9% a munkanélküliség Vas megyében

2011.04.08. 14:28

A tavalyi év azonos időszakában meghaladta a 11 százalékot.

Kilenc százalékra csökkent a nyilvántartott álláskeresők aránya márciusban Vas megyében, míg a tavalyi év azonos időszakában meghaladta a 11 százalékot - közölte a Vas Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja pénteken az MTI-vel.

Szombathely térségében 7,6 százalékos a munkanélküliség, míg a vasvári kirendeltség körzetében meghaladja a 17 százalékot. Márciusban 10.620 főt regisztráltak a megyében, a februárinál 842 fővel, a tavaly márciusinál 3.035 fővel kevesebbet. A legtöbben, mintegy 280-an Szombathely térségében, a legkevesebben pedig, alig 40-en Vasvár környékén kerültek ki idén márciusban a nyilvántartásból. A többi kirendeltségen átlagosan száz fővel csökkent a munkanélküliek száma.
A megyében nyilvántartott munkanélküliek 34,5 százaléka 8 általános iskolával vagy annál kevesebbel rendelkezik, 6,5 százalékuk diplomás. Az álláskeresők 7 százaléka, közel 740 fő pályakezdő. A fiatalok 23 százaléka az általános iskolát, 25 százaléka pedig a szakközépiskolát végezte el. Szakmunkás bizonyítványt 17 százalékuk szerzett, gimnáziumi érettségivel 12 százalékuk rendelkezik. A pályakezdő álláskeresők 13 százaléka diplomás.

A márciusban regisztrált álláskeresők 27 százaléka, mintegy 2.870 fő több mint egy éve nem dolgozott. A munkanélküliek közül márciusban 6520-en részesültek ellátásban; a februárinál a 810 fővel, a tavaly márciusinál pedig 2283 fővel kevesebben.

Tavaly március óta másfélszeresére nőtt a betöltetlen álláshelyek száma. Az idei negyedév utolsó hónapjában 2.480 munkalehetőség volt a megyében, ennek több mint fele, mintegy 1.290 az új álláshely. Az új bejelentések közel 70 százaléka betanított és segédmunkát jelent, 21 százaléka szakmunkára irányul, és mindössze 10 százaléka szellemi munka.

Az üres állások közel 30 százalékát a feldolgozóipar, 18 százalékát az ingatlanügyek és a gazdasági szolgáltatás, 13 százalékát az egészségügy és a szociális ellátás területéről, jelentették be a gazdálkodó szervezetek. Alacsonyabb arányban a kereskedelem, a szálláshely, vendéglátás, és az építőipar területéről is érkeztek munkáltatói igények.

A legnagyobb számban gyártósori összeszerelő, szabó-varrónő, raktárkezelő, eladó, édesipari termékgyártó, kertészeti munkakör betöltésére várták az álláskeresőket a cégek. Szellemi munkakörökben irodai adminisztrátorokat tudnának foglalkoztatni, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők közül a mérnökök részére érkezett állásajánlat.

.