Szombathelyi bejelentés: Felére csökkenhet jövőre az OKJ-s szakképesítések száma

2011.10.20. 19:29

Esztergályos Dóra, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI) megbízott főigazgató-helyettese az oladi  Pályaválasztási és Képzési Kiállításon beszélt a tervekről.

A jelenlegi felére csökkenhet a jövő tanévtől kezdve a Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakképesítések száma - jelentette ki Esztergályos Dóra, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI) megbízott főigazgató-helyettese csütörtökön .

Jelenleg körülbelül 420 szakma és mintegy 1300 úgynevezett szakmai elágazást tartalmaz a jegyzék, ennek lefeleződésével, átstrukturálódásával szavai szerint a rendszer egyszerűsödni fog, átláthatóbbá válik és a gazdaság igényeihez is jobban igazodik.

A főigazgató-helyettes hangsúlyozta: a szakmai- és vizsgakövetelmények tekintetében a fő koordináló a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, ez a szervezet fogja össze azt a szakmai munkát, amely egy nagyon feszített munkatempóban készíti azokat az anyagokat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy az új OKJ-s képzési rendszer már a jövő tanévtől kezdve működhessen.

Esztergályos Dóra szólt arról is: a korábbi gyakorlatot követve természetesen most is kidolgoznak majd egy úgynevezett konverziós táblát, amely szerint a régi és az új OKJ-s szakképesítéseket megfeleltetik egymásnak.

A főigazgató-helyettes csütörtökön a Szombathelyen az Oladi Általános Művelődési Központban megrendezett Pályaválasztási és Képzési Kiállításon egy szakmai fórum hallgatósága előtt arról is beszélt, hogy a kormány által már idén májusban elfogadott új szakképzési koncepció és az ez alapján jelenleg készülő új szakképzési törvény vissza kívánja adni a szakma és a szakma tanulás presztizsét.

Szavai szerint a fiatalok egy jelentős része alacsony iskolázottsága miatt nehezen tud elhelyezkedni, napjainkban nem a megfelelő felkészültségű pályakezdők kerülnek ki a munkaerőpiacra, gyakorlatilag nincs előttük felvázolva egy a mai kor igényeinek megfelelően átgondolt életpálya modell, és nincs a megfelelő módon népszerűsítve körükben az élethosszig tartó tanulás mint követendő életstílus.

Egy másik probléma, hogy maga az iskolarendszer sem követte teljeskörűen a demográfiai változásokat, továbbra is jelentős az iskolát elhagyók és lemorzsolódók száma, ezt is szeretnék a jövőben csökkenteni - mondta.

Ezt célozta meg a 2010 februárjában indult szakiskolai tanulmányi ösztöndíj program, motiválni próbálják a diákokat arra, hogy kevesebb legyen az igazolatlan óráik száma és javuljanak a tanulmányi eredményeik is. A leszakadók számára dolgozták ki a HÍD elnevezésű programot, ez egy olyan felzárkóztató program lenne, amely áthidaló megoldás lehet az alapszintű tehát általános iskolai képzés és a középszintű képzésbe való bekapcsolódás területén - mondta.
 

.