A fényszennyezés témájához kapcsolódó rajzot, festményt, vagy egyéb kreatív alkotást várnak általános iskolás gyerekektől.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló érzékenyítő kampányt és pályázatot hirdet iskolások számára a fényszennyezés megismertetésére és csökkentésére a Nemzetközi Csillagászati Unió által meghirdetett májusi Sötét és nyugodt éjszakák elnevezésű kezdeményezéshez kapcsolódva – tájékoztatta az intézmény szerdán az MTI-t.
A Nemzetközi Csillagászati Unió (International Astronomical Union, IAU) minden év májusában meghirdeti a Dark and Quiet Skies, magyarul Sötét és nyugodt égbolt nevű nemzetközi kezdeményezést, amelyhez számos csillagvizsgáló és tudománykommunikációval foglalkozó szervezet csatlakozik világszerte.
Céljuk a fényszennyezésre való figyelemfelhívás, érzékenyítés, illetve a fényszennyezés csökkentésének elősegítése mind döntéshozói, mind lakossági szinten – olvasható a közleményben.
A májusi kezdeményezéshez kapcsolódva a Svábhegyi Csillagvizsgáló pályázatot hirdet általános iskolás gyerekeknek, akiktől a fényszennyezés témájához kapcsolódó rajzot, festményt, vagy egyéb kreatív alkotást várnak. Másik lehetőségként pályázhatnak egy olyan saját készítésű fotópárossal vagy fotómontázzsal is, amelynek egyik oldalán a fényszennyezés negatív példáit és hatásait, másik oldalán pedig a fényszennyezés elkerülésének lehetséges módjait mutatják be.
A pályamunkákat május 31-ig küldhetik be a gyerekek postán vagy emailen, a legjobb pályamű tulajdonosa pedig ellátogathat az osztályával a Svábhegyi Csillagvizsgáló nappali programjára – írták.
Felhívták a figyelmet, hogy a települések közvilágítása meghatározó fényforrás. A rosszul irányított, felfelé világító lámpák, a közvetlenül az égre irányuló épületi díszkivilágítások, a reklámtáblák, gyárak, stadionok kivilágítása és az égboltra irányuló diszkófények fényesre világítják az esti éjszakát.
A fényszennyezés nem csak a repülő rovarok, vagy az éjszaka is éneklő madarak számára probléma, de az egyre növekvő, LED-ekből és okoskészülékekből származó kékfényterhelés az emberek alvási ciklusát is megzavarja.
A sajtóanyagban kitértek arra is, hogy bár a fényszennyezés jelentős része a közvilágításból ered és rendeletileg szabályozható, a lakosság is sok gyakorlati lépést tehet a csillagos égbolt látványáért.
Azt írják, hogy az, aki éjszakánként fénymenetesen lezárja az ablakokat, kikapcsol minden szobai fényforrást, a lakáson kívül lefelé világító kerti lámpákat telepít, időzítéssel kikapcsolja a díszkivilágítást, illetve a mozgásérzékelős lámpákat is lekapcsolja éjszakára, sokat tesz a fényszennyezés ellen.