Botrány és rendőrségi közbelépés Zala megyében: El akarják bontani a hulladékrerakókat ki nem fizetett vállakozások

2011.02.14. 16:00

Mintegy félmilliárd forint ki nem fizetett számla miatt tucatnyi zalai vállalkozás kezdeményezte hétfőn délelőtt, hogy visszabontja az általa rekultivált hulladéklerakókat, de a rendőrség közbelépésére elmaradt a demonstráció a Zala megyei Milejszeg határában. A beruházó az MTI-vel közölte: a fővállalkozókat már régen kifizették.

Horváth Zoltán, az egyik érintett cég, a gősfai Zizpij Kft. ügyvezetője a helyszínen összegyűlt újságíróknak elmondta: a Mota-Engil Magyarország Zrt. és a Nemzetközi Vegyépszer Zrt. alkotta konzorcium 12 vállalkozásnak - köztük Zalaegerszeg és Lenti önkormányzati tulajdonú cégeinek is - már két éve összesen mintegy félmilliárd forinttal adós. A beruházó Zalaispa Hulladékgazdálkodási Társulásnál és a fővállalkozó Vegyépszerrel szemben jogi úton már minden lépést megtettek, de mégsem fizették ki őket.

A vállalkozások képviselői a milejszegi polgármesteri hivatalnál gyülekeztek, amikor több rendőr is megjelent. Arra hivatkoztak, hogy a Zalaispa tájékoztatta a rendőrséget, így szereztek tudomást a tervezett demonstrációról. Felhívták a szervezők figyelmét arra, hogy ha megkezdik a bontást, környezetkárosítás bűncselekményét követnék el, ezt pedig akár kényszerintézkedéssel is meg kell akadályozniuk.

Hosszas győzködés ellenére a cégek képviselői mégis elhajtottak a település határában lévő, most is az uniós támogatást hirdető táblához, ahol már munkára várt a markológép. A helyszíni egyezkedések után végül Egyedné Salamon Mária polgármester közölte: megérti a követeléseket, de nem járul hozzá, hogy az önkormányzati területre rámenjenek munkagéppel, így nem sokkal később a demonstrálók és a rendőrök is elhagyták a területet.

Horváth Zoltán az MTI kérdésére elmondta: a 12 cég összesen 104 zalai település határában végezte el az illegális hulladéklerakók közömbösítését. Az általa vezetett kft. 27 helyszínen dolgozott, és 130 ezer euróval maradt adósa a Nemzetközi Vegyépszer Zrt., ami miatt a Zalaispával, a fővállalkozókkal, az érintett települések polgármestereivel és országgyűlési képviselőkkel is tárgyaltak, de eredménytelenül. Végső megoldásként fordultak ezért a nyilvánossághoz.

Gecse László, a zalaegerszegi önkormányzat tulajdonában lévő Zala-Depo Kft. ügyvezetője a helyszínen azt mondta: nekik 75 millió forinttal tartozik a cég a zalai megyeszékhelyen elvégezett munkákért. Tudomása szerint 65 hitelező - köztük a Zala-Depo is - felszámolási eljárást kezdeményezett a Vegyépszer ellen, de tavaly novemberben az egyik hitelezővel csődegyezséget kötöttek, így most minden társaság újabb fél évet kénytelen várni a következő lépésekre.

Vas Nándor, a Zalaispa projektmenedzsere az MTI megkeresésére közölte: már a beruházás idején folyamatosan utalták a részszámlák ellenértékét a fővállalkozóknak, akiknek a végszámlát is pontosan kifizették. Hozzátette: a gondokról értesülve közvetlenül az alvállalkozóknak akartak fizetni, de erre a jogszabályok nem adtak lehetőséget.

Sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy az alvállalkozók nem jutottak a pénzükhöz, de azt sem engedhették meg, hogy környezetkárosítás történjen, ezért értesítették a rendőrséget a tervezett akcióról.

A milejszegi hulladéklerakó mellett nagyméretű tábla hirdeti, hogy a Nyugat-Balaton és Zala-völgye Térségi Regionális Szilárdhulladék-gazdálkodási Rendszer projektjének keretében végezték el itt is a rekultivációs munkákat 2008 nyara és 2009 nyara között. A kedvezményezett a Zalaispa Hulladékgazdálkodási Társulás, a kivitelező az M-V Zala 2008 konzorcium volt, amely összesen 460,4 millió forint európai uniós támogatást és 197,3 millió forint magyar állami támogatást használt fel.

.