Az idei tél csak a kezdet volt? – A kutatók borzongató jóslatai

2012.03.03. 14:02

Rekordsebességgel olvad a Jeges-tengert borító jégpáncél, ami összefügg a hideg, havas időjárással.



Az amerikaiak többségét még mindig borzongással tölti el, ha visszagondolnak a 2010-2011-es télre, amikor az ország nagy részén emberemlékezet óta nem látott, zord időjárás tombolt. Bár az idei tél kíméletesebb volt, kutatók szerint a tendencia mindenképpen az, hogy egyre zimankósabb téli időjárásra kell számítaniuk az észak-amerikaiaknak, sőt Európa, Nagy-Britannia és Kína lakóinak is. Ennek oka pedig az, hogy rekordsebességgel olvad a Jeges-tengert borító jégpáncél, ami összefügg a hideg, havas időjárással.

A két jelenség közötti kapcsolatot az amerikai Georgia Tech Egyetem két professzora, Jiping Liu és Judith Curry foglalta össze abban a tanulmányban, amely a napokban jelent meg a szaklapokban. A dokumentum azt tárgyalja, hogy a jégolvadás befolyásolhatja az atmoszférikus keringést, ez gyengíti a Kanadától Európa felé fújó nyugati szelet, aminek köszönhetően felerősödhet az Északi-sark felől érkező légáramlat. Ehhez társulhat az egyre kevesebb jéggel borított Jeges-tenger irányából áramló magasabb páratartalom is, amely gyakoribb hóhulláshoz vezethet.

 

Műholdak és kutatócsoportok állandóan figyelik az Északi-sarkot és a Jeges-tengert borító jégpáncélt. Az általános folyamat az, hogy a jég nyáron visszahúzódik, majd télvíz idején újra megnő, ám az utóbbi években egyre nagyobb része olvad el véglegesen.

2009-ben egyértelművé vált az olvadási folyamat, abban az évben rekordmennyiségű jég tűnt el, mondta Tom Wagner, az amerikai űrkutatási hivatal tudósa, és hozzátette, hogy nem csupán a jégpáncél nagysága, hanem a vastagsága is egyre csökken. Ezek a megfigyelések arra engednek következtetni, hogy az előttünk álló évtizedekben a nyári időszakban jégmentes Északi-sarkot látunk majd. Nem tudjuk pontosan, hogy ez mikorra várható, tudósok egész hada próbálja megjósolni az időpontot, közölte a NASA kutatója.

Egyes előrejelzések szerint jégmentes nyár valamikor 2016 és 2060 között várható először az Északi-sarkon, de néhány évvel ezelőtt egy tanulmány 2013-at jelölte meg az első olyan évként, amikor egy időre teljesen eltűnik a jégpáncél. Az időpont vitatott, a tendencia azonban annyira egyértelmű, hogy akik az Északi-sarki régiókban, vagy az azt körülvevő országokban laknak, máris készülnek a kevesebb jéggel járó életre. A NASA kutatója példaként említette, hogy egyes olajvállalatok máris újabb fúrási lehetőségekre készülnek, és a régió lakói vízi szállítóútvonalakat és kikötőket terveznek. Az amerikai űrhivatal jövendölése szerint nemcsak hidegebb és havasabb telekre, hanem más időjárásbeli változásokra is fel kell készülniük az Észak-Amerikában élőknek.

„Nagyon nehéz modellezni, hogy milyen eltérések várhatóak az időjárásban, de a legutóbbi felmérések azt jósolják, hogy ha elveszítjük az Északi-sarkot fedő jégtakarót, minden bizonnyal nagyobb szárazsággal kell számolnunk Észak-Amerikában. Ezért nagyon fontos, hogy előre jelezhessük ezeket a változásokat, és időben felkészülhessünk rájuk”, mondta Tom Wagner.

A tudósok abban egyetértenek, hogy a légkör felmelegedése egyre szélsőségesebb időjáráshoz vezet majd. Abban azonban még eltérnek a vélemények, hogy ezek az anomáliák globális felmelegedés részei-e, vagy csupán egy természetes változékonyság velejárói. A szakértők szerint a kérdésre az hozza majd meg a választ, hogy mennyire tartósak az eltérések. Ha minden évben hasonló jelenségeket tapasztalunk az időjárásban, egyre valószínűbb, hogy klímaváltozás szemtanúi vagyunk, vélik a kutatók.

.