Már tavaly ősszel elindult a 2024/25-ös középiskolai felvételi. Az általános iskolából kimaradó diákoknak február közepéig kell eldönteniük, hová jelentkeznek.
A leendő középiskolásoknak fontos időszak következik. Január közepén írják a központi írásbeli vizsgákat, februárban le kell adni a középiskolai jelentkezést és áprilisban derül ki, hogy hol folytatják tanulmányaikat a 2025-2026-os tanévben.
2025. január 18. középiskolai felvételi
A 9. évfolyamra, a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokba, továbbá az Arany János Tehetséggondozó Programba jelentkező diákok írnak központi középfokú felvételi vizsgát.
A felvételi vizsgán részt vevő diákoknak mind a magyar nyelvi, mind a matematika írásbeli vizsgákon 45 perc alatt tíz feladatból álló feladatsort kell megoldaniuk, ezzel tárgyanként 50-50 pontot szerezhetnek.
A központi írásbeli felvételi vizsga időpontja: 2025. január 18., szombat 10 óra
A pótló központi írásbeli felvételi vizsga: 2025. január 28., 14 óra (Csak alapos indokkal.)
Fél órával korábban már tanácsos a gimnázium vagy középiskola épületébe beérni.
A tanulók a központi írásbeli vizsgára személyazonosításra alkalmas igazolványt – diákigazolványt vagy személyi igazolványt – vigyenek magukkal. (Az a legjobb, ha mindkettő ott van.)
A központi vizsga feladatlaponként 45 percet vesz igénybe. Tantárgyanként 50-50 pontot lehet elérni.
Tudnivalók a magyar nyelvi feladatlapokról
A dolgozat megírásakor a rajzokat ceruzával, minden egyéb írásbeli munkát kék vagy fekete színű tintával (golyóstollal) kell elkészíteni. A magyar nyelvi feladatlapok megoldásához segédeszköz nem használható.
A tízből kilenc feladat egy-egy részkérdéshez, részképességhez kapcsolódik. Megoldásukhoz a tanulóknak a korábbi években elsajátított nyelvi, kommunikációs és helyesírási ismeretekkel kell rendelkezniük, valamint bizonyságot kell tenniük az életkoruknak megfelelő szövegértési, szövegalkotási, gondolkodási képességekről és íráskészségről.
A feladatok tehát a korábbi évfolyamokon tanultak alkalmazását kívánják meg, s elsősorban nem a nyelvtani ismeretanyag reprodukálását mérik, hanem az anyanyelvi készségek működésének színvonalát és az alapvető gondolkodási műveletekben való biztonság fokát (pl. felismerés, rendezés, tömörítés, következtetés, véleményalkotás).
A feladatok szépirodalmi, ismeretterjesztő és köznapi szövegekhez egyaránt kapcsolódhatnak. Az összetettebb tizedik feladat önálló szövegalkotást kíván a tanulóktól: adott témáról, adott műfajban kerek, egész, lezárt szöveget kell fogalmazniuk.
A fogalmazásnak a téma megtartása és a terjedelmi kívánalom mellett (ez évfolyamonként eltérő) az alapvető nyelvhelyességi, szerkesztési, helyesírási és stílusbéli követelményeknek is meg kell felelnie.
Tudnivalók a matematika feladatlapokról
A dolgozat megírásakor a rajzokat ceruzával, minden egyéb írásbeli munkát kék vagy fekete színű tintával (golyóstollal) kell elkészíteni.
A matematika központi felvételi vizsgánál a következő segédeszközök használhatók: vonalzó, körző és szögmérő. Az írásbelin számológép nem használható. A rajzokhoz ceruzára, a feladatok megoldásához tollra lesz még szükség.
A matematika feladatlapok nem kizárólag a tantárgyban tanultakat mérik, hanem ehhez kapcsolódóan a tanulók gondolkodásának jellemzőit is.
Matematikából a tantárgyi ismeret mellett fontos szerepet kaphat a feladatmegoldó készség, a problémaérzékenység, a kreativitás, a logikai biztonság, a szabálykövetés, a koncentráló képesség, vagyis a figyelem összpontosítása és tartóssága.
Elvárás a megoldások rendezett, olvasható, követhető írásos rögzítése.
Az írásbeli matematika feladatokra szintén 45 percet kapnak a felvételizők.
A felvételi vizsga feladatlapjait és megoldókulcsait a felvételi vizsga napján, azaz január 18-án, szombaton 13 órától itt lehet megnézni. Forrás: oktatas.hu