Fix- és mozgópontok - Hogyan áll a Savaria Karnevál átalakításának ügye?

2011.03.08. 12:27

Egyelőre még a politikai döntéshozók is megosztottak, hogy legyen-e fizetős az idei Savaria Karnevál.

Savaria Karnevál

Az biztos, hogy a rendezvény anyagilag igencsak szorult helyzetben van, és láthatóan a szakma is támogatná a szinte jelképes belépők bevezetését. Mindent egybevéve módfelett sűrű a bizonytalanság Szombathely legjelentősebb rendezvénye körül.

 
Előzmények
 
Nem árt, ha olvasóinknak két előzményt villantunk fel. Az első egy 2007-es karneválértékelő, melyen Szabolcsi Gábor, akkor kuratóriumi elnök bejelentette, hogy fizetőssé teszik a Savaria Történelmi Karnevált. Később mindez szép csendben elfelejtődött, és mindenki úgy tett, mintha nem is lett volna ilyen.
 
A második előzmény egy tavaly decemberi kulturális bizottsági ülés, melyen Mérei Tamás egyesületi elnök újfent bejelentette a rendezvény fizetőssé tételének szándékát, illetve azt, hogy milyen újdonságokkal dobnák fel a kissé megfáradni látszó, de a vendégek számára még mindig igencsak vonzó szombathelyi nagyrendezvényt.
 
Aztán csend
 
A decemberi bejelentést azonban meglehetősen nagy csend követte, amely csend kísértetiesen emlékeztettet arra a némaságra, amely a 2007-es bejelentést is követte.
 
A helyzet annyiban is hasonló, hogy a politika korábban is csak végighallgatta a terveket, de nem nagyon mondott rá semmit. Hivatalos véleményt sem a decemberi bizottsági ülésen, sem később nem hallottunk.
 
Igen ám, de bármennyire távol is van még augusztus, a nagy átalakulásnak már valamennyire bizonyára nyomának kell lennie – gondoltuk-, így megkerestük Mérei Tamást, hogy hogyan áll most a karnevál ügye.
 
Egy fix és sok bizonytalan tartópillér
 
„Egy pozitív fix pont már van. A város elfogadta a költségvetését, és abból 35 millió forinttal támogatják ezt a rendezvényt. Másik 5 millió a Weöres Sándor Színházhoz megy a karneválszínház támogatására, ez is a rendezvényhez kapcsolódik” – mondja Mérei Tamás, hozzátéve, hogy a szponzori pénzek egy-két hónap múlva fognak eldőlni.
 
A pályázatok terén a kormány spórolási programja miatt viszont nagy bizonytalanság, jelenleg még az sem tudni, hogy a nagyrendezvényeket támogatja-e egyáltalán az Nemzeti Kulturális Alap, melyből a korábbi években jellemzően 15 millió forintot kapott a karnevál.
 
Mindez azt jelenti, hogy a programszervezésbe is sok még a kérdőjel- tudjuk meg.
 
A fizetőssé tétel
 
„A fizetőssé tétel a legösszetettebb kérdés, amivel a valaha dolgom volt” – jellemzi a feladat nagyságát Mérei.
 
A rendezvény ugyanis annak idején ingyenesnek indult, és hiába voltak időközben komolyabb nekifutások, végül is mindig meghiúsult a fizetőssé tétel.
 
„Nagyon kettéosztottak a vélemények. Van, aki szerint lehetetlen megvalósítani, a másik tábor meg elképzelni sem tudja belépődíj nélkül” – számol be a háttérbe húzódó vitákról a kuratóriumi elnök, aki saját véleményként azt teszi hozzá, hogyha egy bázeli téli fesztivál - vagy a másik végletként egy velemi gesztenyeünnep - nem engedheti meg magának az ingyenességet, akkor miért lenne a valóságtól elrugaszkodott belépőkben gondolkodni.
 
A jegyek egyébként nem is annyira a bevétel miatt kellenének, hanem azért, hogy a komoly, potenciális szponzorok számára pontosan meg tudják mondani a látogatók számát. A belépő így szinte jelképes lenne, úgy számolnak a három napra egy teljes árú belépő ezer forint alatt maradna, amiből a szombathelyiek még további kedvezményt kapnának.
 
Mivel a város arculatának talán legjelentősebb eleméről van szó, mindez persze politika, melyben egyelőre még nincs végleges döntés, és az sem titok, hogy a városvezetés véleménye is megoszlik az ügyben.
 
Mérei Tamás beszámolt arról is, hogy talán éppen a mai napon készül el az a megvalósíthatósági tanulmány, amely a fizetőssé tétel lehetőségét járja körül, tartalmazva a költségeit, a beléptető-kapukat, és igyekszik minden felmerült kérdésre választ adni. Kétségkívül sok van belőlük.
 
Kiegészítő elemek
 
A kuratóriumi elnök szerint a fizetőssé tétel mellé ugyanakkor mindenképpen meg kell valósítani az új látványelemeket is, például a diadalkaput és a tájékoztatón említett szobrokat. Ezeknek az anyagi hátterét azonban máshonnan kell majd előteremteni, például a Széchenyi Terv vagy a Turizmus Zrt.-n keresztül– mondja.
 
Bár – ahogy a fentiekből is kitapintható - az anyagi háttér tekintetében sok a bizonytalanság, továbbra is terv a rendezvény időbeli széthúzása.
 
Ennek hagyományosan része a karneválszínház korábbi indulása, ehhez csatlakozna idén a Varázsfuvola, amely szintén a karnevál előtti héten kerülne háromszor színpadra.
 
Mérei Tamás örülne, ha megvalósulna az időkerék is, amely már két hónappal az esemény előtt elkezdené a visszaszámlálást a Fő téren.
.