Szombathelyi polgármesterjelöltek vitája a Savaria moziban: a félig telt pohár

2014.10.07. 23:23

Nagy újdonságok nem hangzottak el, de kellemesesen demokratikus, kicsit csipkelődős hangulatban telt a kedd esti adok-kapok. A Fidesz távolt maradt, biztos tudják, mit csinálnak.

Kedd délután 5 órára a Savaria mozi nagyterme úgy félig telik meg. Éppúgy, mint az a bizonyos pohár, amit a pesszimisták, félig üresnek, az optimisták félig telinek látnak.

Nézhetjük úgy is, hogy a Fidesz hiánya miatt az egész olyan, mint amikor az amerikaiak nem mentek el a moszkvai olimpiára, de nézhetjük úgy is, hogy a népszerű filmeken – jó esetben - nagyjából ennyien ülnek a mozi nézőterén.

Szombathelyi polgármesterjelöltek vitája a Savaria moziban

A szombathelyi közélet jelen pillanatban pedig közel sem annyira szórakoztató, mint egy hollywoodi szuperprodukció. Igaz, ez is csak nézőpont kérdése.

A Fidesz nem jött el

„A Fidesz-KDNP szerint városunknak nincsen szüksége a felesleges vitákra” - többek között ezzel indokkal utasította el a szombathelyi Fidesz a szakpolitikai és a polgármester-jelölti vitákon való részvételt.

Kicsit furcsállhatjuk ugyan az indokot egy képviselői demokráciában, de persze érthető is.

Egy vita során ugyanis olyan kínos kérdések kérdések merülhetnének fel (Pl: Hova is tűntek a párt korábbi erős emberei?), melyekre nagyon nehéz lenne meggyőző válaszokat adni.

A „felesleges viták” helyett a szombathelyi Fidesz inkább beköltözött a megyei napilap szerkesztőségébe, illetve – meglehetősen gusztustalan módon – kisajátította és pártos üzemi faliújsággá tette a közpénzből működő helyi médiát. Ez utóbbi egyébként nemcsak politikai, sajtóetikai, de súlyosabb kérdéseket is felvet.

A szombathelyi Fidesz feltehetően úgy gondolja, hogy a barlangba húzódással és a kontrollált, masszív médiajelenléttel kihúzza a választásokig, és semmi szüksége az ilyen nagytermes, nyilvános, adok-kapok meccsekre.

És még az is lehet, hogy jól kalkulál.

 

Mindenesetre a vászon elé kihelyezett asztaloknál ott ül a négy polgármesterjelölt, az időmérés Kupi Györgyi újságíró feladata.

A szabályokat Molnár Miklós, a szervező Pro Savaria Egyesület jelöltje közli. Minden jelöltnek van 16 perc ideje, amit úgy oszt be, ahogy akar, illetve előzetesen mindegyikük megnevezett egy témát, melyről szívesen beszélne.

Szombathelyi polgármesterjelöltek vitája a Savaria moziban

A 16 perc szigorúan mérve is vagyon, a témák azonban összekeverednek, amit, bevallom, cseppet sem bánok.

A vita csak távolról hasonlít mondjuk az amerikai elnökjelöltek televíziós összeakaszkodására, a körmeinket sem harapdáljuk, de helyi mércével mérve egész dinamikus: a jelöltek nem monológokat adnak elő, hanem gondolatokat, melyekre lehet reagálni, egyetérteni vagy éppen vitatni. A közönség olykor tapssal nyilvánít véleményt.

Mivel a Fidesz nemcsak a mai estét, hanem a szakpolitikai vitákat is negligálta, azt hittem, a jelen levők masszív Fidesz-ekézésbe kezdenek mint fő műsorszám.

Valójában nem ez történik, a jelen levők láthatóan egész jól elvannak magukban, és a leköszönő városvezetést nem éri sokkal több kritika, mint amennyit a jelen levők egymásnak szánnak.

Igyekeztünk fogyasztható formába rendezni az elhangzottakat.

Nézzük először a jelölteket:

Balassa Péter (Jobbik)

A Jobbik jelöltjének egyik központi gondolata, hogy az elmúlt egy évtizedben a szombathelyi politika elvesztette a hitelességét önmaga és az ország előtt is. 18 milliárdos hitelt halmozott fel, melynek máig nincsenek felelősei. Vagy nézzük meg a botrányokat: a nyelvvizsgaügyet, az adócsalásért elítélt alpolgármestert vagy éppen a közelmúlt drogbotrányát.

A politikus szerint a pártok programjait meg lehet ugyan nézni, de azt is nézzük, mik valósultak meg a korábbiakból. És akkor kiderül, hogy azok inkább csak ígéretek voltak.

Balassa – mondandója alátámasztására - hosszan sorolja az utolsó egy évtized kudarcait: többek között az említett adósságot, a befuccsolt 3 milliárdos Szova-kötvényt, a Kőszegi utcai parkolólemezt, a Magellán-telket, a Sportligetet, a buszpályaudvart, a 86-os út kudarcát, az oladi platót, a Savaria Szállót, a Cipőgyárat, Zanati kerékpárutat, a börtönt, a laktanyát, az uszodát.

A politikus szerint a hitelesség ott kezdődik, ha a politikus először magán spórol, például úgy, hogy nem három alpolgármestert foglalkoztat.

Ipkovich György (MSZP-DK-ÉSZE-Együtt)

A korábbi polgármester azt veti a jelen nem levő városvezetés szemére, hogy rendkívül következetesen építette le a nyilvánosságot. Nem csak a mostani vitasorozat negligálásáról van szó, hiszen korábban már megszüntették a közgyűlések televíziós közvetítését is melyet azonnal vissza szeretnének állítani a szocialisták.

Ipkovich szerint gond van a mostani városvezetés felelősségérzetével is. Ezt a feladatot a mostaniak mintha „jó bulinak” tartanák, márpedig - saját tapasztalatai szerint - ide teljes ember kell. „Nem sok szabadidő marad az embernek hajókázásra és egyéb dolgokra”- szúr oda az érzékeny pontra.

„Nem négyévenként kell füvet nyírni, hölgyeim és uraim. Az egy rendszeres feladat. Ki kell menni, amikor nő” - ad tanácsot a mostani városvezetésnek, aztán közli: pedig jelenleg 100 millióval költ többet a Szombathely a parkfenntartásra, mint amikor megnyerte a „Virágos város” mozgalmat.

Horváth Zoltán (LMP)

Az LMP választott témája az állampolgári részvétel. Megtudjuk, Horváth Zoltán hiányolja az alulról jövő kezdeményezések fogadókészségét a politika részéről.

Azt mondja, több olyan önkormányzati képviselő is van, akiben jó okkal csalódtak a választók. Egyesek nem tartanak fogadóórákat, semmibe veszik a körzetüket.

Ezen enyhítene a részönkormányzatok bevezetése. Ennek lényege, hogy a lakótelepeken, illetve az egykor önálló városrészeken lennének olyan szombathelyi állampolgárok, akiket az önkormányzat megbíz, hogy az adott városrészek ügyeit a kezükben tartsák. Ehhez pénz is járna, mondjuk a város költségvetésének 10 százaléka.

A polgármesterjelölt – akiről tudjuk, hogy biciklis - hosszabban érvel a kerékpáros közlekedés mellett, megemlítve néhány neuralgikus ügyet (Zanati út, Petőfi-telep stb.). Szerinte a bicikliutak építése és felújítása mellett megoldást jelenthet a meglévő utak átalakítása a biztonságos kerékpár-közlekedés számára.

Molnár Miklós (Pro Savaria Egyesület)

Molnár Miklós elöljáróban fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a 2002-ben létrejött egyesület célja ma is pontosan ugyanaz, mint akkor: a pártok közötti politikai vitákon felülemelkedve szakmai szemmel nézni a problémákat és azok megoldásait.

A körülmények néha változnak, a pártok és azok érdekei változnak, de az egyesület küldetése és feladata nem változott – mondja, utalva talán arra, hogy az idén nem együtt indulnak a Fidesszel.

A gazdaságfejlesztésért felelős alpolgármester gondolatainak központjában a szakmaiság áll. Iróniával fűszerezve megjegyzi, hogy a helyi sajtó most a hozzá köthető dolgoktól – kiegyensúlyozott költségvetés, helyi adók látványos emelkedése, gépészmérnökképzés, Szombathely visszavár program, Szent Márton kártya – hangos. Azt mondja, a siker titka a szakmaiság, illetve az alulról jövő kezdeményezések felkarolása, melyek mellé a kormány rendszerint odaáll.

Ezt a szakmaiságot kell kiterjeszteni a sport, a kultúra és a városüzemeltetés területére. És ha sikerül, akkor talán sikerül lekaszálni a füvet a városban – reflektál Ipkovich korábbi megjegyzésére. Azt mondja, sok esetben nem is pénz, hanem a szakmai tudás hiánya miatt nem működnek jól a dolgok a városban.

Kicsit azért ő is odapiszkál a Fidesznek, amikor azt mondja: a város olyan, mint egy szekér, amit húzni kell. „Kevesen vagyunk a szekér előtt, akik húzzuk,és nagyon sokan ülnek a szekéren, akik időnként a megállóknál leszállnak sajtótájékoztatót tartani, majd visszaszállnak a szekérre. A legfontosabb feladat a következő öt évben, hogy mindenki húzza a szekeret” - teszi hozzá.

Néhány témakört közösen jártak körül.

Gazdaság- és városfejlesztés, városüzemeltetés

Ipkovich György aggodalmas, hogy a városnak nincs olyan területe, amely alkalmas lenne egy nagyobb cég letelepedésére. Elvileg van egy 600 hektáros terület, de az éppen pereskedés tárgya.

A hitelállomány – amely kezelhető volt - elvitele jól hangzik, de azzal elvitték a forrást is, amivel finanszírozták. Hosszú távon így rosszabbul járt a város, miközben a város költségvetése a korábbi 32-34 milliárdról 12-13 milliárdra apadt.

Ipkovich György szerint a gazdaságfejlesztést tekintve nagy gond, hogy füstbe ment a váti reptér, mert annak már csak a hírei is vonzotta a befektetőket.

Molnár Miklós szerint nem a szocialisták által hangoztatott zöldmezős beruházásokban kell gondolkodni, hanem a meglevő ipari kapacitásokat kell fejleszteni. Ebben akkora potenciál van, hogy nem lesz könnyű a munkaerőigényt kielégíteni. Ehhez kb. 10 ezer fővel kell növelni Szombathely lakosságának számát. Ez a lehetőség sok mindent magában foglal. Hiszen ha plusz 10 ezer van a városban, akkor hasznosulnak a barnamezős területek, elindul a lakásépítés, az oktatás, a kereskedelem, a szolgáltatások, magához tér a fogyasztás és vele együtt a belváros.

A Pro Savaria a mechatronikai központ mintájára egy könnyűipari központban is gondolkodik, a Styl bázisán, Vas és a Zala megyei cégek beszervezésével.

Az alacsony képzettségűek foglalkoztatását a nem közfoglalkoztatással, hanem a sokkal hatékonyabb és jobb fizetéseket produkáló szociális gazdasággal kell megoldani – mondja.

Az LMP viszont egy zöldebb, tisztább városban gondolkodik, és szerintük ebbe az irányba kell mozdítania a városfejlesztést. Különösen hátrányos helyzetben vannak a lakótelepek és a peremkerületek, amelyekről elfeledkezett a városvezetés.

Erre a felvetésre úgy reagál Ipkovich György, hogy ez valóban igaz, a megoldás, hogy mini városközpontok jöjjenek létre.

A Falco-gyár ügyét szinte mindenki felhozza, ugyan másként fogalmazva, de mindenki azt mondja, hogy a politikának segíteni kell a lakókat, illetve a megoldást. Molnár Miklós hozzáteszi, hogy korábban egy német településen ugyanilyen gyár és nagyon hasonló problémák voltak. A Pro Savaria megkereste az ottani polgármester, novemberben találkoznak vele, és megkérdezik, ott vajon hogyan sikerült megoldani a dolgot.

Horváth Zoltán szerint Szombathelynek tudás alapú gazdaságra van szüksége, hogy arra, hogy egy nagy összeszerelő üzem legyen. Ezt a kijelentést viszont nem Molnár, hanem Ipkovich kontrázza, aki szívesen látna egy BMW-gyárat az említett 600 hektáros telken.

Némi polémia kerekedik a két politikus között az ingyenes parkolás körül is. A szocialisták jelöltje szerint a parkolótárcsás megoldás megpörgetné a belvárost, az ottani szolgáltatásokat, az LMP szerint viszont nagyon megnehezítené a belvárosiak életét, másrészt ellentmond annak a nyugat-európai trendnek, amely inkább kiszorítani igyekszik az autókat a városközpontokból.

Balassa szerint hitelességi problémák vannak Ipkovich felvetésével: korábban a szocialisták vezették be a fizető parkolást, megemelték a díjakat, kiterjesztették a körzeteket, és különben is lett volna nyolc évük eltörölni.

Ipkovich szerint Balassának tárgyi tévedései vannak, de hát „sokat volt távol a várostól, nem emlékezhet mindenre.”

A szocialisták egyébként kihoznák a járóbeteg ellátást a Markusovszky kórházból, hogy vagy a felújított SZTK-ba, vagy saját tulajdonba vigyék.

A Jobbik szerint meg országos viszonylatban is nagyon magasak a szombathelyi társasházak üzemeltetési költségei. Ezeket felül kell vizsgálni, majd csökkenteni.

Közbiztonság, közbiztonság

A Jobbik által választott téma váratlanul a vita egyik egyik hangsúlyos pontjává válik.

Balassa Péter szerint szkeptikusan kezeli a rendőrség ezzel kapcsolatos statisztikáit, nem ártana a témában egy közvélemény-kutatás. Két országos port felvert ügyet említ: a közelmúltban történt gyermekrablást és az általa nyilvánosságra hozott Ady téri ügyet.

A Jobbik egyszerűen bezárná a közterület-felügyeletet, és egy olyan rendvédelmi szervet állítana fel, ami a problémás városrészekre vigyázna. Keményen lépnének fel hajléktalan és koldulás ügyekben is.

A LMP szerint önkormányzati fenntartású, polgáribb közösségi rendőrség kellene, olyan, ami jó kapcsolatot tart a lakossággal, az újabban „seriff-csillaggal mászkáló” közterület-fenntartóknak pedig nem a büntetésben, hanem a segítésben kellene jeleskedniük. A városban erősíteni kell a polgárőr egyesületeket. A térfigyelő kamerák talán segítenek megtalálni az elkövetőt, de nagy visszatartó erejük nincs. A megelőzést jobban szolgálná, ha például mindenhol rendes közvilágítás lenne.

A szocialisták a városőrséggel javítanák a város amúgy nem túl rossz közbiztonságán. Ez a városrészek alapítványain keresztül lenne finanszírozva. Ez a csapat jelezné a rendőrségre, ha gondot lát valahol.

Molnár Miklós a Pro Savaria azon elképzelését ismerteti, mely szerint országos szinten kell törvénymódosítást kezdeményezni azért, hogy a rabok szabadulása ne a börtön színhelyén, hanem a lakóhelyükön legyen. Ez azért is fontos, mert a Szombathelyen fogvatartottak száma 800-ról 1600 főre növekszik. Ugyanakkor hozzáteszi, hogy ez az 1600 potenciális munkavállaló nem jön rosszul a város gazdasága számára.

Zárszavak

Zárszavában Balassa azt hangsúlyozza, hogy az „igényes Szombathely” érdekében fog politizálni, ha szükséges, akár még Horváth Zoltán előterjesztését is megszavazza, ha az jó.

Horváth Zoltán a 14 LMP-s jelöltet ajánlja a választók figyelmébe, felhívva a figyelmet, hogy a rájuk leadott szavazatok akkor sem vesznek el, ha a jelölt nem nyer, hiszen kompenzációs lista is van. Aztán egy szimbolikus zöld almát ad minden társjelöltnek.

Ipkovich György nem milliárdos ígéreteket tesz, hanem azt ígéri, hogy megjavítják a Micimackó Óvoda gyermekszállító buszát. Ez egy 150 ezer forintos tétel, de valamiért hónapok óta nincs rá pénz. Azt mondja, megoldják a nyugdíjas ház betegszállítását és helyszíni orvosi vizsgálatát is. Ezzel a két tétellel azt jelképezik, hogy az igazi városvezetésnek foglalkoznia kell az emberek napi gondjaival is. „Ezzel kezdjük a jövő héten” - fejezi be.

Molnár Miklós a hallgatóság figyelmébe ajánlja az egyesület választási kiadványát, amely holnap kerül a szombathelyi postaládákba, és amely tartalmazza a Pro Savaria választási programját. Ez tartalmazza az az öt okot is, ami miatt az ő jelöltjeikre kell szavazni. Annyit megtudtunk, hogy közte van, hogy a jelöltek – akik szakmailag már bizonyítottak - közöttünk élnek és dolgoznak.

Fotó: Kánya Dóra

.