Összesen 92,9 milliárd forintot zárol a kormány a költségvetésben, és ha szükséges, második lépésként ezenfelül felfüggeszti egyes beruházások finanszírozását - közölte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken Budapesten. Hozzátette, ez együttvéve 150 milliárd forint, de ha ez nem elegendő, harmadik lépésként bevételnövelő intézkedésként a tranzakciós illeték emelése és a bankadó újragondolása következik.
Kifejtette, a kormány több, már folyamatban lévő beruházást felfüggeszt vagy azokhoz más jellegű finanszírozási formát keres; a lépés érinti például a stadionépítéseket, valamint a Parlament és környékének megújítását.
Az Európai Bizottság nem számol a közszférában nominálisan stagnáló fizetésekkel, a hatékonyabb adóbeszedés hatásával, és azzal sem, hogy az önkormányzati szférában tavaly többlet alakult ki - mondta Varga Mihály azzal kapcsolatban, hogy miből adódik a különbség a kormány és Brüsszel államháztartási előrejelzései között.
Részletek
A kormány 2013-ra az irányítása alá tartozó költségvetési fejezetek folyó kiadásainál a GDP 0,3 százalékának megfelelő zárolást rendel el, aminek az Európai Bizottság számításai szerint is 0,3 százalékponttal kell csökkentenie az eddigi hiányprognózist.
A zárolásra vonatkozó döntést a kormány meghozta, az erről szóló kormányhatározat május 13-án kihirdetésre kerül a Magyar Közlönyben - tette közzé a kabinet pénteken a kormany.hu-n.
Amennyiben ezt az Európai Bizottság elégtelen lépésnek minősítené, akkor a kormány csak akkor folytatja a GDP 0,2 százalékának megfelelő kiadással járó idei kormányzati beruházásokat, ha azok csak és kizárólag az esetlegesen az állami vagyon értékesítéséből származó egyszeri bevétellel ellentételezve valósulnak meg. Ha mindez továbbra sem bizonyulna elegendőnek, akkor a kormány készen áll az adók a pénzügyi szervezetek különadója, az energiaellátók jövedelemadója, illetve a pénzügyi tranzakciós illeték kulcsainak megemelésével biztosítani a bizottság által elvárt egyensúlyjavulást.
2014-re is jelentős eltérés van a magyar gazdaság növekedésének megítélése tekintetében a kormány és az Európai Bizottság előrejelzése között. A kormány 1,9 százalékra, az Európai Bizottság 1,4 százalékra várja a GDP növekedésének mértékét. Amennyiben a makrogazdasági körülmények alakulása azt szükségessé teszi, akkor a 2013. év vonatkozásában meghozott zárolások beépülnek a 2014. évi költségvetés tervezési bázisába. Ha a hiánycél teljesítése szükségessé teszi, a kormány a 2014. évben a költségvetés folyó bevételeiből nem költ egyedi nagyberuházásokra, azokat csak az állami vagyon hasznosításából származó bevételből finanszírozza.
Végül ezen esztendő vonatkozásában is érvényes azon kitétel, mely szerint amennyiben mindezt az Európai Bizottság nem tartja elegendőnek a hiány biztonságosan 3 százalék alatt tartásához, akkor a kormány készen áll a pénzügyi szervezetek különadója, az energiaellátók jövedelemadója, illetve a pénzügyi tranzakciós illeték növelésén keresztül elérni e szintet.
A magyar kormány reményét fejezi ki, hogy az elmúlt évek negatív tapasztalatai, az egymáshoz közeledő előrejelzések és a most meghozott döntések együtt elegendőek ahhoz, hogy a túlzottdeficit-eljárást az Európai Bizottság javaslatára az Európai Tanács idén nyáron megszüntesse Magyarország ellen - olvasható a kormany.hu-n.
Tételes hatás 2013-2014-re
A magyar kormány a kormány.hu internetes portálon pénteken közzétette, hogy a túlzottdeficet-eljárás megszüntetése érdekében hozott egyenlegjavító intézkedéseknek tételesen mekkora hatása lesz 2013-2014-ben a költségvetés egyes elemeinél.
Az egyenlegjavító pénzügyi intézkedések összhatása 2013-ban 92,9 milliárd forintot, 2014-ben 172,9 milliárd forintot tesz ki.
Ebből a költségvetési szervek és a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok zárolása mindkét évben 68,9-68,9 milliárd forintot, az állami vagyonnal kapcsolatos tételek zárolása évente 3 milliárd forintot jelent majd. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlegjavulásának előírása 14,5-14,5 milliárd forint hatású, míg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete részére történő befizetés előírása évi 1,5 milliárd forintot ad majd.
A lépések további elemeként a kormánytól független költségvetési fejezetek tartalékképzésére, illetve a médiaszolgáltatás támogatásának mérséklésére 5-5 milliárd forintot írt elő a kabinet.
Csak 2014-re vonatkozó hatása lesz az egyes pénzbeli ellátások nominális összege szinten tartását előíró lépésnek 20 milliárd forint összegben. Szintén 2014-re szóló intézkedés lesz az állami beruházások, felújítások forrásszerkezetének, megvalósítási ütemének módosítása, illetve az informatikai és infokommunikációs kiadások visszafogása, egyúttal a gazdasági társaságoknak szánt forrásjuttatás mérséklése; ezek együttes hatása 60 milliárd forintra rúg majd.
Varga Mihály a kormányszóvivői tájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta: álláspontja szerint nem lesz szükség a különadók kulcsainak megemelésére, mert a magyar gazdaság idei teljesítménye igazolni fogja a kormány várakozásait, emellett pedig a kabinet kezelni tudja a tavaszi országjelentésben szereplő bizottsági kifogásokat. Utóbbira példaként említette a pénztárgépek adóhivatalhoz való bekötését, és az e-útdíj bevezetését, melyekkel már az idei második félévben számol a kormány.
Zárolás
A nemzetgazdasági miniszter megerősítette, hogy a kormány 2013-ra is 3 százalék alatti hiányt tervez, és álláspontja szerint intézkedések nélkül is teljesülni fog a GDP-arányosan 2,7 százalékos hiánycél az idén. Kifejtette: önmagában a zárolás 2014-ben is elegendő lehet, ha a nagyobb gazdasági növekedés többletbevételt hoz a költségvetésnek. Ha ez mégsem így lesz, további intézkedések vannak a kormány "tarsolyában" - mondta Varga Mihály. A zárolások elsősorban olyan tételeket érintenek, amelyek nem a gazdaság növekedését fogják vissza, hanem takarékosabb működésre ösztönzik az államháztartás minden szereplőjét - húzta alá a miniszter.
A kormány reményei szerint átmeneti zárolás érinteni fogja a minisztériumokat, az Alkotmánybíróságot, a bíróságokat, az Országgyűlést, valamint az állami alapokat, például a Munkaerőpiaci Alapot és a Nemzeti Kulturális Alapot - tette hozzá.
Giró-Szász András kormányszóvivő hozzáfűzte, hogy ez az intézkedés nem érinti sem a nyugdíjakat, sem a bérből és fizetésből élőket, sem pedig a szociális ellátásban részesülőket. Varga Mihály közölte: 17 olyan, az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó, szociális területen működő intézmény és alapítvány van - például a Magyar Vöröskereszt vagy a Rákellenes Liga - , amelyet nem érint a zárolás.
Varga Mihály az MTI kérdésére kifejtette: csak akkor folytatják a GDP 0,2 százalékának megfelelő kiadással járó idei kormányzati beruházásokat, ha azok csak és kizárólag az esetlegesen az állami vagyon értékesítéséből származó egyszeri bevétellel ellentételezve valósulnak meg. A kormány elkötelezett, hogy megtegye az Európai Bizottság által szükségesnek ítélt lépéseket a túlzottdeficit-eljárás alól való kikerülés érdekében - hangoztatta a miniszter.
Változatlan forintárfolyam
A forint árfolyama gyakorlatilag nem változott pénteken a kormánynak a túlzottdeficit-eljárás befejezése érdekében bejelentett pénzügyi intézkedései nyomán.
Az eurót fél tizenkettőkor 292,85 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben a 11 órai 292,75 forint után. Az euró jegyzése a pénteki piaci nyitás óta szűk sávban, 292,14 és 294,07 forint között alakult. A svájci frank árfolyama 234,98-ról 235,52 forintra, a dolláré 225,17-ről 225,11 forintra, a japán jené pedig 2,2215-ről 2,2216 forintra módosult a bejelentés után.
Péntek délelőtt a forint árfolyama külső piaci hatásokra eltérően alakult a főbb devizákkal szemben, azok keresztárfolyamai nemzetközi mozgásának megfelelően. Az előző napihoz képest az euróval szemben a forint enyhén erősödő tendenciát követett, a dollárral szemben kissé gyengült, a jennel szemben viszont jelentős nyereségre tett szert.