Csalódás vagy siker a népszavazási eredmény?

2016.10.02. 17:35

Pró és kontra.

Pró

Fidesz most szembesülhet azzal, hogy Budapestet ezzel a politikával biztosan nem tudja megnyerni.

Alacsony a részvétel Borsodban, Szabolcsban és Baranya megyében. E megyék közös jellemzője, hogy itt az átlagnál erősebb az ellenzék (előbbi kettőben a Jobbik, Baranyában inkább a baloldal).

Erősebb viszont a részvétel a hagyományosan fideszes megyékben, Bács-Kiskunban, Vasban, Győr-Moson-Sopronban és Zalában. Vagyis a migráns-kérdés nem rajzolta át a megszokott politikai törésvonalakat. Holott ez lett volna az egyik célja ennek a kampánynak.

A kampány főként a vidéki kisebb településeken, falvakban, kisvárosokban működött, a nagyobb városokban alig. Legalábbis még a Fidesz felé hajló nagyvárosokban sem kiugró a részvétel. A Fidesznek szembe kell néznie azzal, hogy még a saját bázisain sem működött kiemelkedően ez a migránsellenes kampány.

(Az Index cikke alapján)

Török Gábor politológus véleményét ebben a cikkünkben találja meg.

Választópolgárok a győri Révai Miklós gimnáziumban kialakított 8. szavazókörben a kvótareferendum napján, 2016. október 2-án. MTI Fotó: Krizsán Csaba

Kontra

Politikai értelemben akkor is érvényes lesz a népszavazás, ha a részvételi arány nem haladja meg az 50 százalékot - mondta Gulyás Gergely, a magyar parlament fideszes alelnöke az El País című spanyol baloldali napilapnak adott, vasárnap megjelent interjújában.

"Ahhoz, hogy a referendum érvényes legyen, szükséges a szavazók több mint 50 százalékának a részvétele. Habár politikai nézőpontból akkor is érvényes, ha nem éri el ezt a számot. Mi a nemek nagy többségét szeretnénk, hogy az állampolgárok így adják támogatásukat ahhoz, hogy a magyar kormány tárgyaljon az EU-ban más kormányokkal" - fogalmazott a politikus, hozzátéve, hogy szerinte az európai állampolgárok nagy többsége is ugyanezeket a nézeteket osztja.

Mint mondta, a magyar referendum jó példa lehet más uniós országoknak, hogy ki lehet nyilvánítani: az Európai Bizottság által hozott megoldások szemben állnak az európai szavazók véleményével.

A kormány álláspontját firtató felvetésre hangsúlyozta: az nem kérdés, hogy szolidaritást kell mutatni és anyagilag segíteni kell azokat a biztonságos országokat, ahová a menekültek elsőként érkeznek, például a szírek esetében Törökországot, de "nincs semmilyen nemzetközi törvény, amelyik azt mondja, hogy a menekültek dönthetnek, melyik országban akarnak élni".

"Hiba azt gondolni, hogy képesek vagyunk millióknak segíteni Európában" - jegyezte meg.

A politikus beszélt arról, hogy a párizsi támadások után nem kérdés, a menekültek és a jobb életet kereső bevándorlók között érkeztek terroristák is Európába. 

"Nem mindenki, aki Európába érkezik terrorista, de őrület engedni, hogy milliók lépjenek be Európába ellenőrzés nélkül. Ez veszély a társadalmunkra, függetlenül a százaléktól" - hangsúlyozta.

Az El Paísban megjelent interjúban azt is elmondta, hogy az uniós áthelyezési rendszer nem működik, noha 160 ezer ember áttelepítéséről döntöttek, eddig mindössze 5 ezer embert helyeztek át. 

"Ráadásul van egy másik javaslat Brüsszelben az asztalon a korlátlan befogadásról. Ez az, amit el akarunk kerülni" - mondta az alelnök, és hozzátette, hogy ez a népszavazás nem az aktuális megállapodásról szól, hanem a jövőbeli döntésekről, eljárásokról.

(MTI)

.