4. Textilművészeti Triennále Szombathelyi Képtár (2012. június 29. – szept. 29.)

2012.05.28. 14:54

4. Textilművészeti Triennále
Szombathelyi Képtár

2012. június 29. –szept. 29.

A Kulturális Alapítvány a Textilművészetért és a Szombathelyi Képtár rendezésében

A Textiltriennálé ideje alatt megrendezésre kerül a LODZI TEXTILMÚZEUM kiállítása, amely válogatást ad a gyűjteményből.

A 4. Textiltriennálé nagyszabású kiállításával egy időben a világhírű modern lengyel textilművészet alkotásaiból kap ízelítőt az érdeklődő a Szombathelyi Képtárban.

Lódz közismerten régóta a lengyel textilipar egyik fellegvára, és a lódzi Textilmúzeum gyűjteménye nemcsak Lengyelországban egyedülálló, hanem nemzetközi szinten is a legjelentősebbek közé tartozik. Gyűjteményének kialakulása még korábban kezdődött el, mint Szombathelyen a textilművek gyűjtése. Párhuzamba állítható a két város szerepe a textilművészet támogatása terén, hiszen mindkét város az 1970-es évek óta szervez Nemzetközi Textil Biennálékat illetve Triennálékat.

A lódzi Textilmúzeum gyűjteménye Szombathelyen még nem volt kiállítva. Ezért is öröm számunkra, hogy idén a 4. Textiltriennálé kísérő rendezvényeként köszönthetjük a lengyel textilművészet legjavát, az utóbbi hatvan év művészi termésének átfogó bemutatóját.

Tavaly a lódzi Textilmúzeumban a Szombathelyi Képtár textilgyűjteményének kiemelkedő alkotásait ismerhették meg a lengyel művészetbarátok, és ennek a kiállításnak a viszonzása a 2012. évi szombathelyi tárlat. Lengyel textilművészek már eddig is szép számmal vettek részt a korábbi szombathelyi biennálékon, de ez az első alkalom, hogy átfogó képet kapjunk a lengyel textilművészet utóbbi évtizedekben megtett útjáról, művészi törekvéseiről és útkereséséről.

Bízunk benne, hogy ez a cserekiállítás tovább erősíti a magyar és lengyel textilművészet kapcsolatát, a lódzi és szombathelyi intézmény kollegiális viszonyát. A textilművészet támogatását, műveinek gyűjtését felvállaló két múzeum egymást erősítheti törekvéseiben, közép-európai szerepének megtartásában és további kiállítási lehetőségek megteremtésében.

Köszönet a cserekiállítást szervező és lebonyolító szakembereknek, továbbá az anyagi háttér biztosítóinak.

 

4. Textilművészeti Triennále

FAL- és TÉRTEXTIL kategória
TEXTILDESIGN kategória
MINIATŰRTEXTIL nemzetközi kategória
ZÁSZLÓ nemzetközi kategória
SZALAG nemzetközi kategória

 

Téma: „Textil +”
A szombathelyi textilbiennálék és -triennálék történetében másodszor szerepel a tárlat tematikai kiírásában a + jel. Az 1980-as + - Gobelin-megjelölés után most, 2010-ben a Textil+ fogalom-jel kapcsolat jelenik meg, s e kontextusban a + jel ítélhető egyértelműbbnek és könnyebben megragadhatónak. A + (plusz) jel és szócska a nullánál nagyobb értékű szám vagy mennyiség jelölője, vagy az alapértéknél nagyobb mérték kifejezője, illetve az összeadásra, hozzáadásra, kapcsolatteremtésre lehetőséget indító megjelölés. A + már önmagában is elmozdulást sugall, változásra ösztönöz. A textil + - összefüggésben valaminek a textilhez való hozzáadását, a textil gyarapítását, bővítését, gazdagítását, a textilnek valamivel való összekapcsolását prognosztizálja, s hallatlan szabadságérzetet adhat, hogy a + jel után üres a hely: végső soron bármi hozzáadható, bármi a textilhez kapcsolható. Vagyis a matematika nyelvén erre az üres helyre az x kerülne, amely jelen pillanatban mind matematikai, mind művészeti szinten az ismeretlen tényező jelölője. A kapcsolatra, a gyarapodásra „váró" textil-fogalom már nehezebben megragadható jelenség, s ezt a nemzetközi művészeti történések mellett az 1970-es évek óta kibontakozó, felívelő, betetőződő, hanyatló, stagnáló, kísérletező, új irányokba forduló, kutató-kereső magyar textilművészet története is igazolja. Az értelmező szótár textil-fogalom interpretációja már réges-régen elvesztette érvényességét: az eljárásmódok, a technikák, az eszközök tárháza kitágult, az anyagok, az alkalmazott matériák köre határtalanná vált - volt már textil textil nélkül és textil a textil után is -, és mindez alapvetően megváltoztatta a textilről való alkotói gondolkodást és a kereteket: a műformákat, a műfajokat, a funkciókat, a mű-pozíciókat, az eredetileg textil-műveket művé tevő lényegi jellemzőket. Most újabb lehetőségek nyílhatnak meg: minden lelemény, vívmány (és minden tradíció), amelyet a magyar textilművészet felhalmozott az elmúlt évtizedekben újabb kezdeményezésekkel, újabb aspirációkkal, újabb beteljesülésekkel gazdagodhat: csak meg kell lelni, hogy a hagyományos és progresszív (még létező és az egykori) textil autentikus módon és meggyőzőn, magával ragadón mivel kapcsolódhat össze, hogyan ötvöződhet új minőséggé, s hogyan teremthet mindeddig ismeretlen összefüggésekben szellemi és formai szintézist. Miként tükröztetheti a kor megdöbbentő szépségeit és lebilincselő rútságait, miként képezheti le magától értetődő abszurditásait. A Textil + - program az alkotói szabadság és a termékeny gondolat, a fantázia előtt nyitja tágra a kaput. ( Wehner Tibor)

.