Tovább bonyolódik a szombathelyi erőműügy

2013.03.27. 19:46

A norvég ügyvezető több mint két óra hosszat tárgyalt a városvezetéssel, majd skandinávosan szűkszavú volt.



Szerda délután, vakációját megszakítva, több mint két órán át, a tervezettnél bő fél órával hosszabb ideig tárgyalt a szombathelyi városvezetéssel Finn E. Johnsen (fotónkon), a Szentkirályra tervezett bioerőmű beruházója, a Grenor norvég anyavállalatának ügyvezetője a polgármesteri hivatalban.

A Grenor Hungária Energetikai Kft. a találkozó után a beruházás előkészítésének eddigi eredményeiről és jelenlegi helyzetéről szóló sajtótájékoztatóra várta a médiákat, ami viszont a tervezettnél jóval szűkszavúbbra sikerült. Az ügyvezető az eszmecsere részleteiről mindössze annyit árult el, hogy az a város és a Grenor számára egyaránt sikeres volt.

Finn E. Johnsen


Finn E. Johnsen hangsúlyozta, hogy az az állítás, miszerint a vasi megyeszékhelynek előnytelen lenne a bioerőmű építése, „csupán egy kijelentés”, hiszen a tervezett beruházás rengeteg előnyt kínál, melyeket a közeljövőben – a húsvéti ünnepek után – adatokkal és tényekkel is alátámaszt majd a cég.

Az ügyvezető arra a kérdésre, hogy mégis lesz-e erőmű, azt felelte: „Nem tudom. Ez nagy mértékben a közvéleménytől függ. Ha a város lakói akarják, akkor létrejön a beruházás, ha nem, akkor nem.”

Mint ismeretes, a szentkirályi városrészre tervezett bioerőmű segítségével annyi hőt lehetne termelni, amennyi a szombathelyi távhőszolgáltatás hőigényének közel ötven százalékát fedezné, s a beruházás az erőműben és a beszállítói körben összesen 100–150 embernek jelentene megélhetést. A Grenor három éves előkészítő munka után, szinte napra pontosan egy éve, tavaly március 26-án tartott sajtótájékoztatót a beruházás részleteiről a városházán. Az erőmű hasonló lenne ahhoz, mint amilyen a Joskar-Ola lakótelepen, a Mikes Kelemen utcában jelenleg is üzemel, a tervek szerint faapríték elégetésével villamos- és hőenergiát termelne.

A beruházást heves lakossági ellenállás kísérte, épp úgy, ahogy egy másik tervezett projektet, a vele szinte párhuzamosan futó, Vízöntő utcába tervezett biofűtőmű építésének tervét is.

Ezért Puskás Tivadar polgármester, valamint Marton Zsolt alpolgármester, a kámon–herényi és Sági József, a szentkirályi–gyöngyösszőllősi választókerület önkormányzati képviselője az elmúlt hét csütörtökén jelentette be, hogy a szakmai érveket legyőzte a lakossági tiltakozás, így sem az erőmű, sem a fűtőmű nem épül meg – legalábbis a két képviselő a soron következő, március 28-i városi közgyűlésre egy a projektek elvetéséről szóló előterjesztést fognak a képviselők elé terjeszteni.

A kérdéseket keddi ülésén tárgyalta őket a gazdasági bizottság, ahol a tagok – információink szerint - a beruházni szándékozó cégeket kárhoztatták azért, hogy miért nem kezdték hamarabb a projektek kommunikációját, majd hét igen szavazattal és három tartózkodással igennel szavaztak.

A közgyűlés napirendje már elérhető a városi honlapon, ám abban a képviselők által említett előterjesztések nem szerepelnek.

Abban azonban biztosak lehetünk, hogy az ügy előkerül a csütörtöki vitákban.

.