Bögötén tanácskoztak Vas megye polgármesterei

2012.02.25. 13:41

A Szolidaritás a Vidékkel Mozgalom vendége volt az elmúlt héten Dr. Gémesi György a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke.

Gémesz György, Bögöte

A házigazda Patyi Elemér polgármester és a Szolidaritás a Vidékkel Mozgalom elnöke bevezetőjében elmondta, hogy az elkövetkezendő időszak legfontosabb teendői közé tartozik a megszületett önkormányzati, valamint a köznevelési törvény - még el nem fogadott - végrehajtási rendelkezéseinek véleményezése. A szövetség közreműködésével el kell érni, hogy az „érintettek” véleménye, álláspontja is érvényesüljön a törvényekben. Ezért teremtettek lehetőséget arra, hogy az egyik legnagyobb önkormányzati szövetség elnökével konzultáljanak a megye polgármesterei.

Gémesz György, Bögöte

Dr. Gémesi György a MÖSZ elnöke tájékoztatta a szép számban megjelent polgármestereket, hogy a szövetség a törvény elfogadását megelőzően több mint 1000 polgármesterrel folytatott konzultációt, s ennek köszönhetően néhány területen sikerült az érdekegyeztetés során eredményt elérni. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége fontosnak tartja, hogy az önkormányzati rendszer a jövőben is hatékonyan működjön, a települések feladatukat biztonsággal el tudják látni. Szövetségük számára alapvető kérdés, hogy a településen élő lakosság minél magasabb színvonalú szolgáltatásban részesülhessen, melyhez erős önkormányzatokra s az önkormányzatiságban meglévő értékek megőrzésére van szükség.

Gémesi bejelentette, hogy a kihirdetett új önkormányzati törvény várható következményeiről, a változtatás lehetőségeiről az idei év első felében minden megyében tartanak konzultációt, szakmai fórumot. A tapasztalatokat, véleményeket összefoglalva készítenek anyagot a területekért felelős minisztériumok számára. Rendkívül izgalmas kérdés lesz a járási hivatalok kialakítása, amelynek következtében a települések jegyzőitől, polgármestereitől az összes államigazgatási feladatokat a járási székhelyekre viszik. Aggasztónak tartja, hogy az eddig részben helyben, vagy legfeljebb 3-4 kilométeren belül intézendő dolgok - köztük az anyakönyvi ügyintézés is - 20-30 kilométerre kerül, amely a lakosság részére kényelmetlenséget és többletköltséget jelent.

A jelen lévő polgármesterek elmondták, hogy igen nagy nehézségekbe ütközik az aprófalvas településszerkezet miatt a 2000 fő feletti közös hivatalok létrehozása. Sajnos még ma sem lehet tudni, hogy ezeknek a hivataloknak a finanszírozásában mekkora szerepet vállal az állam. Az eddig helyben maradó bevételek egy része központosításra kerül, arra pedig nincs további lehetőség, - még ha ezt a törvények meg is engednék - hogy a lakosságot további adókkal terheljék. Ennek következtében kétséges, hogy honnan lesz pénz a működésre.

A tanácskozáson résztvevők arra sem találtak magyarázatot, hogy miért kell megszüntetni a kistérségi társulásokat, amelyek az elmúlt időszakban a térségek településeinek hasznos együttműködési fóruma volt. A törvényi változások után is marad nagyon sok olyan teendő, amelyet egy-egy település képtelen maga ellátni; például a gyermekjóléti szolgálat, orvosi ügyelet, belsőellenőrzés, turisztikai desztinációs menedzsmentek kialakítása, illetve számtalan együttműködést igénylő feladat. Ezért többen felvetették, hogy valamilyen egyesületi formában együtt kellene maradni a kistérség (járás) településeinek.

Elhangzott, hogy az államigazgatási feladatok központosításával komoly létszámleépítések lesznek, az eddig 3-4 települést érintő körjegyzőségek tekintetében. Kérdésként merül fel, hogy a felmondásokra, végkielégítésekre honnan lesz pénz, amely egy-egy hivatal esetén tízmillió forintos nagyságrendet is jelenthet. Mi lesz azzal a kiválóan képzett, nagy tapasztatokkal rendelkező köztisztviselői gárdával, amelynek nagy része várhatóan utcára fog kerülni?

Dr. Gémesi György zárszavában kifejtette, hogy a települések polgármestereinek – pártállástól függetlenül – össze kell fogni és szakmai érvek mentén kell véleményünket kifejteni és azokat eljuttatni a mindenkori kormányhoz. A gondjaink azonosak, de felvetéseinknek csak akkor tudunk hatékonyan érvényt szerezni, ha a belső viták, konzultációk lefolytatása után egységet mutatunk – hangzott el.

Forrás: Szolidaritás a Vidékkel Mozgalom

.