Jogerősen pert nyert a Sláger Rádió és a Danubius Rádió az ORTT ellen (összefoglaló)

2010.07.14. 15:45

 Jogerősen pert nyert a Sláger Rádió az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) ellen - közölte Jakus László, a Sláger Rádió pénzügyi igazgatója szerdán az MTI-vel.

Minden érintett fél saját győzelmeként értékelte a Fővárosi Itélőtábla ítéletét, amely a Danubius Rádió Műsorszolgáltató Zrt. és a Sláger Rádió Műsorszolgáltató Zrt. által az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) ellen indított perben született szerdán.

Az ORTT az ítélet után kiadott közleményében úgy fogalmazott, hogy "a Fővárosi Ítélőtábla 2010. július 14-én a Danubius Rádió Műsorszolgáltató Zrt. és a Sláger Rádió Műsorszolgáltató Zrt. által pályázati eljárás szabályainak megsértése és szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perben ítéletet hozott". Az Ítélőtábla az elsőfokú bíróság januárban született döntéseit mindkét ügyben teljes egészében helybenhagyta, és a felpereseket ismét jelentős összegű perköltség megfizetésére kötelezte - tették hozzá.

A közlemény azt emelte ki, hogy a bíróság elutasította a nyertes pályázókkal megkötött műsorszolgáltatási szerződések semmisségének megállapítását, azok haladéktalan felmondását, illetve az eredeti állapot helyreállítását. Elutasította a bíróság azt a kérelmet is, hogy állapítsa meg: az ORTT jogellenesen írta ki a pályázatot.

Az ORTT szerdai közleménye arra is kitért, hogy testületük abban az egy kérdésben, amelyben a bíróság a felperesek keresetének helyt adott, felülvizsgálati kérelemmel fordul a Legfelsőbb Bírósághoz.

Az ítélőtábla - az elsőfokú ítéletet helybenhagyva - abban adott helyt a Danubius és a Sláger Rádió keresetének, hogy az ORTT jogellenesen járt el akkor, amikor az alaki vizsgálat során nem utasította vissza az Advenio Zrt. és az FM1 Zrt. pályázatát.
A rádiókat képviselő ügyvédi iroda vezetője, Szecskay András szerdán azt közölte az MTI-vel, hogy "a Danubius Rádió és a Sláger Rádió jogerősen pert nyert" az ORTT ellen. A bíróság nem kötelezhette az ORTT-t a szerződések felmondására, de az indoklásokban megállapította, hogy - mivel a szerződést nem lehetett volna megkötni - a médiahatóságnak kötelessége felmondani az FM1-gyel és az Advenio Zrt.-vel kötött szerződéseket - értelmezte az ítéletet. Úgy fogalmazott, a Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság ítéleteit mind a Sláger Rádió, mind a Danubius Rádió tekintetében.

A Neo FM rádió képviseletében az FM1 Zrt. tulajdonosa, az econet.hu közleményében kifejtette, hogy az FM1 Zrt. megnyugtatónak tartja a Fővárosi Ítélőtábla ítéletét, amellyel a Sláger Rádió Zrt. keresetét "legnagyobb részben elutasították", és az alpereseknek mintegy hárommillió forintos másodfokú perköltséget ítéltek meg. Hozzátette: az ügyben felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a Legfelsőbb Bírósághoz.

A közlemény hangsúlyozta: a szerdai döntés helybenhagyta Fővárosi Bíróság januári első fokú ítéletét. "Így jogerőssé vált, hogy a bíróság elutasította az FM1 Zrt. és az ORTT közötti műsorszolgáltatási szerződés érvénytelenségének megállapítását."

Az FM1 Zrt. álláspontját kifejtő közleményben kiemelték: a bíróság jogerősen elutasította az eredeti állapot helyreállításának kimondását is, amelyre egyébként szerintük nincs is jogi lehetőség. A Sláger Rádió pervesztességét mutatja az a tény is - írták -, hogy az első fokon megítélt mintegy nyolcmillió forintos perköltség után további hárommillió forint másodfokú perköltséget kell kifizetnie az alperesek (ORTT, FM1 Zrt.) és a perben beavatkozóként részt vevő Advenio Zrt. részére.

A Class FM-nek érvényes műsorszolgáltatási szerződése van - reagált Pakots Zsolt, a Class FM vezérigazgatója az MTI megkeresésére -, és ennek iránymutatásai szerint látják el feladataikat.

Michael McNutt, a Danubius Rádió magyarországi képviselője az MTI-nek úgy nyilatkozott: mivel az ORTT a parlament által felügyelt szerv, nincs ok arra, hogy ne kötelezze az ORTT-t a jogerős végzés betartására, vagyis a nyertes pályázókkal, az FM1-gyel, illetve az Advenióval aláírt szerződés felmondására.

Kiemelte, hogy a Danubiust tulajdonló Mezzanine Capital Management és a Sláger többségi tulajdonosa, az Emmis Communications nemzetközi fórumokon készül jogorvoslatot keresni.

Tavaly október vége óta az ORTT döntése alapján az FM1 konzorcium és az Advenio Zrt. üzemeltetheti a következő hét évben a két országos vételkörzetű, korábban a Sláger, illetve a Danubius Rádió által használt frekvenciát. Az új rádiók Neo FM és Class FM néven sugároznak.

Az ORTT Fidesz, KDNP és MSZP által delegált tagjai 2009. október 28-án tartott ülésükön egyhangúlag ítélték oda a két műsorszolgáltatási jogosultságot, miután az SZDSZ által delegált Timár János jelezte: nem vesz részt a döntéshozatalban. A Sláger Rádió rögtön bejelentette, hogy a döntés miatt bírósághoz fordul, Kóka János SZDSZ-frakcióvezető pedig vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte.

A döntés utáni napon Majtényi László, az ORTT elnöke bejelentette, hogy lemond tisztségéről a frekvenciapályázat körül történtek miatt.

A Fővárosi Bíróság január 19-én hirdetett határozatot a Sláger Rádió kontra ORTT, FM1 perben. A szóbeli indoklás szerint az ORTT jogellenesen fogadta be azt a frekvenciapályázatot, amelynek eredményeként az FM1 konzorciummal kötöttek műsorszolgáltatási szerződést. A bíróság szerint jogellenes volt, hogy az ORTT nem zárta ki alaki érvénytelenség miatt az FM1-t, hanem pályázatát érdemben elbírálta, és vele szerződést kötött. Az FB az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kérelemnek nem adott helyt.

Január 5-én hasonló, nem jogerős döntést hozott az FB a Danubius Rádió kontra ORTT, Advenio perben. Az FB szóbeli indoklása annyiban helyt adott a felperes érvelésének, hogy a pályázat alaki érvénytelensége - a pályázó tulajdonosi szerkezete - miatt jogsértő volt, hogy az ORTT nem zárta ki az Advenio pályázatát, hanem elbírálta, nyertesnek hirdette ki, és szerződést kötött vele.

.