Janikovszky Éva emlékkiállítás a Berzsenyi Dániel Könyvtárban (2013. szeptember 14-től)

2013.09.11. 16:48

Janikovszky Éva halálának tizedik évfordulója alkalmából életét és munkásságát bemutató vándorkiállítást szervezett az életművét gondozó Móra Kiadó.

A kiállítás helyszíne 2013. szeptember 14. és október 14. között a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár lesz, míg október 18-tól november 14-ig a celldömölki Kresznerics Ferenc Könyvtárban lesz megtekinthető.

A kiállításon az idegen nyelvű könyveken, grafikákon kívül megtalálhatók az író kevésbé ismert fotói, írógépe, díjai, gyerekkori naplóinak részletei, a nevét viselő alapítvány által adható irodalmi díj, valamint az Égigérő fű című filmmel kapcsolatban fellelhető képek. A látogatók húszperces filmet láthatnak, amely az író életével kapcsolatos fotókat, riportrészleteket, illetve az MTV által ritkán sugárzott animációs filmrészleteket tartalmaz.

A kiállítással együtt ez időre „hazalátogatnak” a szombathelyi Mesebolt Bábszínházban színpadra állított Janikovszky-mű, a Bertalan és Barnabás című bábelőadás kellékei.

A kiállítás anyagát a kiadó munkatársai és az örökség gondozói a legkisebbek számára is izgalmas módon igyekeztek előkészíteni, így az érdeklődő tanárok számára alternatív irodalomóraként ajánlhatjuk a programot. Az iskolás csoportok számára foglalkoztató füzetet is készítettek, hogy a látottakat a füzetben szereplő kérdések alapján rendszerezhessék. Az egyéni érdeklődőkön túl azokat az óvodai és kisiskolás csoportokat várjuk a kiállításra, akik szeretnének többet megtudni Janikovszky Éváról, vagy az iskolai tananyag keretei között foglalkoznak műveivel, munkásságával, és ezért egy kicsit más, a könyvekben nem szereplő oldaláról is szeretnék megismerni őt.

A kiállítás ingyenesen látogatható a könyvtár nyitvatartási idejében.
Az előre bejelentett gyermekcsoportokat tárlatvezetéssel, játékos foglalkozással várják.

Információ és bejelentkezés: a 94/513-544-es telefonszámon vagy személyesen a BDK Gyermekkönyvtárában.

Helyszín: Szombathely, Dr. Antall József tér 1., földszinti előadóterem

A kiállítás zárásaként 2013. október 12-én, szombaton 11 órakor kiállítás-búcsúztatót tartanak Horváth Lili színművésznő közreműködésével „Ha én felnőtt volnék” címmel.

Az interaktív játékos foglalkozásra várnak minden Janikovszky-rajongó gyereket és felnőttet, akikkel közösen bocsáthatjuk további útjára Janikovszky Éva emlékkiállítását! A programon a részvétel díjtalan!

„Apukám sokszor mondja nekem, hogy vigyázz, mert kihozol a sodromból. De mindig későn szól, mert olyankor már kint van.”

Ezekről a sorokról minden tíz éven felüli magyar olvasónak Janikovszky Éva és az ő könyvei jutnak eszébe. Írásait fenntartás és korhatár nélkül szeretik, gyerekek generációi nőttek fel rajtuk. Állandó témája a felnőtt-gyerek kapcsolat, a mindennapi élet, sajátosan mindennapi élményeivel és konfliktusaival. Hangja és ábrázolásmódja olyan írói világot teremtett, amely másokéval összetéveszthetetlen, egyedülálló a magyar irodalomban, sőt a kortárs világirodalomban is megelőzte korát, mivel leszámolt a „tekintélyelvű”, felnőtt szemléletű írással. Írástechnikájának egyik jellemzője a nézőpont állandó váltogatása. Írjon bármiről, nála az éremnek valóban mindig két oldala van. Ez humorának egyik forrása. Például ha egy kisgyerek perspektívájából mesél arról, minek örül, rögtön utána elmeséli azt is, hogy ennek az anyukája miért nem örül ugyanennyire.
Ez a fajta kettősség, a maga rövid, tömör mondataival roppant mulatságos és persze mindnyájunk számára ismerős helyzeteket villant fel, s a két világ konfliktusait ironikus megvilágításba helyezi.

A másik humorforrás az, hogy az írónő hitelesen szól akár egy óvodás, akár kisiskolás, akár egy kamasz gyerek hangján. A felnőtt olvasó lépten-nyomon szembesül azzal, milyen mulatságosak a gyerek szájából a nap mint nap elhangzó felnőttmondatok, mint „Felelj szépen, ha kérdeznek!”, vagy „Gyere csak ide, kisfiam, beszélni akarok veled!” Ugyanilyen hiteles Janikovszky Éva hangja, ha egy felnőtt, mondjuk a szomszédasszony vagy a nagymama hangján szól. Késői műveiben, a jobbára felnőtteknek szánt rövid írásokban saját hangján szól.

Humorának leggazdagabb – mert a mindennapi magyar nyelvből merített – forrása a már-már szólássá merevülő „felnőttbölcsességek”, közhelyek fejre állítása. Az írónő a kiválasztott fordulatot nem csak a gyerek szájába adja, de szó szerint is veszi, így a közhely automatikusan viccé, helyenként már-már abszurddá válik. Hogyne válna: hiszen a felnőtt nem vár választ például arra a szónoki kérdésre, hogy „…mondd, édes fiam, mire használod te a fejedet.” Ám a kamasz „komolyan veszi”, és megválaszolja: „…azzal szoktam fejelni, azon növesztem a hajamat, és azon van a fülem is, amit mozgatni tudok.”

Ironikus, ám mindig szeretetteljes „közhelytechnikáját” olvasva minden olvasó magára ismerhet: Janikovszky Éva ugyanis mestere volt a modellszerű helyzetek felvázolásának. Ebben méltó alkotótársa is akadt: Réber László grafikus, aki egyetlen vonallal rajzolta meg, amit az írónő kevés szóval leírt.
Janikovszky Éva könyveinek témái, hangja és humora szerte a világon értő olvasókra talált, nem véletlen, hogy műveit harmincöt nyelvre fordították le, és mindenütt sikert arattak.

Janikovszky Éva könyveinek (nyomtatott, digitalizált, e-könyv) magyarországi kiadója a Móra Könyvkiadó Zrt., jogutódja az írónő fia, Janikovszky János.

www.janikovszkyeva.hu

.