Szombathelyi közgyűlés: 2011. június - Érik az uborka (fissítve)

2011.06.16. 13:29

Érik az uborka, épp itt az ideje, hogy a politika szabadságra menjen. A nyári szünet előtti közgyűlésre negyven napirendi pont jutott, a napirend előtti szóváltás ütős, viszont nem túl hosszú. A délutánból önkényesen szemezgettünk.

Érik az uborka, épp itt az ideje, hogy a politika szabadságra menjen. A nyári szünet előtti közgyűlésre negyven napirendi pont jutott, a napirend előtti szóváltás ütős, viszont nem túl hosszú.

Kilenc napirendi pontot javasolt sürgősséggel a Fidesz, még hármat a szocialista frakció, a jobbik kettőt, a beterjesztett 31 mellé. Előbbieket elfogadták, utóbbiakat nem. Elutasították egyebek mellett Czeglédy Csabának (MSZP) azt a javaslatát, hogy tárgyalja újra az SZMSZ közgyűlés egyenes adásban történő közvetítésére vonatkozó rendelkezését, ugyanez lett a sorsa Balassa Péter (Jobbik), javaslatát, hogy tűzze napirendre az autóbusz pályaudvar-telek és az ipari park céljára vásárolt területtel kapcsolatos tájékoztatót. (A héten zárt ülésen volt szó erről a gazdasági bizottság ülésén.) A sürgősségi napirendekkel együtt a júniusi közgyűlés napirendjeinek száma több, mint negyvenre nőtt.
 
Zárt ülésen tárgyalta a közgyűlés az eredetileg nyílt ülésre szánt 17 –es napirendi pontot (Art Café bérleti szerződése), mert a felek peres útra terelik az ügyet. Czeglédy ezzel kapcsolatban később megjegyezte, biztos azért, mert – mint hangoztatta - ebben az ügyben Molnár Miklós (Pro Savaria) alpolgármester érintett.
 
A 86-os 2014-re…
 
A Gyebrovszki János (MSZP) felvetette, hogy – mint az a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium nála levő leveléből kiderül - a GYSEV átveszi a MÁV-tól a nyugat- magyarországi vasútvonalak működtetését, ezért bezár a helyi MÁV igazgatóság. A képviselő azt kérte a munkahelyek érdekében a polgármester miatt forduljon a miniszterhez. Pillanatnyilag még csak szándékról van szó – közölte a Puskás Tivadar.
 
Németh Kálmán (SZTKE) a 86-os út felől érdeklődött. A polgármester elmondta, hogy a beruházásban részt vevő egyik céget felszámolták, új közbeszerzési eljárást kell kiírni. Olyan ígérete van, hogy 2014-15-re befejeződik a megyei szakasz építése. Marton Zsolt azzal egészítette ki, hogy az vezetett ide, hogy ötven százalékkal kevesebbért vállalta be a cég a munkát, mint amit terveztek rá. Az útra a forrás meg van, ha lezárul a jogi procedúra, a közbeszerzést kiírják.
 
Horváth Attila (MSZP) kérdésére Takátsné Tenki Mária (Fidesz) arról tájékoztatta a testületet, hogy a gyepmesteri telep átadásáról folynak a tárgyalások. A képviselő asszony később azt tudatta a közgyűléssel, vállalkozónőknek szervez fórumot, arról, hogyan tudnak a foglalkoztatási támogatásokkal, mikrohitelekkel élni.
 
Nem lesz hajléktalanszálló az iskolaépület
 
Lendvai Ferenc (Fidesz) az internetes fórumokon terjedő információra kérdezett rá: a Szent-Györgyi iskola épületére szükség van-e a hajléktalanszálló bővítésére. Nincs, közölte a polgármester, Marton pedig azzal nyugtatta meg a képviselőt, hogy ilyesmi soha meg se fordult a városvezetés fejében. Az épület hasznosításával ősszel foglalkozik a közgyűlés.
 
Balassa Péter az Állami Számvevőszék jelenleg folyó vizsgálata után érdeklődött. Az aljegyző elmondta, hogy minden megyei jogú gazdasági helyzetét vizsgálják - az önkormányzati cégeket is - a 2007-10 közötti időszakra vonatkozóan. Molnár Miklós (Pro Savaria) gazdasági alpolgármester azt mondta, a vizsgálat után a város pénzügyi helyzetéről szóló vita végére pont kerül. (Ez után élénk vita bontakozott ki a város pénzügyi helyzetéről, és az eladósodottságról.) Czeglédy gúnyos megjegyzést tett az ÁSZ vezetőjére, és közölte, úgyis csak addig lesz a székén, amíg meg nem változik a parlament összetétele. Nem fogadja el az ÁSZ vizsgálat eredményét. Ezt a polgármester annál is inkább furcsállta, mert még azt sem lehet tudni, mi lesz a vizsgálat eredménye.
 
Sikerült-e előre lépni a város nagy munkáltatóinak munkaerő-problémáinak megoldásában – kérdezte Kővári Attila (MSZP) lényeges kérdésre térve. Molnár Miklós azt válaszolta, hogy konkrét menetrend szerint haladnak, a legutóbbi tárgyaláson azt tekintették át, hogy mit sikerült megvalósítani a tervekből és mit kell pótolniuk. Az alpolgármester beszámolt arról is, hogy a megyei cégek egy részénél is járt már, ezek a vállalkozások ugyancsak készek lennének együttműködni a szakképzésben, mert ők is létszámbővítéseket terveznek.
 
Rossz a ragozás
 
Kővári kifogásolta a beszámoló nyelvhelyességi hibáit is, lektor alkalmazását javasolta. Puskás Tivadar elnézést kért, hogy nem javította a hibákat.
 
Gyebrovszki János azt firtatta, mi a helyzet azzal a büntetőeljárással kapcsolatban, amelyet a Domus üzletközpontban bérelt idősek otthonával kapcsolatban tett a polgármester. Marton alpolgármester arról számolt be, hogy azért mert a cselekmény nem bűncselekmény, a rendőrség megszüntette az eljárást. Molnár Miklós azzal egészítette ki, hogy függetlenül attól, hogy a rendőrség szerint nem volt bűncselekmény, indokolatlan volt és felesleges kiadással járt a helyiség bérlete. Czeglédy viszont azt jegyezte meg, hogy annak idején Molnár az üggyel kapcsolatban szocialista csontvázról beszélt, amit „ezek szerint sikerült visszagyömöszölni a szekrénybe.”
 
Czeglédy megnyugodott: nem adják el a városi tévét
 
Czeglédy azt kérte a polgármestertől, hogy jelentse ki, hogy nem adja el az önkormányzat a városi tévét, mert ő úgy tudja, „érkezni fog egy ajánlat” a városi tévé megvételére, vagy üzemeltetésre. A polgármester megjegyezte, hogy a tévé eladásáról szóló információt ő Czeglédyn kívül még senkitől sem hallotta, de kijelentette, hogy nem szándéka a közgyűlésnek eladni, megszüntetni a városi tévét. A válasz a frakcióvezetőt megnyugtatta, és szentül megígérte, hogy nem hozza többé szóba a kérdést.
 
A hivatal munkájáról szóló beszámoló kapcsán kérdezte Czeglédy Csaba a közterület-felügyeletet, hogy mi lett a következménye Fő téri kitelepülések ellenőrzésnek és bírságolásnak. Dr. Varsányi Péter arról számolt be, hogy az a cég terjeszkedett most túl a területén, amelyikkel semmi gond nem volt a múltkor, az öt korábban hibázóból négynél nem volt most gond, egynél viszont igen.
 
A napirend előtti napirendek sorát Gyebrovszky János kérdése zárta: hogyan történt, hogy a Szova ZRt. vezérigazgatójának negyvenezer forinttal emelkedett a fizetése közgyűlési döntés nélkül. A polgármester eleget tesz a képviselő kérésének és kivizsgáltatja az ügyet.

Délutáni konstruktív
 
A közgyűlés asztalára került témák közöl számos észrevételt váltott ki a város közbiztonsági helyzetéről szóló tájékoztató, vagy másfél órán keresztül sorolták a képviselők az észrevételeiket az idősek, a belvárosiak, a belvárosi idősek, a hajléktalanok kontra belvárosiak témában. Szót kapott a napirend kapcsán Erdélyi László, aki inszinuálta az egész közgyűlést fasisztázásával és egyéb beszólásaival, akkor is, amikor polgármester megvonta tőle a szót.
 
A tűzoltóság beszámolója is napirenden volt, Krizmanich Ferenc alezredes, Szombathely város tűzoltóságának parancsnoka – tekintettel a tűzoltóságok lehetséges állami kézbe vonására – megköszönte az alapító önkormányzatnak az eddigi együttműködést.
 
Személyes okok?
 
Nagy vitát váltott ki a szociális térkép. Kis kitérővel, mert mielőtt az érdemi tárgyalásra sor került volna, a polgármesternek nagyon elege lett abból, hogy Gyebrovszki János egyfolytában vegzálja. Az utolsó csepp a szociális térkép napirendnél került a pohárba, amikor Gyebrovszki képviselő jelentkezett szólásra, majd miután a polgármester megadta neki a szót, a képviselő kioktatta, hogy előbb a bizottság elnökének kellene szót adnia… Ez után a polgármester megkérdezte, hogy személyes oka van-e annak, hogy Gyebrovszki folyamatosan beleköt. Czeglédy Csaba azt mondta, hogy azért nyomta be a hozzászólás gombot Gyebrovszki, nehogy a polgármester vita nélkül zárja le a napirendi pontot, de mielőtt Gyebrovszki hozzászólna, várják a bizottság elnökének hozzászólását.
 
(Ez az szint, amikor a sajtómunkás legszívesebben vicsorgó zöld fejekkel, és/vagy karatélyozó pálcikaemberekkel kommentálná a tudósítást, de mivel ezt nem teheti, kimegy az udvarra, tesz néhány kört, és csak azért nem gyújt rá, mert ezt magának szentül megígérte.) A polgármester szünetet rendelt el.
 
Szociális térkép
 
Az érdemi vita a szünet után folytatódott/ kezdődött: Szakály Gábor (Fidesz) a tanulmányról szóló előterjesztést elfogadásra javasolta. Megjegyezte, hogy a legkiszolgáltatottabb helyzetben az idős egyedülálló emberek vannak. Gyebrovszki János kifogásolta, hogy a tanulmány készítése csúszott, és a kérdések sem voltak jók, ezt legközelebb konkrétabban kellene meghatározni. (A szerk. megjegyzése: a szociális térképre szóló pályázatot még az előző városvezetés írta ki, a nyertest is ő választotta ki, a szerződés aláírása az önkormányzati választások miatt maradt a jelenlegi városvezetésre.)
 
A város polgárainak szociális helyzetét feltáró tanulmánnyal kapcsolatban végül is viszonylag konstruktív vita bontakozott ki, melynek végén Marton Zsolt módosítóját, hogy tegyen javaslatot a szociális osztály a szociális térkép alapján a szociális ellátások átgondolására, a közgyűlés októberi határidővel elfogadta.
 
Döntés született arról, hogy a Fő tér 9. számú korábban a Szentlélek patikának helyt adó ingatlant a város értékesíti, kikiáltási ár 60 millió forint.
 
Szó volt még az ovisok ingyenes nyelvokatásáról (ez nem lesz a jövőben), a hivatal átszervezéséről, amely vita során megbizonyosodhattunk, hogy a hivatal jól végzi a dolgát, de bizonytalanok a dolgozók, hogy miképp alakul a sorsuk az átszervezéssel.
Szünet
 
Tavaly nyáron – mert kampány volt – nem sok ideje maradt az uborkázásra, meg tökgyalulásra, ribizliszörp- és lekvárbefőzésre a közéleti tudósítóknak. Számos fontos kérdés maradt nyitva most is, fontosabbak, mint tavaly ilyenkor. Az élet nem áll meg a városházán a közgyűlési szünettel. Ami fontos, arról igyekszünk számot adni, egyébként meg jó nyarat mindenkinek.
.