Miért zuhan a benzinár?

2014.12.15. 00:40

Az Economist szerint több oka is van.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a MOL pénteken ismét csökkentette az üzemanyagárakat, melynek következtében a 95-ös benzin literenkénti átlagára 350-351 forintra, a gázolajé 373-374 forintra mérséklődött. (Igaz, a hétvégén Budapest felé azt tapasztaltuk, hogy az autópálya melletti kutaknál még 380 forint felett is van 95-ös benzin.)

Összességében azonban utoljára négy éve volt ennyire alacsony Magyarországon a benzinár.

A benzin árának esése mögött természetesen a kőolaj árának a világpiaci zuhanása áll.

Míg júniusban 115 dollár volt hordó nyersolaj, addig most 70 dollár alatt van, ami 40 százalékos esést jelent.

Miért zuhan a benzinár?

Az Economist írása szerint az okokat több összetevőkben kell keresni.

Fontos dátum volt például november 27., amikor a világpiac 40 százalékát ellenőrző OPEC- országok nem tudtak megállapodásra jutni Bécsben az árak kérdésében, így azok szabadesésbe kezdtek.

De miért esik az olajár?

Nos, az olajárat részben a világpiaci kereslet és kínálat, részlet a várakozások alakítják.

A keresletet a gazdasági aktivitás befolyásolja, de a hideg tél (fűtés) vagy a meleg nyár (légkondicionálók) is módosítja.

A kínálat függhet a kitermelő országok politikai stabilitásától vagy akár az ottani időjárási viszonyoktól. Ha magas az olajár, a termelő országok hajlamosak technológiai befektetésekre, amelyek majd később nagyobb kínálatot hoznak. Alacsony ár esetén az ellenkezője történik.

Négy tényező, amely nagyban befolyásolja a jelenlegi helyzetet.

  1. A kereslet gyenge. Nemcsak a gyengébb gazdasági aktivitás miatt, de azért is, mert a korábbinál hatékonyabb az energiafelhasználás, ráadásul a világ egyre jobban elfordul a fosszilis energiáktól.
  2. Az iraki és a líbiai politikai zavar nem befolyásolja a két állam olajtermelését.
  3. Amerika lett a legnagyobb olajtermelő. Habár nem exportálnak nyersolajat, sokkal kevesebbet vásárolnak, és közben hatalmas tartalékokat halmoznak fel.
  4. Szaúd-Arábia és szövetségesei úgy döntöttek, hogy inkább piacot akarnak, mintsem magas árakat. A termelés korlátozásával elvileg könnyen fel tudnák tornázni az árakat, de az az olyan nem szeretett országoknak kedvezne, mint Oroszország vagy Irán. Ráadásul Szaúd-Arábia nagyon sokáig képes elviselni az olcsó olajárakat. Egyrészt mert hatalmas tartalékai vannak, másrészt nagyon alacsony önköltségi áron tudja a felszínre hozni az olajt.

Kik a nagy vesztesek?

A nagy vesztesek között vannak azok az olajcégek – közöttük számos amerikai és nyugat-európai – akik a magas árakra építve költséges fejlesztésekbe és kutatásokba kezdtek; olykor hitelből.

Szintén nagyon kellemetlen az alacsony ár az olyan kőolajexportáló országoknak, mint Nigéria, Irán vagy Venezuela.

Külön meg kell említeni Oroszországot, amely az olajpénzekből fedezi a szociális ellátórendszerét és az olyan külföldi akciókat, mint a mostani ukrán kaland.

Az optimisták szerint a szorult helyzetben levő Oroszországra így könnyebb lesz nyomást gyakorolni, a pesszimisták szerint viszont mindez kockázatos, hiszen kiszámíthatatlan események történhetnek.

.