Hogyan tovább Szova? – a svájci frank szorításában

2011.11.22. 15:22

A sportszponzoráció megszüntetése, ingatlanértékesítés, és külső befektetői tőke bevonása is szerepel abban a javaslatban, amelyet a Szova ZRt. készített a kötvénykibocsátásból eredő veszteségének finanszírozására. Az anyag csütörtökön kerül a szombathelyi közgyűlés napirendjére.

Amint arról már többször írtunk, a Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási ZRt. – közgyűlési döntés alapján történt - ötmilliárd forint értékű svájci frankos kötvénykibocsátása és az ebből a forrásból – ugyancsak közgyűlési döntés alapján - vásárolt két ingatlan (buszpályaudvar telek és az ipari park bővítés) nem hogy nem egy sikertörténet, de egyenesen kockáztatja az alapfelállásban közfeladatokat (parkolás, hulladékgazdálkodás) ellátó cég működését.

A dr. Németh Gábor vezérigazgató által jegyzett elemzésben az áll, hogy az ötmilliárd forint értékű kötvényen 3,25 milliárd forint árfolyamveszteség mutatkozik jelenleg. A törlesztés évente – mai árfolyamon számolva - évi 370 millió forint terhet jelent 21 évig. Ugyanakkor egyszeri kiadásként (a jövő év elején) egy 300 millió forint illetékfizetési kötelezettsége is lesz a Szovának, ha nem tudja eladni a buszpályaudvarnak vásárolt területet.

A zrt. úgy kalkulál, hogy a kötvényteher nem csak a cég nyereségét, 200 millió forintot viszi el, hanem még további 170 millió forintra kellene szert tennie, hogyha meg akarja őrizni a likviditását. Ha a tulajdonosi jogokat gyakorló közgyűlés nem hozza meg a szükséges döntéseket, a cég nyereségességét biztosító és már megkezdett beruházások is veszélybe kerülnek.

Nagyot bukik a Szova a svájci frankos kötvénykibocsátáson, és a két ingatlan megvásárlásán. Csak a kötvényteher közel kétszer akkora, mint a cég tavalyi – és a továbbiakra is kalkulált - éves nyeresége, amit viszont nem könnyű piaci helyzetben ér el a vállalkozás. Nem volt jó ötlet azért létrehozni két önkormányzati cégből egy harmadikat, hogy az hitel- és ingatlanspekulációba kezdjen az adó- parkolódíj és kukapénz fizető polgárok kontójára.

Az intézkedési terv elkészítésére a közgyűlés korábbi határozatában kérte fel a Szovát. A zrt. meglehetősen radikális lépéseket javasol a fizető- és működőképesség megőrzése érdekében:

1. Értékesítse a cég a buszpályaudvar és az ipari parkos ingatlanokat. Mivel erre külső érdeklődő nincs, vásárolja meg az önkormányzat. (Ez – már nem először – külön határozati javaslatként is szerepel a közgyűlés napirendjén.)

2. Szponzorációs kötelezettség megszüntetése. Évente 75-110 millió forintos kiadást jelent a zrt-nek a városi sportegyesületek támogatása.

3. Nélkülözhető vagyontárgyak értékesítése. (Az inkubátorház, iránt az LuK érdeklődik.)

4. Veszteségforrások megszüntetése. Ez a jóléti szolgáltatások a Tófürdő, Kalandváros, jégpálya esetében jelentene áremelést, illetve a Szova javaslata szerint a város állná a költségalapú árak és a belépőjegyek közti különbözetet.

5. Külső befektetői tőke bevonása.

Kapcsolódó cikkeink:

 

 

 

.