Dobra verik Szombathelyen a Fő téri „nagycsemegét”

2013.05.09. 12:04

Az üzlethelyiséget most 157 millióért árulják.

Szombathely, Smatch

Hónapok óta találgatják a városlakók, hogy mi lesz a legendás élelmiszerbolt sorsa. Nos, semmi sem biztos, mindenesetre az üzlethelyiséget most 157 millióért árulják.

A régi szombathelyiek még mindig „nagycsemegeként” említik a Fő tér 17. szám alatti élelmiszerboltot, amely a rendszerváltás előtt a kádári gulyáskommunizmus egyik jelképe volt - a tér túlsó oldalán álló „kiscsemegé”-vel egyetemben.

Jelen sorok írója szemtanúja volt még annak, amikor a nyolcvanas évek második felében a szovjet cserediákok körülnéztek a boltban, és nem hittek a szemük elé táruló kínálatnak. Náluk kicsit másképp festettek az élelmiszerüzletek polcai.

A bolt aztán Match lett, hangulata eltűnt a szocializmussal egyetemben, de a környéken lakók és a Fő téren sétálók továbbra is látogatták, annak ellenére, hogy nem örvendett túl jó hírnévnek.

Szombathely, Smatch


Aztán a múlt év végén, a Match bejelentett magyarországi kivonulása kapcsán már érkeztek a hírek, mely szerint bizonytalan a Fő téri üzlet helyzete. Ami aztán annyira bizonytalan lett, hogy be is zárt, hogy azonnal megkezdődjenek az újabb találgatások a folytatásról.

(Mi olyan híreket hallottunk, hogy ezt az üzletet azért nem vette át a CBA vagy a Coop, mert nem saját ingatlanban, hanem bérleményben volt. De ezt nem erősítette meg senki, így lehet, csak legenda.)

Mindenesetre a 647 négyzetméteres ingatlan (kb. a fele ebből a pince) a tulajdonos, a szombathelyi önkormányzat nyakán maradt, miután a Csemege-Match Kereskedelmi Zrt. márciusban hivatalosan is felmondta a bérleti szerződést. Igaz, a 890 ezer forintos havi bérleti díjat június végéig még fizetik.

Ezek után hosszadalmas városházi viták kezdődtek az üzlet sorsáról. A városvezetés láthatóan szabadulni akar az ingatlantól, míg az ellenzék – a szocialisták és a jobbik is – a városi vagyon elkótyavetyélésének tartja az eladást, és egyelőre semmiképpen nem adnák el.

Czeglédy Csaba szocialista frakcióvezető egyik ötlete például az volt, ha kell, jelentősen csökkentsék a bérleti díjat, csakhogy megmaradjon a Fő téri élelmiszerbolt.

Az áprilisi közgyűlésen a jobboldali többség ennek ellenére úgy határozott, hogy dobra veri az ingatlant.

Szombathely, Smatch, Fő tér


A közgyűlés utáni sajtótájékoztatón Szakály Gábor tanácsnok lapunk kérdésére elmondta: a hivatalban is nagy viták előzték meg a döntést, és hogy végül az eladás mellett döntöttek, abban nagy szerepe van annak, hogy Szombathely az így befolyó pénzt fejlesztésekre tudja fordítani. Egy olyan nagy értékű ingatlanról van szó, amivel a város nem tud mit kezdeni, és hosszú távon nem éri meg vele foglalkozni – közölte.

Azt azért érdemes megjegyezni, hogy tavasszal volt egy csekély érdeklődés a helyiség iránt, az érdeklődők azonban leginkább egy újabb olcsó áruk boltban láttak fantáziát.

Az ingatlan értékesítéséről szóló pályázati felhívás e hét elején került fel az önkormányzat honlapjára. Ebben az áll, hogy az üzlethelyiséget 157,5 millió forintért árulja a város pontosabban licitálni lehet rá, ez a minimum összeg, amiért odaadják.

A végső szót – a beérkezett ajánlatok alapján – majd a közgyűlés mondja ki.

Némi ellentmondást azért felfedeztünk a dokumentumok tartalma között.

Míg a közgyűlési előterjesztés szerint az ajánlattevőnek a hasznosításra vonatkozó elképzelései, eddigi tevékenysége, szakismerete, profilja és referenciái is bejátszanak majd a végső döntésbe, addig a pályázati kiírásban már csak az olvasható, hogy „a  Közgyűlés a pályázat nyertesét a legmagasabb összegű ellenszolgáltatás szempontja alapján bírálja el”.

Az ajánlatokat – ha lesznek egyáltalán, mivel egyes vélemények szerint az árat a piaci fölé sikerült belőni – június 7-én szedik ki a borítékokból.

Szombathely, Smatch: átmenetileg zárva


Hogy mi lesz a történet vége, azt egyelőre lehetetlen megjósolni, de az előzmények tükrében szinte biztosan kizárhatjuk, hogy– akár kicsi, akár nagy – „csemege” nyílik újra a Fő tér 17. szám alatt.

A Fő tér 17.

A Fő tér 17. számú tömb - bár műemlékei környezetben van - különösebb építészeti értéket nem képvisel. A pályázati kiírás szerint 1936-ban építették. Mi egyetlen szakkönyvben, a Szilágyi István által jegyzett „Szombathely” kiadványban találtunk róla említést. Ebben az áll, hogy a „Modern lakóépület. A Hangya szövetkezet építette, Frank Ágoston munkája (1939-41).”

.