Hivatalba lépése után az új honvédelmi tárcavezető egyik első lépése a Honvédelmi Minisztérium (HM) gazdálkodásának átvilágítása, a korrupció megszüntetése és a felelősök elszámoltatása lesz. Hende Csaba erről az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának csütörtöki ülésén beszélt, ahol megkapta a testületi támogatást miniszteri kinevezéséhez.
Hende Csaba - aki Simicskó Istvánnal és Fodor Lajossal, a két államtitkárjelölttel érkezett második, kinevezése előtti bizottsági meghallgatására - azt mondta, hogy jelenleg a honvédség személyi és anyagi tartalék nélkül működik, költségvetésének mértéke elmarad a szükségestől, szerkezete célszerűtlen és ésszerűtlen. Ráadásul a rendelkezésre álló forrásokat pazarló és néha korrupt módon, átláthatatlan struktúrában, megfelelő ellenőrzés nélkül, a megalapozott tervezés elmulasztásával költik el - értékelte.
"A honvédség és a minisztérium szakmai és morális válságban van" - összegzett Hende Csaba.
A miniszterjelölt szerint mára összeomlott a honvédség képzésrendszere, sok területen nem jut pénz a meglévő eszközök fejlesztésére, gyakran az alapvetően szükséges ruházat és felszerelés is hiányzik.
A honvédség hadrafoghatóságának színvonala szerinti sérti az alkotmányt, ráadásul csökkent az ország súlya a NATO-ban, amit a missziókban való sikeres részvétel sem tudott ellensúlyozni.
Hadiiparunk lényegében megszűnt, a magyar cégek részvétele a honvédség által használt felszerelések előállításában elhanyagolható - folytatta a miniszterjelölt, kitérve arra is, hogy a társadalom lényegében nincsen kapcsolatban a honvédséggel és a katonai hivatástudat is alacsony.
A négyéves célok ismertetésekor elmondta: a honvédség felzárkózásához gyors és mélyreható döntésekre van szükség, amelyek révén "egy nemzeti katonai értékek alapjaira építkező, patrióta, fegyelmezett, becsületes, bajtársias, jól felszerelt és magasan képzett, megbízható honvédség képzelhető csak el".
Új alapokra kell helyezni a tisztképzést és a továbbképzést. Végre kell hajtani a szükséges haditechnikai fejlesztéseket; a felszerelés és a fegyverzet korszerűsítését, külön tekintettel a missziókban szolgálatot teljesítők eszközeire, ruházatára - sorolta.
Szólt arról, hogy új vezetési rend kialakítását tervezik, csökkentenék a bürokráciát, és növelnék az állomány járandóságait.
Hende Csaba kiemelte, hogy a fontos célok közé tartozik a honvédség társadalmi elismertségének és ismertségének javítása, aminek egyik eszköze lehet, hogy támogatni fogják a honvédelmi ismeretek oktatását és terjesztését, valamint a diáksportot, ezen belül például a lövészetet vagy az ejtőernyőzést.
Tóth Gábornak, a bizottság fideszes tagjának arra a kérdésére, hogy hogyan képzeli a korrupciós ügyek felderítését és kezelését, a miniszterjelölt azt válaszolta, hogy "minden eszközzel, vaskézzel, vasszigorral a korrupció ellen". Egyúttal Hende Csaba fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a jelenlegi, már folyamatban lévő ügyeket is végig kell vinni, és reményét fejezte ki, hogy "hamar túljutnak ezen a szakaszon".
Göndör István, a bizottság szocialista tagja azt kérdezte, hogy miként képzeli a leendő tárcavezető szomszédos országokkal való együttműködést, illetve, hogy átadna-e olyan objektumokat az önkormányzatoknak, amelyeket a honvédség nem használ.
Hende Csaba az első kérdésre azt válaszolta, hogy ő a szomszédokkal való kooperáció híve, és támogatja a régión belüli katonai együttműködést. Kijelentette azt is, hogy Magyarországnak nincs ellenségképe a régióban, "de fel kell tenni a kérdést, hogy vajon Magyarország nem ellenségképe-e más országnak". A fegyveres konfliktus kitörésének bár nagyon kicsi az esélye, de teljesen kizárni nem lehet, "a háborúk igen hirtelen szoktak kitörni" - fogalmazott.
A miniszterjelölt válaszaiból még kiderül az is, hogy bár előzőleg több ingatlant is átadtak az önkormányzatoknak, de a jelenlegi szűkös anyagi helyzetben, valamilyen kompenzációra tartanak igényt.
Egy másik kérdésre adott válaszában elmondta azt is, hogy jelenleg nem tervezik a katonai titkosszolgálatok átalakítását.
A bizottság végül a Fidesz-KDNP és az LMP 13 igen, és a szocialista tagok 2 nem szavazatával támogatta a jelölt miniszterré való kinevezését.
A bizottság fideszes elnöke a meghallgatás elején bejelentette, hogy a 21 bizottsági tag közül csak 16-nak érkezett meg a nemzetbiztonsági átvilágításról szóló igazolás, így 4 jobbikos és egy Fideszes képviselő tanácskozási jogon vehetett csak részt az ülésen.