Forradalom után, összefogás előtt: 1956-ot ünnepelte Szombathely (képgalériával)

2010.10.24. 10:03

A szokásos forgatókönyv szerint zajlott Szombathelyen az 1956-os forradalom ünnepe. Képek.

Hende Csaba

A szokásos forgatókönyv szerint zajlott Szombathelyen az 1956-os forradalom ünnepe. Képek.

A szokásos forgatókönyv szerint zajlott Szombathelyen az 1956-os forradalom ünnepe. Emlékeztünk dr. Welther Károlyra, megtapsoltuk a Magyar Honvédséget, hallhattunk különböző 56-os elméletekről. Még Lakos Dezső is mondott beszédet, Horváth Csaba képviselő pedig rendkívüli napirendi pontként verset az ünnepi közgyűlésen.

 
Derűs, enyhe őszi délutánt kaptunk az idén október 23-ára. A megemlékezés szokás szerint a Jáki úti temetőben kezdődött dr. Welther Károly sírjánál. Id. Torjay Valter személyes hangú beszédben idézte a szombathelyi ügyvéd alakját, aki – annak ellenére, hogy neki volt köszönhető, hogy a városban nem történtek atrocitások a forradalom napjaiban – a forradalom után a zaklatások miatt az öngyilkosságba menekült. Ahogy Torjay doktor úr fogalmazott: „Inkább vállalta a halált, amikor a tisztesség és az élet között kellett választania.”
 
Október 23
 
A program a Március 15. téren folytatódott, ahol a Szombathelyi Fúvószenekar várta az ünneplő közönséget az országzászló felvonására, mely szokás szerint a 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred tiszteletadásával történt, úgy száz érdeklődő és nagyjából ugyanennyi protokoll-vendég részvételével. Kocsis zászlósnak Hende Csaba honvédelmi miniszter adott engedélyt a zászló felvonására, majd ő is mondott beszédet a Puskás Tivadar szakközépiskola jelenlegi és volt növendékei szép műsora után.
 
Hende Csaba
 
Mielőtt a miniszter belekezdett volna beszédébe, Lakos Dezső szombathelyi lakos lépett a tér közepére és egy magyar zászlóval kezében kért szabadságot Budaházy Györgynek, mondván addig nincs szabadság ebben az országban, amíg Budaházy börtönben van.
 
A miniszter megköszönte Lakos észrevételét, majd elmondta beszédét. A forradalomról szólva elmondta, ’56-ban ledobták az emberek a félelmet és szeme közé néztek az igazságnak. Idézte Szolzsenyicit: a társadalmi élet színvonala fontosabb, mint a jólét. Hangsúlyozta, hogy, az 56-os forradalmat az összefogás jellemezte, ezzel kapcsolatban megemlítette a kolontári iszap-katasztrófát, amely után ugyancsak összefogott az ország. Méltatta a Magyar Honvédséget, amely röviddel a katasztrófa után a helyszínre érkezett, és kiválóan végezte a mentési-kárelhárítási munkát. „Éljen a magyar honvédség” szavakkal köszönte meg a katonák helytállását, az ünneplő közönség pedig tapssal. Hende Csaba megjegyezte, hogy „kevesen vagyunk”, és hiányolta a különösen hiányolta a szocialista politikusokat. (Mi két képviselő kivételével a koszorúzáson és az ünnepi közgyűlésen is ott láttuk a jelenlegi MSZP-SZTKE frakciót.)
 
Október 23.
 
Az ünneplők – akik között szép számmal voltak fiatalok, és szülők kisgyerekekkel - ezt követően a fúvószenekar pattogós indulóinak ritmusára átsétáltak az 56-osok terére. A Gyöngyös-hídján Lakos Dezső olvasott fel egy hosszabb, az elmúlt húsz év politikusait, kormányait elmarasztaló szöveget, de senki nem figyelt rá. A mártírok emlékművénél ugyancsak az Arrabona katonái álltak díszőrséget, akiket látva egy idős hölgy megjegyezte, „Úgy szeretem a katonákat, olyan ritkán látni őket.”
 
A Polgármesteri Hivatal Versmondó Köre ünnepi műsora után, Lechner Ferenc az ’56-osok Szövetsége Országos Elnökségének tagja mondott egy kiselőadásnak is beillő érdekes beszédet. Lechner Ferenc beszélt a forradalommal kapcsolatos különböző felfogásokról, és hiedelmekről, például hogy a multinacionális tőke és a szabadkőművesek álltak a forradalom mögött. Egy másik nézet szerint a szovjetek álltak az események mögött, akik „egy gyengített vírusú” lázadást provokáltak volna, amely ürügyet szolgáltatott volna az ország orosz megszállásához.
 
Lechner Ferenc
 
Lechner Ferenc megjegyezte: a „különféle elméletek, részigazságok nem adják külön-külön sem, de összességükben sem a forradalom eszmei és gyakorlati magyarázatát. Az 1956-os forradalom egy egyedülálló hatalmas szellemi produkció volt”, melynek világméretű hatása volt.
 
A koszorúzást ünnepi közgyűlés követte a városházán, ahol újabb műsor várta azokat, akik egész délután részt vettek az eseményeken. Ez egy kicsit más volt, mint a többi: a Barták Balázs szerkesztette összeállításban – melyet a Weöres Sándor Színház művészei és direktora, Jordán Tamás adtak elő – volt korabeli pesti vicc, idézet a Tanúból, persze versek, és Cseh Tamás dalok, fájdalmas irónia és groteszk, mindaz, ami az ’56 és a diktatúra túléléséhez segítette hozzá az embereket. Ami nem volt, az a pátosz (nem is nagyon hiányzott), de ezt pótolta Horváth Csaba képviselő (Fidesz-KDNP) napirend utáni szavalata, Márai Sándor Mennyből az angyal című versét adta elő Puskás Tivadar polgármester ünnepi beszéde után.
 
Városháza
 
Szombathely polgármestere 1956 októberérének ifjairól szólva elmondta: „Bátor tettük szikra volt, amely felrobbantotta a hazugság társadalmát. Egy ország tért eszméletre, egy ország követte a pesti fiatalokat.” A történelemben továbbhaladva megjegyezte: „ahogy a forradalom 1956-ban egycsapásra megsemmisítette a Rákosi-rendszert, úgy a forradalom nevének és becsületének visszaállítása 1989-ben a Kádár rendszer legitimitását szüntette meg. (…) 2010 hasonló történelmű léptékű változást jelentett. Ismét saját kezébe vette Magyarország népe sorsának irányítását. Ismét bölcs volt, de mértéktartó.”
 
Napjainkról szólva azt mondta: „Ugyan a városban látszanak még a voksolásra hívó plakátok, ám a múltat le kell zárni. Sehová nem vezet a szembenállás. Nemzeti összefogás kell.” Sikerként említette azt, hogy (az önkormányzat 20. évfordulója alkalmából délelőtt tartott rendezvényre) pártállástól függetlenül jöttek el a korábbi és jelenlegi képviselők: „A közös ünneplés után egyszerű már a közös munka is.”
 
Az ünnepi közgyűlés fogadással ért véget.
 
 

 
 
Az ünnepi közgyűlés az SZTV honlapján látható. Mi csak egy verset idéznénk belőle.
 
József Attila
LEVEGŐT!
Ki tiltja meg, hogy elmondjam, mi bántott
hazafelé menet?
A gyepre éppen langy sötétség szállott,
mint bársony-permeteg
és lábom alatt álmatlan forogtak,
ütött gyermekként csendesen morogtak
a sovány levelek.
Fürkészve, körben guggoltak a bokrok
a város peremén.
Az őszi szél köztük vigyázva botlott.
A hűvös televény
a lámpák felé lesett gyanakvóan;
vadkácsa riadt hápogva a tóban,
amerre mentem én.
Épp azt gondoltam, rám törhet, ki érti,
e táj oly elhagyott.
S im váratlan előbukkant egy férfi,
de tovább baktatott.
Utána néztem. Kifoszthatna engem,
hisz védekezni nincsen semmi kedvem,
mig nyomorult vagyok.
Számon tarthatják, mit telefonoztam
s mikor, miért, kinek.
Aktákba irják, miről álmodoztam
s azt is, ki érti meg.
És nem sejthetem, mikor lesz elég ok
előkotorni azt a kartotékot,
mely jogom sérti meg.
És az országban a törékeny falvak
- anyám ott született -
az eleven jog fájáról lehulltak,
mint itt e levelek
s ha rájuk hág a felnőtt balszerencse,
mind megcsörren, hogy nyomorát jelentse
s elporlik, szétpereg.
Óh, én nem igy képzeltem el a rendet.
Lelkem nem ily honos.
Nem hittem létet, hogy könnyebben tenghet,
aki alattomos.
Sem népet, amely retteg, hogyha választ,
szemét lesütve fontol sanda választ
és vidul, ha toroz.
Én nem ilyennek képzeltem a rendet.
Pedig hát engemet
sokszor nem is tudtam, hogy miért, vertek,
mint apró gyermeket,
ki ugrott volna egy jó szóra nyomban.
Én tudtam - messze anyám, rokonom van,
ezek idegenek.
Felnőttem már. Szaporodik fogamban
az idegen anyag,
mint szivemben a halál. De jogom van
és lélek vagy agyag
még nem vagyok s nem oly becses az irhám,
hogy érett fővel szótlanul kibirnám,
ha nem vagyok szabad!
Az én vezérem bensőmből vezérel!
Emberek, nem vadak -
elmék vagyunk! Szivünk, mig vágyat érlel,
nem kartoték-adat.
Jöjj el, szabadság! Te szülj nekem rendet,
jó szóval oktasd, játszani is engedd
szép, komoly fiadat!
 
 
 
 
 

 

.