A ClusteriX projekt

2013.02.21. 11:50

A Nyugat-Pannon Terület- és Gazdaságfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. nemzetközi partnerségben részt vesz az INTERREG 4C programban finanszírozott ClusteriX – Clusters for European Innovation Cross-Linking (magyarul „Klaszterek az Összekapcsolódó Európai Innovációért”, vagy szabadabb, ám talán kifejezőbb fordításban „Európai Innovációs Klaszterláncok”) projektben.

Szándék és cél

A projekt apropóját az adja, hogy a klaszterek, úgy is mint a régiók kulcságazataiban tevékenykedő KKV-k együttműködéseinek szerepe, jövője több szempontból is változóban van. Egyrészt a klaszterszervezetek hosszútávon fenntartható finanszírozása, fejlesztése körül továbbra is – és egyre inkább – számos nyitott kérdés látszik még. Másrészt pedig az innováció mind kevésbé lehetőségként, hanem a fokozódó versenyben nyomásként, sőt kényszerként jelentkezik, és e téren az együttműködő klaszterek rugalmas, kreatív megoldásokkal könnyen tehetnek szert a piaci szerepük által indokoltnál sokkal nagyobb jelentőségre is. A ClusteriX projekt célja, hogy a regionális döntéshozók és klaszterszervezetek a 8 országból érkező 9 partner tapasztalatainak és jó gyakorlatainak hasznosítása, illetve intenzív párbeszéd során képessé váljanak a stratégiai klaszterfejlesztés valódi kitöréspontjainak és potenciáljának felismerésére, felmérésére és kiaknázására. A projekt ennek körében foglalkozik további, a területen komoly érdeklődésre számot tartó témákkal is:

·                 klasztertámogatás, illetve politikai/stratégiai orientáció, ennek várható hatásai
·                 újonnan kifejlődő iparágak támogatása meglévő klaszterek fejlesztésén át
·                 regionális és nemzetközi klaszterközi együttműködés kereteinek kidolgozása.
A projekt kilenc, a klasztermenedzsment területén hosszú gyakorlattal rendelkező partner együttműködésében valósul meg:
·                 ecoplus. Alsó-Ausztria Gazdasági Ügynöksége (Ausztria)
·                 Cluster 55 / Lund Egyetem (Svédország)
·                 Dél-dánia Régió (Dánia)
·                 ERAI – Enterprise Rhone-Alpes International (Franciaország)
·                 Karlsruhe Gazdaságfejlesztés (Németország)
·                 Nyugat-Pannon Terület- és Gazdaságfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft (Magyarország)
·                 TIS Techno Innovation South Tyrol SpcA (Olaszország)
·                 INMA – Nemzeti Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Gép- és Szerkeszetfejlesztési Intézet (Románia) és
·                 Tillväxtverket Svéd Gazdasági és Regionális Növekedési Ügynökség (Svédország).

A ClusteriX partnerei technológiákból és trendekből kiindulva témacsoportos műhelyek, fókuszált és bemutatkozó tanulmányutak és konferenciák sora segítségével térképezik fel a régiók és technológiák közti együttműködés lehetőségeit.

Mindezek eredményei és az összegyűjtött jó gyakorlatok beépülnek a regionális cselekvési tervekbe, de az érintettek ezeket két átfogó kiadványból, egy kézikönyvből, illetve egy „klaszterláncolási” szakpolitikai javaslatgyűjteményből is megismerhetik majd.

Projekttalálkozó Győr

2012. február 20-22 között a Nyugat-dunántúli Régióban, Győrben kerül sor a projekt soron következő rendezvényére. A régió lehetőséget kap jó gyakorlatainak és tapasztalatainak bemutatására, a bemutatkozó klaszterek és szervezetek pedig szélesíthetik európai kapcsolati hálójukat.
A rendezvény témája hármas.

·                 Szakpolitikai szinten a MAG ZRt és a Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség bemutatja és vizsgálja a hazai és regionális klasztertámogatási rendszert.
·                 A járműipar és az ahhoz kapcsolódó iparágak klaszterei több,  mint tíz éve formálják a régió vitathatatlanul legerősebb ágazatát.
·                 A fenntarthatósággal és turisztikával kapcsolatos szerveződések pedig mind komolyabb súlyt képviselnek a régió arculatának alakításában.
 
 
Támogató program INTERREG IV C
Projekt összköltségvetése 1 687 872,00 EUR
NYUPAN költségvetése 153 872,00 EUR
Önerő 5 %
Projekt időtartama 2012. 01. 01. - 2014. 12. 31.
 
 
 
.