Csökkent az álláskeresők száma Vas megyében

2013.10.25. 19:13

A gazdaságilag aktív népesség 6,2 százaléka volt regisztrált álláskereső.

Mintegy 5,5 százalékkal csökkent Vas megyében a regisztrált álláskeresők száma, szeptemberben 7566 ember szerepelt a kirendeltségek nyilvántartásában, 443 fővel kevesebb, mint augusztusban - közölte a megyei kormányhivatal munkaügyi központja pénteken az MTI-vel.

    Az év kilencedik hónapjában a gazdaságilag aktív népesség 6,2 százaléka volt regisztrált álláskereső, míg egy hónappal korábban a munkanélküliség relatív szintje 6,6 százalék volt. A legmagasabb (11,9 százalék) Vasvár térségében volt a mutató, de Celldömölk (8,8 százalék) és Körmend (6,6 százalék) vonzáskörzetében is meghaladta a megyei átlagot. A munkanélküliek aránya a megyeszékhelyen volt a legalacsonyabb, ahol 5 százalékos a munkanélküliségi ráta.

    Jelentősen csökkent a pályakezdő álláskeresők száma Vas megyében: szeptemberben 1119 pályakezdő fiatal keresett munkát a kirendeltségek segítségével, 3,3 százalékkal kevesebb, mint augusztusban. Az elmúlt évhez hasonlóan minden harmadik pályakezdő fiatal szakközépiskolai végzettséggel rendelkezett, minden ötödik járt korábban szakmunkásképzőbe, közel 20 százalékuknak pedig legfeljebb 8 általános iskolát végzett. A gimnáziumban érettségizettek aránya 14,2 százalék volt, míg a diplomával rendelkezők részaránya 9 százalék körül alakult. 

    A foglalkoztatók a hónap során 1047 új álláslehetőséget jelentettek be a kirendeltségeken, 36,7 százalékkal kevesebbet, mint a nyár utolsó hónapjában. A támogatott álláshelyek száma 26,6 százalékkal bővült az augusztusihoz képest, amelyben szerepet játszott, hogy az országos programok a közfoglalkoztatás keretében az előző havinál több munkalehetőséget kínáltak. A fiatal álláskeresők számára az első munkahely-garancia program keretében bővült az elhelyezkedési lehetőségek száma.

    A nem támogatott munkahelyek száma közel a felére csökkent augusztushoz képest. A támogatás nélküli, mintegy 624 munkalehetőség 38 százalékát a feldolgozóiparban jelezték. Az álláshelyek 12 százaléka a kereskedelem, 9 százaléka pedig a vendéglátás területéről érkezett.

    Az előző év azonos időszakához képest szeptemberben 6,3 százalékkal több munkaerő-igényt jeleztek a munkáltatók; a támogatott üres munkahelyek száma 9,3 százalékkal, a nem támogatottaké pedig 6,3 százalékkal bővült.

.