Az Orbán-kormány hat újabb bakija

2012.06.12. 18:35

Felejtsük el a szív hangjait, csitítsuk el a szeretet vagy az utálkozás zsigeri suttogásait. Tegyük nagyító alá a több mint két évet, és nevezzük meg a káka legnagyobb csomóit. Második rész.

Felejtsük el a szív hangjait, csitítsuk el a szeretet vagy az utálkozás zsigeri suttogásait. Tegyük nagyító alá a több mint két évet, és nevezzük meg a káka legnagyobb csomóit. Második rész.

Februárban összeírtuk az Orbán-kormány addigi hat legnagyobb bakiját.

Ezek a következők voltak:

1. Visszamenőleges jog alkalmazása
2. Az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer bevezetése, majd az ahhoz való beteges ragaszkodás
3. A nemzetközi erőviszonyok hibás felmérése miatt IMF-gyámság alá kerülhet az ország
4. Frontok sokaságát nyitották, miközben nincsenek képzett tisztek és közkatonák
5. A 27 százalékos áfa bevezetése
6. A megfelelő szellemi holdudvar hiánya

Részletek.

Sajnos, ezek mindegyike most is áll, ráadásul bővítenünk kell a listát.

7. A kisvállalkozások magára hagyása

A magyar kisvállalkozások zöme messiásként várta az új kormányt, abban reménykedve, hogy – a külföldi vállalkozásokat pátyolgató, off-shore cégekkel kokettáló irányvonal után – majd eljön az ő idejük. Erről szólt annak idején a kampány majd a kormányprogram is. Egy darabig. Ma már szinte említés szinten sem jelennek meg a politikában azok a vállalkozások, melyek mindig is a legnagyobb terhet cipelték, és melyek nélkül elképzelhetetlen bárminemű gazdasági kibontakoztatás. A kormányzati PR ma főleg a német autóipari konszernekről szól, melyeket a gyakorlatban kiegészítenek a kormányhoz gyanúsan közelálló magyar nagyvállalkozások (Közgép) kétes sikerei. A kicsik ottmaradtak az út szélén, 27 százalékos áfával, havonta váltakozó jogi és pénzügyi feltételekkel, növekvő adókkal és adminisztrációkkal. És a reménytelenséggel.

8. Matolcsy György még a helyén van

Matolcsy György emlékeztet arra a szövetségi kapitányra, akinek áldásos tevékenysége alatt a válogatottat egymás után gyepálják el az ellenfelek, de ő mégis a helyén marad. És minden vereség után azt hajtogatja, hogy igaz, a csapat most éppen féltucatot kapott hazai pályán, de nem ez a lényeg, hanem a fejlődés, ami már látszik a játékon, és nemsokára beérik a munka, retteghet a brazil válogatott. Csakhogy láthatóan nem érik be semmi. Mellényúlás, kapkodás és zavar van, melyet egy irritáló stílus és egy hiteltelen kincstári optimizmus egészít ki. A legnagyobb gond az, hogy nem látszik, honnan lehetne elmozdulni a gödörből. A külső piacokat megette az euroválság, a belsőket a Matolcsy-gazdaságpolitikai nullázta le. Matolcsy menesztése kétségkívül a vereség egyik beismerése lett volna, de első feltétele a gödörből való kitekintésnek. A kormány láthatóan jobban vigyáz az egyenruha tisztaságára, mint a csata végkifejletére.

9. Zátonyra futott elszámoltatás

A Fidesz a kormányra kerülését és a kétharmadát jórészt annak a propagandának köszönheti, amely az előző kormányzati ciklust egy korrupcióban és magánbizniszekben tocsogó politikai rendszernek festette le. Gyaníthatóan nem teljesen alaptalanul. Ugyanakkor az elmúlt két év alatt a bíróságok - néhány kivételtől eltekintve - alig-alig erősítették meg ezt a vélekedést. Ez vagy azt jelenti, hogy jócskán eltúlzott volt az a kép, amelyet a jobboldali pártsajtó a másik oldal romlottságáról összerakott, vagy nem is olyan kemény az új sheriff, mint amilyennek látszani akart. Mindenesetre érdekes lenne utánaszámolni, hogy Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos és csapata mennyibe került az államnak, és mennyi pénzt hajtott be.

10. Nem tettek gesztust a másik oldal felé

Most már világosan látszik, hogy a fentebb is említett gödörből, ahova kerültünk, sokkal nehezebb kimászni, mint előzőleg bárki gondolta. Az is erősen kétséges, hogy a magyar politikai elit egyáltalán képes-e bármilyen alternatíva felvillantására. Mindenesetre nagyobb esélye lenne az országnak, ha az Fidesz – éppen hogy kétharmadának birtokában és tudatában – a legfontosabb kérdésekben nemzeti konszenzust keresne. Az erővel áttolt Alkotmány, az oktatási és adótörvények, a választási és közigazgatási rendszer öntörvényű és egypárti átalakítása olyan későbbi konfliktusokat hordoznak magukban, melyek gátjai lehetnek az értelmen és a józan belátáson alapuló jövőbeli halvány lehetőségeknek.

11. A külföldi sajtó kezelése

Magyarország megítélése a külföldi sajtóban talán soha nem volt ennyire kedvezőtlen. Legyinthetnénk erre, mondván, olyan édes mindegy, mit írnak rólunk a távoli országok kimondhatatlan nevű újságjai. Csak éppen ez nem így van. Ha egy német, angol, amerikai vagy zimbabwei cég beruházásokban vagy értékpapírokban gondolkodik, első körben lehet, nem hívja fel a Hír Tv-t vagy a magyar gazdasági minisztériumot, hanem elolvassa az Economistot. És rögtön el is gondolkodik. Magyarországról szóló negatív hírek részben hamisak, részben tényeken alapulnak. Az előbbiek ellen nem sértődöttséggel, durcáskodással és összeesküvés-elméletekkel kell harcolni, hanem professzioális pr-munkával, egy szerethető ország szerethető arcvonásait hangsúlyozva; okosan és vidáman. A tényekre alapuló kritikákat meg tessék figyelmesen elolvasni, hátha nem is mind bolondság.

12. Megint támad az ideológia

Mind az Antall-, mind az első Orbán-kormány bukásához jócskán hozzájárult, hogy olyan ideológiákat tűztek a zászlóra és erőltettek teljesen feleslegesen, melyekkel a többség nem tudott mit kezdeni. Mert nincs rá felkészülve, mert nem érdekli, mert félreérti, mert máshogy nevelték vagy mert egyszerűen másképp gondolja. A kormány láthatóan nem tanult a múlt kudarcaiból. Nyírő József újratemetésének és a hasonló ügyeknek prioritássá emelése nemcsak hangsúly és aránytévesztés, de elidegenítő is. Az ilyen ideológia csörték a nemzet egysége helyett éppen hogy annak további darabolását szolgálják.

Korábban:

Az Orbán-kormány hat legnagyobb bakija

.