Bizonytalan lett a magyar dal napja, Szombathely egyik legnépszerűbb szabadtéri rendezvénye

2011.12.20. 16:49

Szombathely szeretné, ha jövőre a magyar dal fővárosa lenne, de a gazdasági helyzet és a jogi változások miatt az egész rendezvény jövője lett bizonytalan.

Bizonytalanná vált a jövő évi magyar dal napjának sorsa a gazdasági helyzet és a kultúra támogatását érintő jogszabályi változások miatt; a szervezők ennek ellenére optimisták, a magyar dal fővárosa pályázatot hamarosan kiírják.

"A jelenlegi gazdasági helyzet a magyar dal napja támogatói bázisát is 'megnyirbálta' és jelenleg nem látni, mi fog történni. A támogatók jelezték, hogy akkor tudnak továbbra is a magyar dal napja mögé állni, amennyiben meg tudják teremteni annak pénzügyi alapját.

A magyar dal napja Szombathelyen

Szombathely a harmadik évben csatlakozott a magyar dal napjához, 2010 szeptemberében több ezer ember nézte végig a koncerteket.

Felbuzdulván a sikereken, az Agora az idén beadta a pályázatot a magyar dal fővárosa címre, és másodikként futottak be a nyolc jelentkező közül, egy hajszállal maradva le Nyíregyháza mögött.

Ettől függetlenül a 2011-es magyar dal napja – a rekkenő hőség ellenére - éppolyan népszerűnek bizonyult a vasi megyeszékhelyen, mint az első.

Azóta a szombathelyi szervezők többször is bejelentették: 2012-ben megpróbálják újra a magyar dal fővárosa pályázatot.

Az ügyet fontosnak gondolják és képviselni szeretnék, ám egyelőre maguk sem tudják, lesz-e mozdítható tőkéjük 2012-ben erre a célra" - fogalmazott Szabó Edit, a Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. ügyvezetője kedden az MTI-nek.

Mint kifejtette, sok szervezet - köztük az Artisjus Szerzői Jogvédő Egyesület zenei kuratóriuma -, amely eddig bizonyos bevételekkel önállóan gazdálkodott, a jogszabályok változása miatt 2012. január 1-jétől ezt már nem teheti meg.

"Komoly problémát jelent továbbá, hogy megváltozott a Nemzeti Kulturális Alap pályáztatási rendszere. Az eddig évente kétszer kiírt pályázatok megszűntek, jövőre csak októberben kezdődnek a pályázatok, és mivel a magyar dal napja szeptember második vasárnapján van, eleve lehetetlennek látszik olyan forráshoz jutni, amit eddig megkaptunk" - mondta az ügyvezető.

Megjegyezte, hogy a magyar dal napja kis költségvetésű rendezvénynek számít, 2011-ben mindössze 25 millió forintból valósult meg, ekkora összegből zajlottak országszerte negyven színpadon a koncertek.

 

"A jelenlegi bizonytalan helyzet ellenére is szeretnénk január közepén kiírni a magyar dal fővárosa pályázatot. A magyar dal napja ereje abban áll, hogy nemcsak a fővárosban vannak koncertfolyamok, hanem kiemelten vidéki helyszíneken, ahol a helyi zenekarok is lehetőséget kapnak a bemutatkozásra" - mondta Szabó Edit.

Idén negyedszer rendezték meg a magyar dal napját; a rendezvényeket országszerte csaknem 60 ezren látogatták. Budapesten 18 ezer, Nyíregyházán, a magyar dal idei fővárosában ötezer, a többi vidéki helyszínen 35 ezer érdeklődő vett részt a vasárnapi eseményeken.

A magyar dal napját Presser Gábor kezdeményezésére először a 2008-as Sziget fesztivál "mínusz egyedik" napján rendezték meg. A következő esztendőtől szeptember második vasárnapján tartják, és párhuzamosan több helyszínen, köztük vidéki városokban is megszervezték az eseményt. Tavaly Eger, idén Nyíregyháza volt a magyar dal fővárosa.
 

.