Génmódosítás-mentes Alpok-Adria régió jöhet létre

2011.02.10. 14:33

Horvát kezdeményezésre génmódosított (GMO) növények termesztésétől mentes Alpok-Adria régió jöhet létre, ha a magyar parlament még tavasszal elfogadhatja a csatlakozásról szóló határozatot - mondta Jávor Benedek, a parlament fenntartható fejlődés bizottságának elnöke a Greenpeace GMO elleni demonstrációján csütörtökön Budapesten.

Tömöri Balázs, a Greenpeace GMO koordinátora arra hívta fel a figyelmet, hogy az uniós döntésnél ne csak az érdekelt cégek adatait vegyék figyelembe, hanem rendeljenek el átmeneti termesztési moratóriumot is, majd pedig szigorítsák a GMO-növények termesztési szabályait.

Az EU elnökség ideje alatt Magyarország vezeti a Tanácsnak azt a munkacsoportját, amely a génmódosított növények tilalmának módozatairól tanácskozik. Az európai civil kezdeményezések egyre határozottabban ellenzik GMO növények termesztését, és a termőterület a teljes terület 0,21 százalékára esett vissza.

A demonstráció helyszínén, a budapesti Kossuth téren kér szürke marha és egy racka juh mellett egy nagyméretű, az aszfaltra terített biofarm plakát volt az installáció. Ez utóbbi szegélyén az az egymillió aláírás volt olvasható, amely európai polgári kezdeményezésre gyűlt össze. Mint Vetier Márta a Greenpeace EU szakértője elmondta, a Liszaboni Szerződés alapján a Bizottságot ez jogalkotásra kötelezi.

Jelenleg erősnek tűnik az az uniós jogalkotási elképzelés, amely nemzeti hatáskörbe utalná a génmódosított növények termesztésének a szabályozását, ez egyúttal gyengítené az uniós szabályozást. Nem biztos, hogy ez a legelőnyösebb megoldás - mondta Jávor Benedek.

A bizottsági elnök szerint az Alpok-Adria régióba Magyarország és Horvátország mellett Ausztria, Szlovénia és néhány észak-olasz tartomány tartozna.

.