Foglalkoztatási megállapodást kötöttek az Őrségben

2010.11.10. 07:59

Az Őrségben élő emberek foglalkoztatásának segítése érdekében együttműködési megállapodást kötött 21 helyi vállalkozás, önkormányzat, képző intézmény és a regionális munkaügyi szervezet kedden Őriszentpéteren.

Az Őrségben élő emberek foglalkoztatásának segítése érdekében együttműködési megállapodást kötött 21 helyi vállalkozás, önkormányzat, képző intézmény és a regionális munkaügyi szervezet kedden Őriszentpéteren.

A foglalkoztatási paktum ünnepélyes aláírását megelőzően Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára előadásában hangsúlyozta: a legfőbb cél a foglalkoztatás bővítése, főleg azt akarják ösztönözni, hogy a munkanélküliek az elsődleges munkarőpiacra kerülhessenek vissza.

Ezért szavai szerint a jövőben a foglalkoztatáspolitika eszközeivel is nagyobb mértékben kívánják támogatni például azokat a vállalkozásokat, amelyek hátrányos helyzetű, munkanélküli embereket hajlandóak alkalmazni.

Ha egy vállalkozó ma munkanélkülit alkalmaz, sokkal kevesebb támogatást kap, mintha ugyanezt az embert például közmunkában egy önkormányzat alkalmazná, ez a gyakorlat nem tartható, és nem támogatható - hangsúlyozta az államtitkár.

Czomba Sándor szerint az önkormányzatok által adott közmunka mögött nem mindig és nem mindenütt áll valós teljesítmény, ez pedig a munkavállalót is arra ösztönzi, hogy ne a valódi munkáért valódi megélhetést nyújtó elsődleges munkaerőpiacon helyezkedjen el.

Az államtitkár szólt azokról a tervekről is, amelyek szerint egy jogszabálymódosítással a jelenleg önkormányzati kezelésben lévő külterületi vízelvezető árkokat is állami kezelésbe vennék, lehetővé téve, hogy közmunka keretében tartsák karban.
Egy másik elképzelés szerint a következő hetekben közmunka program keretében termeltetnének ki állami tulajdonban lévő erdőkből tűzifát, amelyet rászorulók között osztanának szét jelképes áron, az önkormányzatok bevonásával.

Az államtitkár hangsúlyozta: a foglalkoztatás növelésében komoly szerepe lehet a helyi kezdeményezéseknek, így az őriszentpéterihez hasonló együttműködéseknek is.
Az őrségi foglalkoztatási együttműködés 2011 közepéig megvalósuló projektjét az Európai Unió és a magyar állam a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében több mint 23 millió forinttal támogatta.

A közreműködők elsősorban az idegenforgalom, a helyi termékek előállításának és értékesítésének fejlesztésében, valamint a térség, köztük Szentgotthárd és Körmend iparának fejlődésében látnak lehetőségeket a foglalkoztatás javítására.
 

.