Az MSZP felszólítja Szili Katalint, hogy mondjon le parlamenti mandátumáról, mert megyei listás képviselőként a párt jóvoltából jutott az Országgyűlésbe - közölte Mesterházy Attila hétfői sajtótájékoztatóján.
A volt házelnök hétfőn jelentette be, kilép az MSZP parlamenti frakciójából, mostantól egy új baloldali pártot vezet, mandátumát azonban nem adja vissza, mert az MSZP-vel, nem pedig a választóival szakított.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője közölte, a párt tudomásul veszi a volt házelnök döntését, amellyel szerinte Szili Katalin Szűrös Mátyás útjára lépett.
Tévesnek nevezte a politikus értékelését a párt választási eredményéről.
Úgy látja, a képviselőcsoport megérdemelte volna, hogy Szili Katalin személyesen közölje velük a döntését.
Mesterházy Attila kérdésre válaszolva kitért arra: nincs eszközük arra az esetre, ha a politikus nem adja vissza a mandátumát, de - mint mondta - tartozik nekik ennyivel. Pusztán morális tartására hagyatkozhatunk és arra, hogy érez felelősséget az MSZP irányába, hiszen azon politikusok közé tartozik, akik talán a legtöbbet kapták ettől a párttól - tette hozzá.
Tájékoztatása szerint a frakció a hétfői ülésén egyebek mellett értékelte az önkormányzati választás eredményét. Mint mondta, egyetértés volt abban, hogy a vártnál jobb eredmény született és egyértelművé tette, hogy az MSZP a második legerősebb párt Magyarországon. Szintén egyetértés volt abban, - tette hozzá - hogy ez a választás korszakhatárt is jelent, hiszen lezárult egy évek óta tartó kampányidőszak, ami lehetőséget ad az építkezésre.
A pártelnök álláspontja szerint mostanra minden akadály elhárult a Fidesz elől, hogy végre kormányozzon és komoly döntéseket hozzon. Partnerséget ígért a foglalkoztatás bővítése, a társadalmi különbségek csökkentése, a modernizáció, illetve a gazdasági növekedés beindítása érdekében születő kezdeményezésekhez.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem mondanak le a kritika jogáról sem: továbbra is keményen és határozottan mondják el a véleményüket a kormányzati munkáról, alternatívát kínálva az általuk nem támogatott javaslatoknál.
Kérdésre válaszolva beszélt arról is: fontosnak tartotta, hogy a párt országos elnöksége az önkormányzati választás napján foglalkozzon az MSZP átalakításával is és tárgyaljanak az erről szóló vitairatról. Az anyagról kikéri a tagozatok, a platformok, a frakció, az országos választmány és párttagság véleményét is.