Felsőszölnök-Kétvölgy útvesztője: természeti kincs vagy emberi igény?

2013.06.02. 23:06

Egy Facebook-csoport keményen tiltakozik, de még a környezetvédők is megosztottak.

Út épül az Őrségben

Út épül az Őrségi Nemzeti Parkban. Most akkor mi is van?
 
Év végére elkészül a Felsőszölnök- Kétvölgy közötti 5,1 kilométer hosszúságú összekötőút - írtuk még januárban.
 
A két település egymástól néhány kilométerre fekszik, mégis majd 40 kilométeres kerülővel tudnak eljutni egymáshoz. Az út így régi nehézséget próbál orvosolni.


A hivatalos indoklásban az áll, hogy az út nemcsak megkönnyíti a települések lakóinak életét, de élénkíti a turizmust és a gazdasági, kulturális kapcsolatokat Magyarország és Szlovénia között.
 
A kb. 730 millió forintos beruházás munkálatai már elkezdődtek, az építkezésnek azonban nem mindenki örül maradéktalanul.
 
Sarkalatos kérdés, hogy az út az Őrségi Nemzeti Parkon keresztül épül. Sokan azt mondják,  az úttal sérül a tájvédelmi körzet összképe, mások erdőpusztításról, ritka állatfajok veszélyeztetéséről, és a helyiek és pihenni vágyók nyugalmának megsértéséről beszélnek.
 
A tiltakozóknak a Facebookon csoportja is verbuválódott, jelenleg több mint 350 tagja van. „Környezetvédőknek nemrég sikerül megakadályozniuk a szentgotthárdi szemétégető megépítését, ez az útépítés még annál is nagyobb veszéllyel jár az Őrségre” – olvasható az egyik korai bejegyzésben, melyet aztán sok újabb is követett.
 
Próbáltuk velük felvenni a kapcsolatot, de megkeresésünkre nem válaszoltak.
 
Időközben aztán az útépítést támogatók is indítottak egy Facebook-csoportot, igyekezve tételesen megcáfolni mindazt, amit a másik oldal állít. Ők 88-an vannak.
 
 Út épül az Őrségben
 
Egy fotó a Felsőszölnök-Kétvölgy út megépítése elleni Facebook-csoport oldaláról

A képhez tartozó olvasói kommentárok jól tükrözik az ellentmondást:

- Miért törnek új utat? A régieket kellene előbb rendbetenni!
- Épp azt teszik, a régit teszik rendbe. Na ne, mondjuk nem is számítottam másra. Megint átveszik és átmagyarázzák a képeket.

 
Próbáltuk kibogozni a szálakat.
 
 „Jogerős engedély alapján indult meg az építkezés, bár nem gondolom, hogy természetvédelmi szempontból előnyös. A környéken vannak ritka növényfajok, például a havasi éger, de az út nyomvonala ezeket nem veszélyezteti. A problémát abban látom, hogy egy viszonylag nagy háborítatlan területet vágnak ketté vele” – mondta megkeresésünkre az Őrségi Nemzeti Park igazgatója.
 
Markovics Tibor szerint az út turisztikai és idegenforgalmi szempontból nem jelent visszaesést. Az ott lakó embereknek talán  kellemetlen az építkezés zaja, viszont kétségtelenül könnyebbséget jelent majd számukra, ha elkészül.
 
„Úgy tudom, ebben az évben befejeződnek a munkálatok, bár egy kicsi késésben vannak a tavaszi időjárás miatt” – tudtuk meg az igazgatótól.
 
A Pro Natura St.Gotthard Civil Összefogás Egyesület (PRONAS) hagyományosan élenjár  Szentgotthárd és környékének természetvédelmi akcióiban. Nevük szinte összeforrt a heiligenkreuzi hulladékégető elleni – sikeres - küzdelemmel.
 
A PRONAS elnöke Soós Zoltán így fogalmazott: „Mikor ennek az eljárása folyt, éppen a hulladékégető ellen csoportosítottuk az energiáinkat. Mivel mi közben az osztrákokkal csatáztunk nem tudtunk egységes álláspontot kialakítani, így csak a saját nevemben beszélhetek. Én egy kissé túlzásnak gondolom, ami zajlik. Egy út építése mindig jár kellemetlenségekkel, ahogy minden más is. Nem gondolnám, hogy az élővilágot ezt nagyon bántaná.”
 
Soós Zoltán szerint az út révén az Apátistvánfalva, Alsó- és Felsőszölnök közti kapcsolat erősödni fog, így a szlovén kisebbségnek egy nagyon régi vágya teljesül most.
 
Ugyanakkor a Kerekerdő Alapítvány és kuratóriumának elnöke, Gyöngyössy Péter hosszú évek óta az út építése ellen van.
 
Programjuk és álláspontjuk a honlapjukon is megtalálható. Ebben azt írják, hogy nem szabad a nemzeti park területét megsérteni az útépítéssel. Gyöngyössy közölte: a helyi lakosok megkeresték őket, amikor most tavasszal elindult az építkezés, de szerinte „az út megépül, ez biztos.”
 
Jogi eszközökkel igyekszik az útépítés elé keresztbe feküdni a Védegylet.
 
Az egyesület a múlt héten jelentette be, hogy pert indított természetkárosítás a Nemzeti Infrastruktúra Zrt. és a Swietelsky Magyarország Kft. ellen.
 
„Álláspontunk szerint a szóban forgó közút megépítése olyan károsodást fog eredményezni az érintett hazai és európai uniós védelem alatt álló területen, amely a Környezetvédelmi Törvény továbbá a Természetvédelmi Törvény alapján tilos és jogellenes” – áll a közleményükben, amelyben az is olvasható, hogy a „környezetvédő szervezetek az elmúlt évek során számos alternatív útvonalat javasoltak, de ezeket a szakértői véleményeket az építési engedélyt megadó hatóságok teljesen figyelmen kívül hagyták.”
 
Mi lesz a következő lépés? Nem tudjuk.
 
Hogy a természet szeretetét végül mennyire írta felül az emberi szükséget, az úgyis majd az idő dönti el. Vagy maga az ember.
.