Az iraki nagykövet-helyettes a szombathelyi egyetemi központban

2012.02.16. 18:20

A magyarul kiválóan beszélő Sherko Abraham Ali Dizei Vas megyei kötődésű: felesége kisunyomi születésű, családja Acsádon él.

Az iraki nagykövet Szombathelyen

Diákcsereprogram elindításának tervével látogatott Sherko Abraham Ali Dizei, az Iraki Köztársaság magyarországi nagykövethelyettese a Savaria Egyetemi Központba csütörtökön. A magyarul kiválóan beszélő diplomata Vas megyei kötődésű: felesége kisunyomi születésű, családja Acsádon él.

A nagykövethelyettes közreműködése révén a szegedi egyetem a közelmúltban írt alá keretmegállapodását egy iraki egyetemmel. Sherko Abraham Ali Dizei látogatásának célja, hogy a SEK hallgatói számára is megnyíljon az út az iraki felsőoktatási intézményekbe, illetve az ottani hallgatók is jöhessenek Szombathelyre tanulni.

Az iraki nagykövet Szombathelyen

A nagykövethelyettes prof. dr. Gadányi Károllyal, az egyetemi központ elnökével és dr. Rádi Szelman Hamadival, a Természettudományi Kar Gazdaságtudományi Intézeti Tanszék főiskolai tanárával folytatott megbeszélést. Ezen azt mondta, véleménye szerint a magyar fiatalok arab és kurd nyelvet, valamint történelmet, illetve régészetet hallgathatnának valamelyik iraki egyetemen. Utóbbival kapcsolatban a nagykövethelyettes rámutatott: Irakban eddig a régészeti lelőhelyek alig tíz százalékát tárták fel, ezért az ország egyedülálló lehetőségekkel rendelkezik a régészet iránt érdeklődő fiatalok számára.

Sherko Abraham Ali Dizei az iraki egyetemekről szólva kifejtette: bár az országban számos felsőoktatási intézmény található, ezek nagy része magánegyetem, amelyeknek „még sok idő kell, hogy megkomolyodjanak”, ezért a tervezett együttműködést az állami egyetemek valamelyikével javasolja.

Iraki nagykövet

A diplomata elképzelése szerint az iraki hallgatók a vasi megyeszékhelyen mesterképzésben vehetnének részt; Sherko Abraham Ali Dizeit lenyűgözte a SEK széles képzési palettája, s arra kérte prof. dr. Gadányi Károlyt, hogy a keretszerződés tervezetét juttassa el az intézmény az iraki nagykövetségre.

A nagykövethelyettes a megbeszélésen röviden szólt hazájáról is. Elmondta, az Iraki Köztársaság már demokratikus állam, ahol a problémákat a diplomácia eszközeivel, tárgyalások útján oldják meg. „Már nem kell félni, hogy valaki puccsot hajt végre a kormány ellen”, hiszen még az elnyomásuk ellen folyamatosan harcoló kurdok is letették a fegyvert – hangzott el.

 

.