Átalakul a civil szervezetek támogatása - Véget vetnek az “etnobiznisznek” is

2011.09.22. 14:59

Idén 1,8 milliárd forintos keret áll rendelkezésre arra, hogy támogassák az egyházak kulturális, örökségvédelmi, ifjúsági és közösségszervező programjait, karitatív tevékenységét. Átalakul a civilek finanszírozása is - hangzott el egy csütörtöki sajtótájékoztatón Szombathelyen.

Szászfalvi László és Harangozó Bertalan

A kormányzat "új együttműködésre" törekszik az egyházakkal, nem csupán azok intézményeinek fenntartását, hanem kulturális és társadalmi közösségépítő programjait is igyekszik támogatni - közölte Szászfalvi László egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkár csütörtökön sajtótájékoztatón, Szombathelyen.

A házigazda Harangozó Bertalan kormánymegbízott bevezetőjében arról számolt be, hogy, az államtitkár úrral közösen áttekintették a Vas Megyei Kormányhivatal eddigi működését és azt sikeresnek értékelték.

Szászfalvi László elmondta: az idén 1,8 milliárd forintos keret áll rendelkezésre arra, hogy támogassák az egyházak kulturális, örökségvédelmi, ifjúsági és közösségszervező programjait, karitatív tevékenységét.

Szászfalvi László és Harangozó Bertalan

Az államtitkár hozzátette, hogy az előző Orbán kormány utolsó két évében mintegy 8 milliárd állt rendelkezésre ezen a területen, igaz nagyon más gazdasági környezetben.

Példaként említette, hogy Vas megyében 150 millió forinttal támogatják a Jáki templom felújítását, amelyről látogatása során a helyszínen is tájékozódik.
A nemzetiségi szervezetek támogatásáról szólva hangsúlyozta: meg kívánják akadályozni az "etnobiznisz" folytatását, ezért a konkrét feladatfinanszírozás irányába mozdulnak el, 2013-tól pedig a népszámlálási eredményekhez, vagyis a valósághoz igazítják a finanszírozást.

Az Országgyűlés várhatóan az ősszel fogadja el a nemzetiségek jogairól szóló törvényt, amelynek célja, hogy biztosítsa a nemzetiségek számára kultúrájuk, identitásuk megőrzését, önkormányzataik kiszámítható működését, intézményeik fenntarthatóságát.

Szászfalvi László kiemelte: miközben a Magyarországnál négyszer nagyobb Lengyelországban 7500 civil szervezet működik, addig nálunk ezek száma 65 ezerre tehető, ám jelentős részük csupán papíron létezik.

Az államtitkár azt mondta: igyekeznek rendet tenni ezen a területen is, de természetesen nem "állami korbácseszközökkel", hanem a jogi feltételrendszer tisztázásával, egy átfogó kerettörvény megalkotásával, valamint a finanszírozási rendszer a mainál igazságosabb, a civil szervezetek számára is elfogadható átalakításával.

Várhatóan megszűnik a Nemzeti Civil Alapprogram, helyét a Nemzeti Együttműködési Alap veszi át.

.