Helyi adó: jogvita Szombathely város és Styl felszámolója között

2012.10.09. 07:40

Hét éve működik a Styl Rt. felszámolás alatt, hétszáz embert foglalkoztat, de a felszámoló úgy gondolja: a helyi adókat nem kell megfizetni a cégnek, és éves mérleget sem ad le. Szombathely önkormányzata a bírósághoz fordult.



A Styl Ruhapari Rt. ellen 2005-ben indított felszámolási eljárást a Vas Megyei Cégbíróság, a amelyet a Factum 99 Rt. kezdeményezett egy 6000 dolláros ki nem fizetett számla miatt.

Styl ruhagyár Szombathely

A felszámolásra a Vectigalis Zrt-t jelölte ki. A Vectigalis a továbbműködtetés mellett döntött,  ez azóta is tart, bár tavaly nyáron a cégbíróság felszólította a felszámolót, hogy az eljárást 2011 év végéig fejezze be.

Mérleget nem ad, építményadót nem fizet…

A felszámolásra vonatkozó jogszabály szerint két év alatt le kell zárni a felszámolási eljárásokat, de ezt a határidőt a bíróság meghosszabbíthatja. Ez vonatkozik azokra a vállalkozásokra is, amelyek lehúzták a rolót, és azokra is, amelyek felszámolás alatti működtetéséről döntött a felszámoló. Egy felszámolási ügyekben járatos jogásztól megtudtuk, a felszámolás alatti működtetésnek az a feltétele, hogy bizonyíthatóan ne történjen a hitelezők kárára, a működtetésnek nyereségesnek kell lennie. A működtetéssel a hitelezőknek is egyet kell érteniük. A felszámoló mérlegeli azt is, hogy a bezárással milyen hátrány érné a környezetet, általában a legfontosabb szempont, hogy a munkahelyek megmaradjanak. A felszámoló érdekeivel sem áll ellentétben a továbbműködtetés, a bevétel 2 százaléka illeti meg, ebből 1 százalék marad nála, a többit befizeti egy alapba.

A felszámolás alatt is kell mérleget készíteni, igaz, nem a hagyományosat, és nem év végén, hanem a felszámolás kezdésének évfordulóira. Ezt meg kell megküldeni a hitelezőknek, és a cégbíróságnak igazolni kell a cégbíróságnál azt, hogy ez megtörtént. Minden más kötelezettség szempontjából (adók, bevallások) pontosan ugyanúgy viselkedik egy cég felszámolás alatt, mint egy normál működés esetén – tudtuk meg a jogásztól.

A város a bírósághoz fordult

A Styl felszámolója szerint viszont nem kell helyi adót fizetnie, és nem is fizet semmilyen helyi adót Szombathely városának.  - Az önkormányzati adóhatóság vezetője a Styl Ruhagyár Rt. „fa” gazdálkodó szervezet elleni felszámolási eljárásban kifogást nyújtott be a Vas Megyei Cégbírósághoz annak eldöntése céljából, hogy a felszámolási eljárás ideje alatt, a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezetnek milyen helyi adókat kell megfizetnie. A fenti kifogás tárgyában a Szombathelyi Törvényszék meghozta az elsőfokú döntést, amely azonban jogorvoslati eljárás miatt még nem jogerős – közölte lapunk érdeklődésére a város jegyzője, dr. Gaál Róbert.

A jegyzőtől bővebbet nem tudtunk meg, de Péter Márta, a Styl felszámolója telefonos megkeresésünkre megerősítette azt az értesülésünket, mely szerint a törvényszék szerint is kell helyi adót fizetnie az rt-nek. Ezt a döntést megfellebbezték, az ügy a Győri Ítélőtábla előtt van.

Ha foglalkoztat, nem kell helyi adót fizetnie?

Péter Márta az Alonnak elmondta még, igaz, hogy mivel álláspontjuk szerint az építményadó nem minősül felszámolási költségnek, így azt nem is fizetik meg. Megjegyezte, az önkormányzat részéről az építményadó fizetési kötelezettség az egyetlen felszámolásában és a hetedik évben merült fel először.  Azt is elmondta, hogy a Styl tevékenységét nem az építményadó szemszögéből kellene vizsgálni, hanem a hétszáz munkavállaló és a további közel 200 szállító partner (például a Vasi Volán) foglakoztatásán keresztül. Ami azt jelenti, hogy a Styl a költségvetés bevételeihez közvetlenül mintegy évi 600 millió forinttal, közvetve a szállító partnerek foglalkoztatásán keresztül valamennyi adónemben és további jelentős összeggel járul hozzá. Arra a felvetésemre, hogy ez az építményadót megfizető vállalkozások számára visszatetsző lehet, a felszámoló azt mondta, a Styl felszámolás alatti státusza a költségvetés bevételeihez való hozzájárulást vizsgálva némi előnnyel és jelentős hátrányokkal jár, ugyan nem alanya a társaság néhány adónemnek (pl. nyereség típusú adók stb.), viszont a felszámolás miatt semmilyen pályázaton nem vehet részt és semmilyen támogatásban nem részesülhet.

Mérlegen a mérleg

A mérleggel kapcsolatban Péter Márta azt tudatta velünk, a társaság havonta készít mérleget, a bíróságra benyújtott közbenső mérleget egy hitelező nem fogadta el, így a bíróság a felszámolót új mérleg összeállítására hívta fel, melynek benyújtása folyamatban van.

Péter Márta hozzátette: a Styl felszámolásával kapcsolatban már 2005-ben bejelentette, hogy a társaság felszámolása minden bizonnyal egyszerűsített felszámolással fejezhető be, ami azt jelenti, hogy a felszámoló díjára jelen felszámolásban nem áll rendelkezésre fedezet. Tehát a Styl valamennyi hitelezője 2005. évtől pontosan tudta és tudja, a felszámolónak anyagi érdekeltsége nincs abban, hogy a céget tovább működtesse. A 2005 májusában összehívott hitelezői gyűlésen a Styl valamennyi szállító partnere - hitelezője - kifejezetten kérte a felszámolótól megfelelő szakmai befektető érkezéséig a működés fenntartását, ezzel biztosítva részükre a folyamatos foglalkoztatást és árbevételt. (A szerk. megjegyzése: A mérlegbeszámoló teszi átláthatóvá egy cég működését, felszámolás alatt álló cégek esetében a hitelezők számára ez a hivatalos irat biztosítja, hogy láthassák, hogy milyen eredménnyel működik a cég.)

Egyelőre nincs vevő

A felszámolás befejezésével kapcsolatban tavaly augusztusban Varga Jenő a Vectigalis elnök-vezérigazgatója bizakodó volt, a Vas Népének azt nyilatkozta, hogy az év végéig megtalálják a vevőt, akkor úgy vélte, ez akár a jelenlegi megrendelők köréből is kikerülhet, amivel biztosítható lesz a további működtetés.

Ezzel kapcsolatban Péter Márta elmondta, hogy „nagyon eredményes tárgyalásokat folytattak több hónapon keresztül egy nemzetközi szakmai befektető csoporttal. Ez azonban nem járt sikerrel. A pályázók 2012. tavaszi nyilatkozata szerint egyelőre azért nem kívánnak befektetőként megjelenni, mert megingott az ország gazdasági környezetével kapcsolatban a befektetői bizalom, és általában is csökkent a működő-tőke beáramlás. (A felszámoló teljes közleményét cikkünk végén olvashatják el.)

A Vectgalis a Vas Népe már idézett cikke szerint tavalyelőtt csak 770 millió forintért, tavaly októberben már 960 millió forintért hirdette meg a Stylt, az idén júniusban ugyancsak 960 millió forintért. Egyelőre vevő nincs.

Eltérő gyakorlat – kettős mérce?

Utánanéztünk annak, vajon mi lehet az általános gyakorlat a helyi adók és a felszámolás alatt is működő cégek esetében. Egy példát találtunk: Balatonalmádi önkormányzata nyújtott be az egyik felszámolás alatt működő szállodával kapcsolatban a felszámolónak követelést a felszámolás időpontja óta keletkezett építményadóra. Ott a felszámoló fizetett is. (Nem kizárt, hogy több ügy is volt, de az önkormányzatok – adótitok miatt - diszkréten kezelik az adóval konkrét ügyeket.)

A helyi adókról szóló törvény külön kiemeli, hogy a helyi adók a felszámolás végelszámolás alatt működő cégekre, jogi személyekre is vonatkoznak. Furcsa is lenne, hogyha az egyik cégnek azért nem kellene fizetnie helyi adót, mert felszámolás alatt van, akkor, amikor egy másik cég történetesen lehet, hogy épp azért kerül felszámolás alá, mert nem fizeti meg (vagy nem tudja megfizetni) például a helyi adóját.

Kérdés lehet persze az, hogy idáig miért nem fordult a bírósághoz a szombathelyi önkormányzat. De ezt valószínűleg azok a szombathelyi vállalkozások fogják feltenni, akiktől az utolsó fillérig mindent be lehet vasalni, függetlenül attól, hogy hány embert foglalkozatnak, és kapnak e közpénzből bármilyen támogatást.
 

Péter Márta válasza írásban feltett kérdéseinkre:

A Styl felszámolásával kapcsolatban elmondhatom, hogy a Vectigalis Zrt. felszámoló egyetlen és következetes célja a Cstv.-ben foglaltakat betartva, a hitelezők érdekeire figyelemmel a több, mint 50 éves Styl kultúra megőrzése mellett a mintegy 700 fő munkavállaló munkaviszonyának megőrzése, továbbá a működésből adódóan számos szállító és szolgáltató partner - akik egyben a Styl hitelezői is – részére a folyamatosan munka és árbevétel biztosítása. Így elmondható, hogy a Styl felszámolója - mint a környék egyik legnagyobb foglalkoztatója – mintegy 1500-2000 ember foglalkoztatását és megélhetését biztosítja. 

E körben hangsúlyozni kívánom, hogy a Styl működésének és termelésének fenntartása a fenti célokon túl azzal függ össze, hogy a STYL Ruhagyár Rt. f.a. vagyona értéket kizárólag mintegy működő, élő, megfelelő gazdasági kapcsolatokkal, piaccal, ruhaipari kultúrával rendelkező gyárként képvisel. A fentiekből is látható, hogy felszámolóbiztosként mindent elkövetek a felszámolás alatt álló cég vagyonának megőrzésén túl a Styl hírnevének, piaci értékének növelése érdekében, amit egyértelműen visszaigazol, hogy a nagy nemzetközi márkák jelentős részének a Styl folyamatos és stabil partnere. A Styl legnagyobb vevő partnerének – a Baumler cégnek - a felszámolása miatt bekövetkezett kapacitás kiesést is mintegy 4 hónap alatt sikerült teljes mértékben pótolni, és több új nagy márka kezdte meg gyártatást a Stylben, pl.  2012. nyarától a Tommy Hilfiger mintegy 65 ezer termék megrendelésével. Köszönhető ez annak, hogy a Styl valamennyi munkavállalója több kritikus időszakot átvészelve is kiemelt teljesítményt nyújtva, felelősen, standard minőségben végzi munkáját.

A felszámolás során a Styl értékesítése érdekében folyamatosan tárgyalunk nemzetközi szakmai befektető partnerekkel. A korábban kiírt pályázatra 1 érvényes ajánlat érkezett, az abban foglalt ajánlatot azonban a Magyarországon, illetve részben Európában kialakult gazdasági helyzetet figyelembe véve, az ajánlattevő által képviselet nemzetközi textilipari tapasztalatokkal és kapcsolatrendszerrel rendelkező befektetőkör nem kívánta egyelőre! realizálni.

Mindezek miatt a felszámolóbiztos a Styl Ruhagyár Rt. „f.a.” vagyontárgyainak értékesítésére újabb nyilvános pályázati felhívást jelentetett meg, amely a Cégközlöny 2012. évi 26. számában jelent meg (2012. június 28. napján)
Sajnálatos módon határidőben e felhívásra vételi ajánlat nem érkezett. Újabb pályázati felhívás közzététele folyamatban.

A fentiekből is látható, hogy felszámolóbiztosként mindent elkövetek a felszámolás alatt álló cég folyamatos működtetésével a vagyonának minél kedvezőbb feltételekkel való értékesítése végett, ill. annak érdekében, hogy a hitelezőinek - a folyamatos foglalkoztatáson, és az abból eredő bevétel realizáláson túl - a követelései minél nagyobb mértékben megtérüljenek.
Erőfeszítéseink ellenére a cég vagyontárgyainak értékesítésére való kísérletek egyelőre eredményre nem vezettek. Ennek elsődleges oka a világot átszövő gazdasági recesszió és a Magyarországon jelenleg fennálló, kedvezőtlen és rendkívül bizonytalan gazdasági helyzet.

Itt szeretném megjegyezni, hogy a Styl felszámolásának időszaka alatt több nemzetközi (így pl. a Styl legnagyobb partnere a német Baumler Gmbh.) és hazai könnyűipari cég szűnt meg, vagy csak jelentős állami támogatás igénybe vétele mellett tudta fenntartani tevékenységét.

A Styl jelenleg közel 700 munkavállalót foglalkoztat és közel 200 beszállítónak biztosít munkát (Vasi Volán, stb..), megrendelés-állománya alapján azonban 2012. őszétől mintegy további 80-100 fő részére tudna azonnal munkalehetőséget biztosítani. A társaság bevételei jelenleg teljes mértékben fedezik a vállalkozás felmerülő költségeit.

A Styl Rt. „f.a.” működésének irányítása és ellenőrzése keretében havonta és határidőben eleget tesz minden bevallási és beszámoló készítési kötelezettségének, havonta készül beszámoló, e dokumentumok Cégbíróságra való benyújtására nem áll fenn jogszabályi kötelezettség.

A társaság természetesen eleget tesz azon fizetési kötelezettségeinek, melyek a Cstv. rendelkezései szerint a felszámolás alatt álló gazdasági társaságot terhelő adófizetési kötelemnek minősülnek, e fennálló fizetési kötelezettségek teljesítése vonatkozásában pedig a Cstv.-ben előírt sorrendiséget tartom be.

.