Játssza újra a mohácsi csatát! (videókkal)

2010.11.23. 10:08

Ha 1526-ban győzünk Mohácsnál, a török talán soha nem foglalja el az ország nagy részét, mindjárt más a viszonyunk a Habsburgokhoz, soha nem lesz Osztrák-Magyar Monarchia stb.

Mohácsi csata

Ha 1526-ban győzünk Mohácsnál, a török talán soha nem foglalja el az ország nagy részét, mindjárt más a viszonyunk a Habsburgokhoz, soha nem lesz Osztrák-Magyar Monarchia, ha nincs Monarchia, akkor... Mindegy is, idáig ugyanis nem jutunk el (egyelőre, tegyük hozzá) a virtuális világban sem. De az a csata talán nincs veszve...

Baltavári Tamás történész, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen doktorandusza és Partigh Kis Rómeó, a Károli Gáspár Egyetem történész hallgatója öt éve foglalkozik csatarekonstrukciók elkészítésével a Creative Assembly fejlesztette Total War játékcsalád szoftverének felhasználásával. (Baltavári bevallotta, még egyetemista korukban szerelmesedett bele a Total War-ba. Ez egy szabad forráskódú játék, ebből kifolyólag már minden országban elkezdték alakítgatni, és több magyar fejlesztésű játékkiegészítő is készült már.) Ők Történelmi Animációs Egyesület néven tevékenykednek, de vannak más hazai fejlesztések is a történelmi animációk terén, ott van például Domokos György, aki az egri vár 3D modelljét készítette el.


Készült számítógépes animáció az i. e. 216-os cannae-i csatáról is, ami a második római-pun háború legnagyobb ütközete volt, de elkészítették már az 1809-es győri csata rekonstrukcióját is, legutóbbi vállalkozásuk pedig az 1526-os mohácsi ütközet lemodellezése.

A Nemzeti Múzeumban október végén ez utóbbiról tartott prezentációt Baltavári Tamás. A munka terepbejárással kezdődött, de használták a Google Earth-öt is (ez egyébként világszerte óriási régészeti felfedezési hullámot indított el, kíváncsi felhasználók találtak meg otthonról, a számítógép elől eddig nem regisztrált lelőhelyeket, olyanokatm, amik csak a magasból látszanak), használták a XVIII. századi (addig nem változott túl sokat az ottani terep) katonai felmérésből származó nagyfelbontású térképeket, valamint könyvtári kutatásokat végeztek.

Eredeti források és szakirodalom felhasználásával ezután egy komplett csapat dolgozott azon, hogy a mohácsi csata megelevenedjen a képernyőn. A Total War az alap, és minthogy az ezt forgalmazó Sega lehetővé tette, hogy a felhasználók belenyúlhassanak a programba, ezt kihasználva ők "csontig lerágták", helyette a magyar történelmet bemutató, korhű képi világot álmodtak meg.

Hajnal Ödön és Magyar Zoltán grafikusok, valamint a Károly Gáspár Egyetem Kommunikáció és Multimédia Szakának gépparkja és munkatársai segítségével rekonstruálták a csatateret, modellezték a környezeti tényezőket, az időjárást, a talajt, a növényzetet és vízrajzot, a településeket, utakat, de még a seregek harcrendjét, az egységek fizikai tulajdonságait, pszichológiai állóképességét, és a fegyverek hatásadatait is rekonstruálták. Hajnal a katonákról 3D modelleket alkotott, beállította a mozgásukat, utána kaptak korhű skint az alakok. Mindehhez történészek nyújtottak segítséget. Ezután következthetett az általuk megalkotott térben a harcoló felek eredeti felállásának leképezése.

Az eredmény egy multiplayeres környezet, nyolc géppel, nyolc felhasználóval (lehetőség van néggyel is, a számítógép ellen játszani.) A nyolc gép nyolc tábornokot irányít, négy-négy kapott egy-egy főhadiszállást. Ugyanúgy jönnek-mennek az információk, mint a valódi csatatéren az üzenetek, parancsok. De nincs kényszerpálya: csak a játékosok ügyességén és eszén múlik, mi történik. Baltavári Tamás egyébként is azt vallja, a mohácsi csata során a magyar sereg nem szerepelt olyan borzalmasan, ahogy az a köztudatban él. Bár vesztettünk, katonáink mindent megtettek a győzelemért, csak épp a török sereg szervezettebb, nagyobb és jobban felszerelt volt.

Hogy minek mekkora szerepe van a győzelemben vagy vereségben, azt is megvizsgálhatjuk: a játékot elmentve és visszatöltve (itt már atomatikusan fut), adott pontokon megállítva kiderülhet, mit jelent a csata végkimenetele szempontjából például egy apró kommunikációs hiba, mik voltak ezeknek a következményei.

A játék ötvenezer karakterrel készült. A felülnézeti, távlati képen nézve a csatamezőt, gyönyörűen kivehetők a csapatmozgások, hogy halad a bal szárny, honnan érkezik a lovasság... A 3D-s stratégiai játékok lebegő kamerás nézetét használva már-már filmszerű képeket lehet előállítani, ezt a magyar fejlesztők is kihasználták. A Youtube-on elérhető (a honlapjuk még nincs kész) a mohácsi csatát bemutató hatperces film és a trailer. (Nem összekeverendő azzal a The Battle of Mohács című nyolcperces anyaggal, amit egy lelkes svájci amatőr készített, és eddig tízszer annyian látták, mint a magyar videót. Az elrettentő példaként idecitált filmben alpesi környezetben, magas hegycsúcsokon csap össze a magyar és a török sereg.)

Az intelligens játékok (az edugames lnevezés is használatos) a kutatók szerint a közeljövőben az iskolai oktatás mindennapos részei lehetnek. Ezek a fiatalok nyelvén szólva (hiszen a számítógépes játékoknak rengeteg rajongója van köztük) juttatnak el hozzájuk információkat, ill. keltik fel érdeklődésüket egy-egy téma iránt, így ez a mohácsi sem csupán játék. Ugyanúgy célja a fejlesztésnek a szemléltetés is, pontosan a történelemoktatás kiegészítéseként, valamint animációk készítése. Baltavári azt mondja, egy év alatt akár tíz különböző korból származó 10-15 perces animációt is elő tudnak állítani, amelyeket a magyar történelmet bemutató, átfogó dokumentumfilm-sorozat részeként lehetne felhasználni.

Gondolkodnak körpanorámás megjelenítési lehetőségeken is munkáikhoz, egyfajta "aktív Feszty-körkép", amit elképzeltek, és egy aktív virtuális terepasztal létrehozásán is. Ez egy teljes történelmi korszak modellezését jelentené, nem csak ütközetekét. A történelmet megváltoztatni a pillangóeffektust tekintve képtelenség is lenne, nem lehet annyira összetett rendszert kidolgozni. Több olyan programjuk is van, ahol csak akkor juthatunk el a győzelemig, ha a történelemnek megfelelő lépéseket tesszük.

A mohácsi viszont egy játék: úgy van kitalálva, hogy – akár némi módosításokkal, pl. a katonák bátorságán – megfordítható az eredmény, és megnyerhetik a magyarok is.

.