nekünk egy  illetékes az, aki választ adna a testérvárosokkal kapcsolatos kérdéseinkre.

Aztán egy darabig nem történt semmi, igaz, mi sem törtük magunkat az ügyben.

Majd azt a választ kaptuk, hogy a szeptemberi közgyűlés következményeként egy komplett beszámoló készül a témakörben, és ezt mi köszönettel el is fogadtunk válaszként.

A beszámoló mostanra elkészült, a csütörtöki közgyűlés tárgyalja is, csak éppen nem pont arról szól, amiről mi szerettünk volna.

Az összefoglalóját azért kötelességtudóan közétesszük, mert a semminél több, mi viszont – önbüntetésként - nem húzzuk ki a listánkról a témát.

Még mielőtt

Még mielőtt olvasónik kommenteket írnának a cikkhez, elmondjuk, hogy Angyal László, a szombathelyi városháza kommunikációs vezetője kiegészítő információként közölte lapunkkal, hogy „a delegáció tagjai nem kaptak napidíjat, mert az ellátásukról a meghívó fél gondoskodott. Az utazási költségek: két kivétellel (Tours, Ramat-Gan) hivatali autóval történt az utazás.”

Miről szól a polgármester beszámolója?

A 11 oldalas anyag – melyet 13. napirendi pontként tárgyal meg a csütörtöki közgyűlés az önkormányzat 2012-es testvérvárosi aktivitását járja körül.

 

Ramat-Gan, az izraeli kapcsolat (Fotó: Wikipédia)
Ramat-Gan, az izraeli kapcsolat (Fotó: Wikipédia)

Ahogy azt az ellenzék igényelte, valamiféle leltárt kapunk arról, mi történt e téren az idén, ki hova utazott és ki érkezett, hogy ennek mennyi értelme volt, azt a sorok között lehet valamennyire kibogarászni.

Kik a testvéreink?

Megtudjuk belőle, hogy Szombathely „tizenegy európai és két ázsiai várossal tart fenn testvérvárosi kapcsolatokat. Az első kategóriába tartozik az olasz Ferrara (2001. november óta), a mai Románia területén fekvő Vajdahunyad/Hunedoara (1990. február 23. óta), a német Kaufbeuren (1992. július óta), a dán Kolding (1991. április 19. óta), a finn Lappeenranta (1983. július óta), az olasz Lecco (1995. november 11. óta), a szlovén Maribor (1985. március 29. óta), az észt Nõmme (1997. március 15. óta), az ausztriai Felsőőr/Oberwart (1991. január 10. óta), a szlovákiai Nagyszombat/Trnava (1993. január 13.), illetve az ukrajnai Ungvár/Uzsgorod városa (1991. augusztus 19. óta). Ázsiában az izraeli Ramat-Gan (1992. november 1. óta) és a kínai Yantai (2007. október 8. óta) a testvérvárosunk.”

Ezen felül „a testvérvárosi kapcsolatokon túlmenően partnerségi megállapodás született a franciaországi Tours városával (2003. április 24. óta), a bolgár Razgrad várossal (2009. november 7. óta), baráti szálak fűznek minket továbbá a horvátországi Sisakhoz, illetve a mai Románia területén fekvő Zilah/Zalãu városhoz.”

Savaria Karnevál

Szombathely legnagyobb turisztikai attrakciójára az összes testvér- és baráti város, továbbá a georgiai, az izraeli és az ír nagykövet kapott meghívást. Közülük Vajdahunyad, Nõmme, Kaufbeuren, Ferrara, Ungvár, Razgrad, Sisak, Zilah és az ír nagykövetség delegációja jött el.

Szent Márton-ünnep

Jóval alacsonyabb volt a testvérvárosi aktivitás az őszi Szent Márton-programokon. Ide Lappeenranta, Vajdahunyad, Tours Kaufbeuren és Lecco kapott meghívót, de csak az utóbbi kettőből érkeztek vendégek.

Kaufbeuren, a kedvenc

A beszámolóból az derül ki, hogy jelenleg a Kaufbeuren a libling és a „leghasznosabb” testvér. A német városba rendszeresen vendégeskedtek szombathelyiek, vallási, sport és kulturális céllal, sőt Marton Zsolt alpolgármester még az ottani iparszövetséggel is tárgyalt. A városból - a hivatalos delegáción és a fellépőkön túl - 48 fő kaufbeureni lakos külön busszal érkezett a Savaria Karneválra.

Vajdahunyad pénzbe került

Alacsonyabb fokon, de működik a románia kapcsolat is. Igaz, ez a testvériség valamivel egyoldalúbb. A beszámoló alapján az önkormányzat félmillió forinttal támogatta 20 középiskolás diák és kísérőik ottani sítáborát, nyáron a Corvin-Savaria társaság kapott egymillió forintot, majd ősszel a vajdahunyadi és dévai képzőművészek szombathelyi bemutatója kapcsán kapott egy szombathelyi képzőművészeti egyesület egy csekélyke (75 ezer forint) pénzt.

Yantai: a csend éve volt

A világgazdaság hangsúlyának keletre tolódása miatt nagy értéke lehetne egy működő kínai kapcsolatnak, annál is inkább, mert ismereteink szerint a távol-keleten hatalmas szerepe a személyes kapcsolatoknak és jelenlétnek. Ehhez képest a beszámolóban az áll, hogy „Yantai idén sajnálatos módon nem tudta elfogadni meghívásunkat a Savaria Történelmi Karneválra, egyéb közös programra nem került sor.”

Kolding kiszállna

Minimum elgondolkodtató az is, hogy talán a leggazdagabb testvér, a dán Koldig jelezte, hogy az ottani közgyűlés úgy döntött, hogy költségtakarékossági okokból megszakítanák a testvérvárosi kapcsolatokat. (Szombathely ezt nem szeretné, ezért lehet, a dánok megint barátkoznak majd.)

Mert utazni érdemes

A beszámolóból megpróbáltuk kigyűjteni, az elmúlt évben hova sikerült eljutniuk a szombathelyi képviselőknek a testvérvárosi kapcsolatok hátán. 

A következő eredményre jutottunk:

  • Vajdahunyad: Marton Zsolt, Szakály Gábor és Poór András (+ a síelő diákok meg nem nevezett kísérői)
  • Kaufbeuren: Puskás Tivadar, Marton Zsolt, Dr. Takátsné dr. Tenki Mária, Sági József ( + Dr. Gaál Róbert jegyző)
  • Lecco: Dr. Takátsné dr. Tenki Mária, Horváth Csaba
  • Maribor: Dr. Takátsné Dr. Tenki Mária
  • Ramat-Gan: Dr. Takátsné dr. Tenki Mária, Ágh Péter, Lendvai Ferenc
  • Brno (CENTROPE Csúcstalálkozó): Dr. Takátsné dr. Tenki Mária
  • Ungvár: Szakály Gábor, Poór András, Baranyai Tibor (külsős bizottsági tag)
  • Tours: Dr. Takátsné dr. Tenki Mária
A teljes beszámoló innen tölthető le (PDF)
.