Vége a bizottságosdinak: feljelentés a szakértői kifizetésekkel kapcsolatban

2010.06.21. 14:46

A szombathelyi polgármester szakértői keretéből történt kifizetések jogszerűségét vizsgáló bizottság a rendőrségen tesz feljelentést ismeretlen tettes ellen.

Hétfőn délelőtt felfüggesztette munkáját a szombathelyi polgármester szakértői keretéből történt kifizetések jogszerűségét vizsgáló bizottság, és azt a döntést hozta, hogy a rendőrségen tesz feljelentést ismeretlen tettes ellen közérdekű adattal való visszaélés és hűtlen kezelés miatt.

 
Sokadszori nekifutás ellenére is ott tartunk, hogy a szakértői anyagaink nem teljesek – állapította meg Szakács Dávid, a polgármesteri szakértői szerződéseket vizsgáló grémium fideszes elnöke a bizottság hétfőn délelőtt tartott ülésén. Mint arról az Alon.hu is beszámolt, a bizottság legutóbbi ülésen ismételten kérte Ipkovich György polgármestert, hogy adja ki a szakértők listáját, tegyen egy teljességi nyilatkozatot (magyarán, hogy minden szakértő fent van-e a listán), és adja át a bizottságnak a szerződésekkel kapcsolatos teljes dokumentációt június 17-ig. Mint azt Szakács elmondta, a polgármester írásban arról tájékoztatta, hogy a kért anyagok feltöltése az internetre folyamatban van, és a bizottság türelmét kérte. Ennek fényében kérdezte a bizottsági tagjait, hogy nyilvánítsanak véleményt, miképp folytassa munkáját a grémium.
 
Marton Zsolt fideszes bizottsági tag azt javasolta, hogy bizottság utasítsa az elnököt, hogy tegyen feljelentést ismeretlen tettes ellen közérdekű adattal való visszaélés és hűtlen kezelés miatt, a bizottság pedig a rendőrségi vizsgálat végéig függessze fel a munkáját.
 
Feiszt György, a bizottság SZDSZ-es tagja szerint a város honlapjára felkerült információk (2008-as, 2009-es teljesítések és a szakértői szerződések) alapján meg tudja kezdeni a grémium az érdemi munkát. Amíg ez nem történik meg, ő nem javasolja a bizottságnak, hogy olyan „markáns” kijelentéseket tegyen, mint amilyeneket Marton Zsolt tett.
 
Az alpolgármester cirkuszt emleget
 
Czeglédy Csaba szocialista alpolgármester képviselőként vett részt a bizottsági ülésen. A politikus ugyancsak nem fukarkodott a markáns kijelentésekkel: szerinte nem azért jött létre a bizottság, hogy bármiféle érdemi munkát végezzen, hanem hogy a választási kampányban politikai cirkuszt biztosítson: Semmi más célja nincs, mint hogy témát szolgáltasson a „baráti sajtó”-nak. (Több helyi médiumot megnevezett, köztük az Alon.hu-t.)
 
Hozzáfűzte, hogy nem hiszi, hogy Puskás Tivadarnak ( a Fidesz polgármesterjelöltjének) tetszik, hogy „az urak vérebet játszanak.” Megjegyezte, hogy a Fidesz „olyan mélyről” kezdte a kampányt, hogy egy picit „nekünk is le kell süllyednünk”. Ő kért listát Stéger Gábortól a közgazdasági osztály vezetőjétől, és nem látott különbséget a város honlapjára felkerül listához képest. Egyébként pedig szeptember 30-ig adott a vizsgálat elvégzésére a közgyűlés határidőt a bizottságnak, addigra biztosan felkerülnek a teljesítésre vonatkozó adatok. Így nem csak a bizottság, meg egy „túlbuzgó újságíró” férhetne hozzá az adatokhoz.
 
A polgármester nem hagyott más választást
 
Molnár Miklós (Pro Savaria) bizottsági tag osztotta Marton Zsolt véleményét, annyit tett hozzá, hogy több mint százmillió forint kifizetéséről van szó, és a polgármesternek két és fél hónapja volt, hogy eleget tegyen a bizottság kérésének. Marton Zsolt visszautasította Czeglédy megjegyzését, mely szerint a bizottság valamilyen politikai feladatra jött volna létre. Ha ezért jött volna létre, akkor szeptember 30-ig akár minden héten tarthattak volna egy ülést.
 
Megállapítások
 
Szakács Gábor a következőképp foglalta össze a bizottság megállapításait: „A polgármester nem sok választási lehetőséget adott a bizottságnak. A szerződési lista nem teljes, a szakértői lista sem teljes, teljesítés igazolás sehol nincs, az interneten nincs aláírás, iktatószám. Több helyen elmosódott az anyag, teljességi igazolást nem látunk. Több esetben pedig nem önkormányzati feladatra történtek szakértői kifizetések.”
 
Czeglédy ezek után a bizottság elnökének jogi szakértelmét kérdőjelezte meg, a feljelentést bohóckodásnak minősítette és felszólította az ugyancsak a teremben tartózkodó Németh Kálmán SZDSZ-es alpolgármestert és Feiszt Györgyöt, hogy vele együtt hagyják el a termet. Ennek a Feiszt nem tett eleget, bár Czeglédy többször is nyomatékosan megismételte a kérését.
 
A bizottság azt a határozatot hozta (Szakács, Marton, és Molnár igen, Feiszt nem szavazatával), hogy felkérik a bizottság elnökét, három napon belül tegyen feljelentést a rendőrségen ismeretlen tettes ellen, a szakértői keret terhére történt kifizetésekkel kapcsolatban, közérdekű adatokkal való visszaélés és a hűtlen kezelés miatt.
 
 

Ipkovich György reagálása

Ipkovich György polgármester az MTI megkeresésére azt mondta: folyamatosan töltik fel a bizottság által kért, nagy terjedelmű anyagokat az internetre, ez az elektronikus forma pedig megfelel a közgyűlés kiértesítési gyakorlatának, amelyet önkormányzati rendelet szabályoz.

A dokumentumok eredetiségét célzó felvetésre a polgármester annyit mondott: ha a bizottság elnökének ezzel gondja van, forduljon hozzá, ám ezt eddig nem tette meg. A legutóbbi közgyűlésen sem jelezte, hogy ilyen problémája lenne, ám a bizottsági üléseket következetesen akkor hívja össze, amikor annak szocialista tagja azon parlamenti elfoglaltsága miatt nem tud részt venni - közölte.

Hozzáfűzte: a bizottság arra kapott felhatalmazást a közgyűléstől, hogy megállapításairól a közgyűlésnek számoljon be, de rendőrségi feljelentést állampolgárként büntetőjogi felelősségének tudatában bárki tehet. (MTI)

 

 

.