A Google lépett, és megint tudja az irányt: leteszteltük a Google Drive-ot

2012.05.15. 12:17

Az amerikai szoftveróriás olyan területen nyitott frontot, ami alapjaiban változtathatja meg mindennapi számítógép-felhasználásunkat.

Az amerikai szoftveróriás olyan területen nyitott frontot, ami alapjaiban változtathatja meg mindennapi számítógép-felhasználásunkat.

Próbáljuk egyszerűen elmagyarázni, hogy mi ez. Megkönnyíti, hogy mi is most ismerkedünk vele.

Szóval kedves olvasó, tessék elképzelni, hogy ön egy jókora tárhelyet kap az interneten, ahova feltölthet dokumentumot, családi fotókat, zeneszámokat, bármit.

A dolog előnye, hogy ezeket aztán bárhonnan, bármilyen számítógépről, okostelefonról el tudja érni. Előny tehát egyrészt, hogy megszűnik az ön géphez kötöttsége, másrészt ezek az adatok védve vannak, ha az ön számítógépe például összecsuklik, a feltöltött családi fotók vidáman túlélik a bajt.

Ez idáig persze nem nagy újdonság, mert aki akart, eddig is találhatott valami ingyenes tárhelyet magának az interneten.

Google Drive

Csakhogy nagy könnyebbség, hogy ezt szolgáltatást a Google Drive automatizálva kínálja.

Ehhez le kell töltetünk egy kisebb programot, ami telepítés közben nyit nekünk egy Google Drive nevű könyvtárt a számítógépünkön. (Alapból a Dokumentumok könyvtárba kerül, de ha szemfülesek vagyunk, az „advanced” beállításokkal máshova is lehet pakolni. Ha valaki sokat használja, célszerű például az Asztalra tenni.)

Ezek után már semmi dolgunk nincs, mint ide menteni vagy az egérrel beszórni mindazokat a dolgainkat, melyeket szeretnénk az internetre feltölteni, és a program magától összehangolja a gépünkön és a virtuális tárhelyen levő dolgainkat.

A dolog további szépsége - és egyben lényege -, hogy több gépünkre is rátehetjük a kis programot, így Google Drive könyvtár megjelenik mondjuk a munkahelyi gépünkön, a laptopunkon, az okos telefonunkon is, és ha valamit változtatunk a tartalmán, – például dolgozunk egy szöveges dokumentumon -, a változás automatikusan mindenhol megjelenik.

Hatalmas segítség ez annak, aki több géppel dolgozik, és azoknak is, akik csoportban dolgoznak, hiszen a könyvtárban alkönyvtárakat hozhatunk létre, amelyek aztán tetszés szerint megoszthatók, és valós időben egyszerre több felhasználó által szerkeszthetők.

Ez „felhő” szolgáltatás persze nagyon nem új, hogy mást ne mondjuk, eddig is használtuk a Dropbox kísértetiesen hasonló megoldását.

Googele Drive

A Google azonban nemcsak egy gigabájttal több ingyenes tárhelyet kínál (a Dropbox 4, a Drive 5 gigabájtig ingyenes), de olyan plusz eszközöket tesz mellé, melyek középtávon alaposan átrajzolhatják a mindennapi számítógép-használatunkat.

Már a kezdetek ígéretesek. Ha a webes könyvtárunkba lépünk, egy kis online irodát kapunk bónuszban, keresővel, szövegszerkesztővel, táblázatkezelővel és hasonlókkal. Egyelőre nem túl komoly, de már olyan apróságok most is vannak benne, mint a karakterfelismerés.

A felületről egy kattintással elérhető az összes többi Google szolgáltatása, a levelezéstől a naptárig, és nem nehéz megjósolni, hogy miben gondolkodik a cég: minél kevesebb programunk fusson a saját gépünkön, és minél több – lehetőleg Google-alapú - az interneten.

Ha ez összeáll, a Microsoft szánalmas kezdőnek tűnik majd a monopolhelyzet tekintetében.

A nagy lelkendezés mellett azért halkan jegyezzük meg: egy gigantikus cég ingyenes szolgáltatásáról van szó, amire üzletet, vállalkozást egy szint után már nem szabad alapozni. Nemcsak azért, mert ki tudja, mit hoz a jövő, hanem mert balgaság lenne azt hinni, hogy az oda feltöltött információkat a cég nem elemzi ilyen vagy olyan módon.
 

.