És akkor Vas megyében elfogyott a munkaerő

2016.08.03. 18:36

Az állásbörzéken már nem a munkavállalók, hanem a cégek állnak sorba.

A KSH friss adatai szerint országosan idén a második negyedévben a foglalkoztatottak száma több mint 4 millió 340 ezer volt, 142 ezerrel több mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta pedig 5,1 százalékra csökkent.

Ez az arány Vas megyében ennél jóval kedvezőbb, a térségben gyakorlatilag elfogyott a munkaerő, a közeli Ausztria is elszívja a munkakeresőket. Az állásbörzéken már nem a munkavállalók, hanem a cégek állnak sorba.

Talán még Vas megyénél is nehezebb helyzetben van Győr-Moson-Sopron megye, amely az ország egyik legfejlettebb térsége. Korábban az volt a probléma, hogy nincs jól képzett szakember, ma már nincsen ember sem – betanított munkára, segédmunkára is nehezen lehet csak dolgozókat felvenni, mondta Horváth Szabolcs, a 18 vasipari céget és két középiskolát tömörítő Professio Klaszter elnöke.

Illusztráció. Fotó: Rosta Tibor (MTI)

Korábban több ezer szlovákiai ingázó járt át a győri ipari parkba dolgozni, mostanra a győriek mennek a pozsonyi régióba, például a Volkswagen gyárba munkát vállalni.

Míg a Nyugat-Dunántúlon, a határ mentén másfél évtizede munkaerőgondokkal küzdöttek a vendéglátósok, addig a Balaton mellé szívesen mentek a nyári szezonban dolgozni a pincérek, a szakácsok. Mostanra azonban jelentősen megváltozott a helyzet.

Idén már a Balatonnál is komoly problémákkal küzdenek a vendéglősök, minőségi munkaerőt szinte lehetetlen találni. A szakképzett, jó munkaerő külföldre megy, az ottani fizetésekkel nem lehet versenyezni.

A probléma megoldására a cégek és a kamara is keresi a megoldást. Felvetődött, hogy a vállalkozások inkább fejlesztéseket, gépesítést, automatizálást valósítsanak meg, de ez sem jelent megoldást minden esetre, mondta Dinnyés Előd, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara titkára.

Több vállalkozás intenzív bérfejlesztésbe kezdett, ezzel próbálva itthon tartani a dolgozóit. Dinnyés Előd szerint körülbelül 30 százalékot meghaladó béremelés elgondolkodtató lenne az ingázók egy részének, de lehet, hogy még ez sem elég.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára szerda este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában  a témával kapcsolatban azt mondta, a külföldön dolgozó magyarok gyakorlatilag minden ágazatban jelen vannak a mezőgazdaságtól az iparon át a szolgáltatásig.

Felidézte: már 2014-ben 580 ezer magyar dolgozott valamelyik európai országban, és mivel azóta sem történtek érdemi lépések a folyamat megállítása érdekében, ez a szám mostanra tovább nőtt. 

"Magyarország rendkívül drámai helyzetben van" - fogalmazott a főtitkár. Mint elmondta, nem csak Vas és Győr-Moson-Sopron megyében vannak komoly gondok, szerinte ezek a problémák már a Duna vonaláig "érnek". Veszprém megyében például éppen a közelmúltban hangzott el, hogy a cégek kétezer embert tudnának azonnal felvenni. 

Dávid Ferenc szerint ebben a helyzetben nem megoldás egy hat-nyolc százalékos minimálbér-emelés, hiszen jelenleg "gyalázatosan alacsonyak" a nettó bérek, ráadásul a munkáltatóknak hatalmas bérteherrel kell számolniuk. 

A főtitkár úgy vélekedett, a megoldás hosszabb távon nem lehet az, hogy Magyarország munkaerőt exportál például Ukrajnából, mert az országot jelenleg "dobbantásra" használják a keletebbről érkező munkavállalók, egy-két-három év után továbbmennek nyugatra.

(Kleinhappel Miklós)

.