Mit süssünk szilveszterre? - Itt van két kifogástalan sós aprósütemény recept
Szilveszter
alonmedia.hu
2021.12.29. 04:37
Itt van két finom vendégváró sós aprósütemény recept.
A mostani két sós aprósütemény recept egy kicsit több odafigyelést és időt igényel, mint a korábbi kettő, de higgye el megéri a fáradságot, mert annyival finomabbak is.
Sóskifli szilveszterre -Belül puha, kívül ropogós
Sóskifli szilveszterre - Belül puha, kívül ropogós
Hozzávalók a tésztához
700 g liszt
2 db tojás
1 kis pohár kefír ( joghurttal is jó)
100 ml étolaj
60 g cukor
csipet só
100 ml tej
50 g élesztő
A krémhez
200 g margarin/vaj
30 g só
De tölthetjük ízlésünknek megfelelően sonkával, sajtkrémmel, kolbászkrémmel de pizzakrémmel is.
A tetejére
1 tojás
10 dkg reszelt sajt
só vagy szezámmag, lenmag vagy apróra vágott sós kesudió
Elkészítés
Az élesztőt langyos, cukros tejben futtassuk fel.
Mérjük ki a lisztet egy tálba, tegyük a közepébe az élesztős tejet. Mérjük hozzá a többi hozzávalót és dagasszuk össze, majd langyos helyen kelesszük egy órát.
Készítsük elő a krémet: Pl.: a puha margarint vagy vajat addig keverjük ki sóval. A sajtkrémet ízesítsük, fűszerezzük.
Amikor megkelt a tészta, osszuk 4 részre. Vegyünk ki 1 részt és felezzük el.
Lisztezett lapon nyújtsuk ki körformára mindkettőt (kb. 30 cm-es átmérőjűre mindkettőt). Egyik lapot kenjük meg a habosra, lágyra kikevert sós vaj/ margarinkrém negyedével, vagy azzal amivel tölteni szeretnénk. (sajtkrém, pizzakrém, sonkakrém stb.)
A megkent lapot fedjük be a másikkal. 16 cikkre vágjuk fel, úgy mint egy pizzát vagy tortát.
A nagyobb/szélesebb feléről kezdve kifli formára tekerjük fel mind a 16-ot. Helyezzük a sütőpapírral bélelt tepsibe.
A tetejét kenjük meg tojással. Díszítésnek, ízesítésnek szórhatunk rá magokat (szezámmagot, lenmagot, chiamagot, durva sót vagy reszelt sajtot.)
Sajtos, leveles pogácsa - Kívül ropogós, belül puha
Sajtos, leveles pogácsa - Kívül ropogós, belül puha
Leveles pogácsa, ami nem a hagyományos leveles tésztából készül. Igen finom, kívül ropogós, belül puha sajtos pogácsa. Frissen az igazi, de napok múltán is finom puha marad, főleg, ha légmentesen lezárjuk egy műanyag tálban, (ha marad).
A liszt közepébe öntsük a cukros, élesztős tejet, tegyük hozzá a margarint, a tejfölt, a sót és egy tojást. Gyúrjuk össze a tésztát. Lisztezni kell közben, mert kissé ragacsos.
Ha tudjuk, 1 napig (vagy pár óráig hűvös helyen) hűtőszekrényben pihentessük.
Másnap a tésztát nyújtsuk ki, étolajjal (vagy pizza krémmel) kenjük meg, szórjunk rá reszelt sajtot.
Ezután hajtogassuk fel a tésztát kétoldalt, alul és felül. (Ettől lesz leveles, ha megsül.)
Ezt újból nyújtsuk ki kb. 8 mm -1 cm- vastagságúra.
Tojással kenjük meg (a tetejére is tehetünk pizza krémet), majd szórjunk rá reszelt sajtot. Esetleg tehetünk még rá szezámmagot, napraforgómagot, ki mit szeret, de ez utóbbi elhagyható.
180 fokra melegítsük fel a sütőt. Szaggassuk ki a pogácsákat. Sütőpapírral bélelt sütőben süssük készre 20 perc alatt.