Ott voltunk az első magyar esport fesztiválon

2015.04.05. 21:50

A számítógépes játékokban való versengés a nyugati és a távol-keleti országokban már valóságos iparággá nőtte ki magát.

Budapesten, a MOM Sport Parkban a múlt hétvégén rendezték meg Magyarország első esport fesztiválját. A számítógépes játékokban való versengés a nyugati és a távol-keleti országokban már valóságos iparággá nőtte ki magát, és Magyarországon is egyre növekszik az érdeklődés.

Háttér

A számítógépeken való versengés nem mai jelenség, de az utóbbi években robbanásszerű növekedés tapasztalható, főként a fiatal felnőtt férfiak körében. Ez érvényes a játékosokra és a nézőkre egyaránt. A csapatok versengése ma már a szórakoztatóipar egyik ága lett: a közvetítésekben nagy pénz van, a nézők száma egyre növekszik.

A három legnagyobb csapatjáték közül egy lövöldözős  - Counter-Strike: Global Offensive (CSGO) - és két felülnézetes akciójáték - League of Legends (LOL), Dota2 - fedi le jelenleg a piac döntő részét. A nagy bajnokságokat nézők millió, gyakran tízmillió követik. A versengő csapatok profi, fizetett „atléták”, és hasonlóan a sporthoz, itt is vannak rivalizálások, átigazolások, drámák.

A magyar szcéna jelenleg még nem tart itt, valahol az amatőr és a félprofi szintjén mozog. A legtöbb csapatokat jellemzően összeverődött baráti társaságok jelentik, és kizárólag szórakozásból játszanak.

A hétvégi „Esport fest”-en megjelent döntősök azonban már inkább félprofi kategóriák, akik akár évek óta is együtt játszanak és képviseltetik magukat a nemzetközi porond középső szintjein. A Dota2 Docler Myrmidons-ai Magyarország első fizetett esport csapata is egyben.

A rendezvény

A rendezvényre az előbb említett három csapatjátékban, illetve a Hearthstone nevű kártyajátékban lehetett nevezni, és a selejtezők online zajlottak.

A két legjobb csapat azonban a MOM Sport Parkban szemtől szembe, offline (LAN) mérhette össze tudását.

A szervezés professzionális volt, az egyetlen negatívum, hogy eleinte technikai problémák adódtak, melyek miatt jó órát-másfelet csúszott a kezdés. Megbocsátható, annál is inkább, mert a több százezer dolláros díjazású német vagy kínai versenyeken is előfordulnak hasonlók: ilyen a technika ördöge.

Az első csuklások után azonban gyorsan és flottul ment minden, a műsorvezető közvetlen stílusban, magabiztosan és profi módon vezényelte le az eseményt.

Ott voltunk az első magyar esport fesztiválon

A játékok közti űrt nyereményjátékokkal töltötték ki, így aki a színpad előtt maradt, kaphatott ingyen pólót, matricát, zászlót, sőt, aki a kései díjátadót is megvárta, azok közt kisorsoltak két-két drága egérpadot és egeret. A különböző játékokat mindig más kommentátor-duó közvetítette, nem csak a helyszínieknek, de a neten nézőknek is (a twitch.tv-n volt elérhető a műsor).

A kommentárok nemcsak szórakoztatóak voltak, de azoknak is próbáltak segíteni, akik esetleg nem ismerik a játékot. Ha éppen nem volt dolguk, a játékosokkal együtt elvegyültek a tömegben és beszédbe elegyedtek a nézőkkel. Szóval a hangulat meglehetősen közvetlen volt.

A csúcsidőben talán egy 400-500 ember lehetett az eseményen, nehéz felmérni a pontos számot.

Meglehetősen nagy volt a szórás életkorban. Sokan voltak fiatal felnőttek, vagy akár „öreg motorosok”, azaz 30 év körüliek vagy afölöttiek (nem számítva a kísérő szülőket), de  meglepő módon sok általános iskolás korú is felbukkant. A Dota2 és a CSGO közösség és nézői mintha idősebbek lettek volna, talán a játékok mondhatni ősi volta miatt: 10 éves játékok ezen a területen matuzsálemeknek számítanak.

A teremben amúgy meglepően sok hölgy is jelen volt, ami a két tévhitből legalább egyet megcáfol, ha nem kettőt: igenis vannak gamer lányok és/vagy a gamereknek vannak barátnőik.

Ha valakinek nem volt kedve nézni a rendezvényt, a Sony jóvoltából volt egy kis PS4 sarok, ahol a japán vállalat gépeit lehetett kipróbálni. Mindenki találhatott magának megfelelőt: autóverseny, FIFA, kalandjáték, lövöldözés és verekedős játékok is voltak kikészítve. Persze az elmaradhatatlan merchendise sarok se hiányzott, ahol Esport festes pólókat is lehetett kapni, illetve játékokat, perifériákat.

A meccsek

Úgy kell elképzelni, hogy a játékosok egy épített színpadon ülnek gépeik mögött, minden gép alatt található egy tévé, amin az adott versenyző képernyőjét látjuk.

A kommentátorok által mozgatott kamera képe pedig a mögöttük lévő óriás vászonra van vetítve (ezt látják a neten nézők is). A vászon két oldalán pedig váltakozó képeket látunk a kommentátorokról, a nézőkről vagy épp a játékosokról. Az összes döntő úgynevezett „best of three” formátumot követte, ami azt jelenti, hogy a csapatok háromszor játszanak egymás ellen, és aki kettőt nyer, az lesz a végső nyertes.

Ott voltunk az első magyar esport fesztiválon

A LoL döntőt kivéve a minden döntő három meccses (azaz 2-1 állásig ment) és hihetetlenül szoros volt. Ha a nagy nemzetközi találkozókat nem is érte el a színvonal, de bevallom, jobb meccseket láttam, mint amikre számítottam, és örömmel könyveltem el, hogy a hazai csapatainknak nem kell szégyenkezniük.

A Dota2 meccsen volt talán a legnagyobb meglepetés, hisz a fent említett fizetett csapatot (Docler Myrmidons) megverte a 3K Players baráti társasága.

A CSGO-t Magyarország tradicionálisan legerősebb csapata, a Tricked Esport nyerte, bár itt is jóval szorosabb meccsek voltak, mint amire a hozzáértők (és a fogadások alapján) számítottak. Hearthstone-ban is az esélytelenebbnek tartott fél nyert, míg LoL-ban bekövetkezett a mindenki által valószínűnek tartott 2-0-ás papírforma tarolás.

Ott voltunk az első magyar esport fesztiválon

A nyertesek 50 ezer forintot (Hearthstone-divizíó „csak” 10 ezret) és tárgynyereményeket vihettek haza, de valószínűleg a játékosoknak fontosabb, hogy most ők az ország legjobbjai. Nem hinném, hogy a legtöbben a meggazdagodás miatt neveztek be.

Konklúzió

A szervezés kiváló volt, a csarnokba azonban többen is befértek volna. Egy kicsivel több reklámot valószínűleg elbírt volna az esemény a megfelelő médiumokban.

A magyar szcéna még gyerekcipőben jár, de már elkezdett járni. A következő években nem lenne meglepő, ha itt is egyre nagyobb méreteket öltene az esport iránti rajongás. Várjuk a következő felvonást!

.