Influenza, megfázás, felső légúti fertőzés vagy allergia - Így tudja megkülönböztetni

alon.hu

2020.02.09. 13:27

Mi fokozhatja még a kockázatot?

  • Kontakt, érintkezés: főként kisgyermekek esetén, óvoda, iskolai közösség
  • Utazás, zárt közösségek
  • Dohányzás, passzív dohányzás
  • Az immunműködés zavara, pl. HIV-fertőzés, szteroid kezelés, őssejtkezelés v. szervátültetés utáni immun-elnyomó gyógyszerek, stresszállapotok
  • Anatómiai eltérés, pl. felső légúti sérülés, orrpolip
  • Hordozók: tünetmentes baktériumhordozó egyének, pl. Streptococcus-A csoport.

Hogyan kezelhető a felső légúti fertőzés? - A vírusfertőzést nem gyógyítja az antibiotikum!

A legtöbb felső légúti fertőzés „házilagosan” kezelhető, főként ha vírusfertőzésről van szó, ahol az antibiotikumok adása szükségtelen (sőt felesleges, káros és veszélyes is lehet). Az orvos, ha jó diagnoszta, tudja mikor áll szemben bakteriális eredetű felső légúti fertőzéssel – azt viszont antibiotikummal kell kezelni. A betegségek javarészt víruseredetűek, de nem ritka a baktérium okozta, vagy a „ráfertőződés” útján bakteriálissá váló eset sem. 

Hogyan lehet diagnosztizálni a felső légúti fertőzést?

Elsősorban is a tünetek, panaszok alapján. Emellett a laboratóriumi és a képalkotó vizsgálatok akkor fontosak, ha a célzott terápia e teszteken alapul. A legtöbb esetben ez nem szükséges, és nem is elérhető (pl. számos vírus esetén). 

Képalkotó vizsgálatok: csak szövődmények esetén, pl. tályogos mandulagyulladás, esetleg koponyán belüli gennyes folyamatok.

Epiglottitiszben fontos lehet a gégetükrözés, esetleg rtg, CT. Vizsgálhatják még a köpetet, torokváladékot, az orrmelléküreg felszúrásakor nyert váladékot stb.

Javasolt kezelés - bőséges folyadékfogyasztás

Teák, gyógyteák, ásványvizek legalább 2 liter naponta. Izzadással járó esetekben még ennél is több folyadékra is szükség lehet. Nagyon jó hatású, különösen köhögésre a gyömbér tea (segíti az influenzavírusok elpuszítását, erősíti az immunrendszert, gyulladáscsökkentő, enyhíti a fájdalmat), hagymatea, vagy hársfavirág tea. Téli hónapokban a vitaminpótlás elengedhetetlen, legjobb valamilyen kombinált készítmény. A vöröshagyma illóolaja baktériumölő, és oldja a hörgő görcsét. Vágjunk fel egy fej vöröshagymát és csukott szemmel szívjuk be az illatát. A fokhagyma szintén nagyon jó hatású, pirítóssal, mézes teával.

Náthára, orrfolyásra orrcseppek és orrspray-k (Nasivin, Rinospray, Novorin)

Inhaláljunk: forró vízbe csepegtessünk illóolajokkat (eukaliptuszt vagy fenyő illóolajat), de tehetünk a vízbe konyhasót, ill. kamillavirágot is.

Forrásban lévő vízhez cseppentsünk, majd bújjunk ezzel az edénnyel egy jó nagy törölköző vagy takaró alá, és óvatosan, mélyen szívjuk be a gőzt. A kórokozók nem bírják a 42 foknál magasabb hőmérsékletet.

Forrás: Kerpel F.S. Farmakoterápia, MSD Orvosi Kéziköny, Reese-Betts: Antibiotikumok kézikönyve

.