Az Új Széchenyi Terv keretében megvalósult beruházás hosszú távon Répcelak alatt a Répce menti és a Répcén át a Rábca menti hansági vizes élőhelyek vízellátását szolgálja.
Több mint 72 millió forint vissza nem térítendő Európai Uniós támogatásból végezte el a Répce és a Rábca menti területek vizes élőhelyek helyreállítását, illetve javította vízellátását az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (ÉDUVIZIG) a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság támogatásával - tájékoztatta az MTI-t pénteken a vízügyi igazgatóság.
Az Új Széchenyi Terv keretében megvalósult beruházás hosszú távon Répcelak alatt a Répce menti és a Répcén át a Rábca menti hansági vizes élőhelyek vízellátását szolgálja - fogalmaztak a közleményben.
A fejlesztés két ütemben valósul meg, a 2011 augusztusában megkezdett első ütemet idén május végén fejezte be a kivitelező, amely a Répce Répcelak és Hövej települések közötti szakaszát foglalja magában. A később megvalósítandó második ütem rehabilitációja Hövejtől a vízfolyás torkolatáig tart majd - írták.
A beruházás első ütemének rövidtávú célja a megfelelő vízellátás biztosítása mellett a meglévő természeti értékek megőrzése, illetve a felső, Csáfordjánosfa menti szakasz területén élő fajok számára is ideális élőhely feltételeinek a megteremtése - emelték ki.
A tervezés során kiemelt jelentőséget kapott a természetvédelem, a vízminőség- és tájvédelem, ezen belül a vízfolyást szegélyező bokorfüzesek, árnyékoló faállományok megőrzése és gyarapítása, a védett és nem védett fajok számára ideális élettér jellemzőinek biztosítása, a tájidegen fajok visszaszorítása.
A tervezés és így a kivitelezés során nagy hangsúlyt fektettek a vízi létesítmények tájba illesztésére, továbbá az elfajult mederszakaszok helyreállításánál a természetes anyagú partvédő művek kialakítására - fűzték hozzá.
A Répce Répcelak alatti szakaszának vízellátását a Répce beeresztő zsilip biztosítja, amelyet felújítottak a beruházás során, így javul a mederszakasz vízellátása. Ennek következtében a Répce természetes vízhozamát a vízfolyás középső és az alsó szakaszára is tovább tudják vezetni, így képes lesz kielégíteni az egyre nagyobb mértékben jelentkező természetvédelmi vízigényeket is.
A megnövekedő vízhozam a faji sokféleség növekedését eredményezi. Mindemellett a levezethetővé váló nagyobb vízhozam lehetőséget nyújt például a tavaszi folyóvölgyi elöntések modellezésére, amely lehetővé teszi a vízi szervezetek számára a rehabilitálódást és a fenntarthatóságot - tartalmazza a vízügyi igazgatóság közleménye.