Hol nem vezették még be a vizet, a gázt és a villanyt Szombathelyen?

2013.08.27. 10:37

Egy település fejlettségét sok minden jelzi. Például az, hogy vannak-e közművekkel ellátatlan területei.

Szombathely


 
Július végi Hőségtúránk adta az ötletet, hogy utánanézzünk, a vasi megyeszékhelyen vannak-e olyan utcák, ahol nem áll a lakók rendelkezésére vezetékes ivóvíz szolgáltatás, valamint hol nincs bevezetve a gáz és a villany.
 
Emlékeztetőül: akkori cikkünkben azt írtuk, hogy 2003-ban még 39 közkút volt a városban, néhány évvel ezelőtt majdnem 20, jelenleg pedig mindössze 8. Idéztük a Vasivíz üzemvezetőjét is, aki elmondta, a kutak elsősorban azokban az utcákban maradtak meg, ahol nem mindenki számára elérhető a vezetékes ivóvíz.

Gáz
 
Kezdjük a földgázzal. A GDF SUEZ tájékoztatása szerint Szombathelyen 1873 óta áll a lakók rendelkezésére vezetékes gázszolgáltatás. A cég csupán arról rendelkezik információval, hogy hol épült ki a hálózat; nyilvántartásunk szerint 532 utcában. Az elmúlt 5–10 évben ez a szám nem változott jelentősen.
 
Kutakodtunk az interneten is. A sajtóban egy 2006. nyarán befejezett hálózatbővítésnek találtuk nyomát. Akkor a keleti városrész ipari parkon túl lévő, úgynevezett MÁV Hatházak elnevezésű területén élő 12 család jutott vezetékes gázhoz. A házak az 1900-as években munkások számára épültek. Ünnepélyes átadó is volt, polgármesterrel, a körzet önkormányzati képviselőjével. 
 
A GDF SUEZ még hozzátette: a földgázelosztónak törvényben előírt ellátási kötelezettsége van a lakossági gázszolgáltatással kapcsolatban. Ez annyit jelent, hogy aki igényli a vezetékes gázt, és ki is tudja fizetni a költségeket, annak kiépítik a gázvezetéket.

Villany
 
Az E.ON Hungária Zrt.-től is hasonló választ kaptunk: csak a kiépült hálózattal kapcsolatban rendelkeznek adatokkal, s ha valahol nincs villamosenergia-szolgáltatás, ott ezt vagy nem igényelték, vagy nem tudták kifizetni a hálózat kiépítésének költségeit.

Víz
 
A Vasivíz Zrt. részéről Németh Gábor műszaki igazgató először arra hívta fel a figyelmet, hogy amikor vízellátásról beszélünk, több komfortfokozatot különíthetünk el.
 
Akik számára nem adott a lehetőség, hogy a lakásukban, illetve házukban lévő csapokból jussanak az ivóvízhez, mert sem a bekötés, sem a vízfogyasztás költségeit nem tudják kifizetni, azok a közterületen, az ingatlan határától maximum 150 méter távolságban lévő közkúton tudnak vizet vételezni. E lehetőségek valamelyike minden szombathelyi számára adott.
 
(A közkutak számából kiindulva a legtöbben a szentkirályi városrészen nem jutnak vezetékes vízhez.)
 
A megyeszékhelyen egyedül a Rigóvölgyi utcában nincs kiépített közműves vízhálózat, viszont ezen a területen zártkerti ingatlanok találhatók – tájékoztatott Németh Gábor.
 
A szakember megemlítette a vízközmű-szolgáltatásról szóló – 2011-es – törvényt, amelynek lényege, hogy a vízközmű vagyon állami tulajdon, az ivóvízellátásról, a szennyvízelvezetésről és -tisztításról az önkormányzatoknak kell gondoskodniuk.
 
Azokban az esetekben, amikor a lakosság nem tud a szokott módon vízhez jutni, mert például a szolgáltató tervezett munkákat végez el, vagy természeti csapás következik be, a törvény meghatározza, hogy egy főnek naponta legalább 20 liter ivóvizet meg kell kapnia.
 
A paragrafusok azt is leírják, milyen módon: négy emeletnél nem magasabb lakóépület esetén legfeljebb 150 méter távolságon belüli, négy emeletnél magasabb lakóépületben pedig négy emeletnél nem nagyobb szintkülönbséggel járó vízvételezési lehetőséggel, ekkor a vizet közkifolyóból vagy tűzcsapról nyerhetik az érintettek. A Vasivíz az ilyen esetekben lajtos kocsi vagy vízszállító tartály segítségével tesz eleget törvényi kötelezettségének.
 
Szombathelyen kiváló az ivóvíz minősége, így az sem számít meglepetésnek, hogy az ország 300 településével ellentétben nem okoz problémát, hogy az Európai Unió előírásainak megfeleljen az ivóvíz arzén, bór és fluorid tartalma.        
 
Megint csak a sajtóarchívum: 2007-ben még 20–30 szombathelyi család jutott a városban akkor megvolt 15 közkútból ivóvízhez, ami jelentéktelen, naponta két köbméter fogyasztást jelentett. Az utolsó jelentősebb vízbekötés öt éve a parkerdei városrészen történt a Vasivíz és egy magánberuházó befektetésének köszönhetően.
 
Az ellátatlan területekről érdeklődtünk a polgármesteri hivatalban is, ahol közölték: a város csak a tulajdonában lévő víz- és csatorna hálózatról, valamint a csapadékvíz elvezető rendszerekről vezet nyilvántartást, arról, hogy Szombathely mely területein nincs kiépített elektromos és gázhálózat, nincs tudomásuk. A város az elmúlt öt évben nem végeztetett közművesítést, az új lakóterületek esetén ezt az ingatlanfejlesztők teszik meg. 
.