Ipkovich György és Czeglédy Csaba a szombathelyi oktatásügyről

2011.06.22. 18:25

A két szocialista politikus már régen tartott együtt sajtótájékoztatót.

Ipkovich György, Czeglédy Csaba

Most a jobboldali városvezetés oktatással kapcsolatos politikáját kritizálták, és négy pontban foglalták össze, min változtatnak, ha három év múlva ismét hatalomban lesznek.

Talán a tavaly őszi választások óta nem tartott közös sajtótájékoztatót Szombathely két korábbi vezetője, Ipkovich György és Czeglédy Csaba.

Hogy van e valami üzenete annak, hogy a két politikus megint együtt lépett a nyilvánosság elé, azt csak találgatni tudjuk, mindenesetre ilyen szempontból ritkák a véletlenek.

A korábbi befektetések ellehetetlenítése?

Nem véletlenül volt stratégia ágazat az oktatás korábban, az ágazat szerepe ugyanis növekvőben van – mondta a sajtótájékoztatón Ipkovich György parlamenti képviselő, városi pártelnök, aki emlékeztetett: Szombathely egyetemi város lett, a középfokú oktatást pedig fontosnak tartották hozzáigazítani a felsőoktatáshoz.

Mára ezek a szempontok súlytalanná váltak – tette hozzá.

A politikus szerint a megszorító intézkedések miatt egyre kevesebb embernek lesz pénze arra, hogy gyerekét egy távolabbi városban tanítassa, így még inkább felértékelődik a helyi oktatás helyzete.

Ami most történik, az nem takarékoskodás, hanem a korábbi befektetések ellehetetlenítése, magyarul károkozás – mondta Ipkovich György, aki szerint az új városvezetés „elengedte az iskolaváros programnak a kezét”.

Ipkovich György, Czeglédy Csaba

A szocialisták négy pontja

Czeglédy Csaba frakcióvezető, önkormányzati képviselő bevezetőjében elmondta: 1998-ban lett először az oktatási bizottság tagja, így 13 éves rátekintése van a folyamatokra. Ez azért is érdekes, mert az oktatásban hosszú távban kell gondolkodni, a döntések hatása is csak hosszú távon, 6-8 év múlva jelentkezik.

A politikus abban látja az egyik legnagyobb problémát, hogy gyakorlatilag megszűnt a kommunikáció a városvezetés és az ellenzék között.

A polgármester sem az intézmény-átalakítások, sem a korai nyelvtanítás program kapcsán nem kérte ki az ellenzék véleményét, így teljesen egyoldalú információk alapján hozta meg a döntést.

Czeglédy négy pontban foglalta össze, hogy min kívánnak változtatni, ha újra városvezetői pozícióban lesznek.

1. A három szakközépiskola függetlenségének a helyreállítása
Indok: az összevonással együtt járó megtakarítás minimális, a város vidéki tanulókat veszíthet el.

2. Az iskolák alkalmazotti közösségének többségi szavazatát kötelező legyen elfogadnia az önkormányzatnak.
Indok: Az iskolák akaratának a felül bírálatával a politika érezhetően beteszi a lábát az intézményekbe. Az intézményvezetők munkáját leginkább a kollegák tudják megítélni.

3. Az egészségügyi képzést visszahozni a városba
Indok: az egészségügyi képzés helybe maradt ugyan, de nem városi intézmény, hanem a pécsi egyetem végzi. Ezt a tevékenységet a városi költségvetés 10 millió forinttal támogatja, mindenféle létszámelvárás nélkül. Ugyanakkor a város egy saját képző szervezettel (TISZK) rendelkezik, a bezárt Szent-Györgyi iskolában pedig ott hever parlagon az az értékes eszközpark, melyet az iskola halmozott fel az utóbbi évtizedekben.

4. A korai kétnyelvűség programjának az azonnali visszaállítása
Indok: a program fizetős lesz, így a korábbi 1500 diák helyett várhatóan csak 530 szülő vállalja a havi 3500 forintos önköltséget. Ez azt jelenti, az általános iskolák első és második évfolyamán nem indul el a program. Míg a program elindításán egy évig dolgozott az akkori városvezetés, most két délután véget vetettek neki. Ha három év múlva megint elindul a program, már az is három év kiesést és újabb pluszköltségeket jelent.


A szombathelyi Fidesz frakciója közleményben reagált a legutóbbi MSZP sajtótájékoztatón elhangzottakra.

Sajtóközlemény

Érdeklődéssel tapasztaljuk, hogy a szombathelyi szocialisták árnyék-városvezetést alakítottak a tegnapi napon.

Meglepetést mindazonáltal nem okoztak, hiszen tevékenységükkel eddig is kellően beárnyékolták a város életét. Arra azonban szeretnénk emlékeztetni a helyi MSZP prominenseit, hogy városvezetői teljesítményükről 2010. október 3-án egyértelmű véleményt mondtak a szombathelyiek.

Nyolc évük lett volna arra, hogy dolgozzanak, ehelyett ámokfutásuk a csőd szélére sodorta Szombathelyt. Meglehetősen cinikusnak tartjuk, hogy éppen Ipkovich György és Czeglédy Csaba tesz javaslatokat arra, hogy az általuk romba döntött várost hogyan is kellene újjáépíteni. Véleményünk szerint inkább az MSZP elhúzódó belharcaira kellene koncentrálniuk és először a saját portájukon rendet tenniük.

a Fidesz Magyar Polgári Szövetség szombathelyi frakciója

.