Húsvéti jótanácsok - Vigyázzunk a hasunkra!

2010.04.02. 10:31

Komoly megterhelést jelent szervezetünknek a húsvéti evés-ivás.

Húsvétkor sokan mennek vendégségbe locsolkodni, és ugyancsak sokaknak lázas készülődéssel és főzéssel telik el az ünnep nagy része, mivel asztalra kell kerülniük a hagyományos fogásoknak: a sonkának az elmaradhatatlan tormával, a fonott kalácsnak, a tojásnak, és egy kis „kontyalávalónak”.

Ezek az ennivalók zömmel bizony nem diétásak, nem fogyókúrázóknak valók, ellenkezőleg, megemésztésük kemény igénybevételt jelent a szervezet számára. Az évszázadok folyamán mi, emberek hozzászoktunk ezekhez az étkekhez (az is igaz, hogy nem is fogyasztjuk őket minden nap), de mi a helyzet állatainkkal?

Nekik is szeretnénk örömöt szerezni azzal, hogy az ünnepi asztalról egy kis „kóstolóval” kedveskedünk nekik. Vajon jól tesszük-e?

A kérdésre a válasz: egyértelműen nem!

A sonka elég sós, és nem könnyű étel. A bélben található baktériumflórát megzavarhatja, és hasmenést idézhet elő az állatoknál. A szervezet ilyenkor nemcsak vizet, hanem fontos ásványi sókat is veszít.

Az alkohol (pálinka) szintén veszélyforrás lehet. Bár házi kedvenceink maguktól nem isszák meg, ennek ellenére néhányan úgy gondolják, hogy ők se maradjanak ki a „jóból”, és megitatják velük. Egyeseknek talán mulatságos lehet a részeg állat öntudatlan, tétova mozgása, de a szeszes ital súlyos tüneteket, esetleg az állat halálát is okozhatja. Mindamellett a máj méregtelenítő kapacitása is véges.

Akváriumi halaink is veszélyben lehetnek az alkoholtól. Hogyan?

Meggondolatlanságból előfordult már, hogy szesz került az akvárium vizébe (hadd legyen nekik is ünnep az ünnep!), ami hamar állataink végét jelentheti. Közvetlen károsító tulajdonsága mellett az alkohol hatására olyan baktériumok szaporodása indul meg az akváriumban, amelyek nagyon sok oxigént igényelnek, elvonják azt halaink elől. A víz tejszerűvé válik, a halak megfulladnak, és reggelre már csak a víz tetején élettelenül lebegő testüket találjuk meg.

Egyetlen kivétel van: ez pedig a tojás. Héját apróra összetörve madarainknak segítséget nyújt a megfelelő szilárdságú héj kialakításához tojásrakáskor, teknőseinknél pedig a páncélzat megerősödéséhez. Sajtreszelőn lereszelve, zsemlemorzsával, reszelt sárgarépával, összevágott salátával „megbolondítva” pedig finom csemege lehet a kedvtelésből tartott hüllőink és madaraink számára.
 

.