Képes cigányszótár gyermekeknek Szombathelyről

2010.05.07. 17:35

A kiadvány érdekes lehet mindenkinek, aki érdeklődik a nyelvek vagy a cigányság kultúrája iránt.

A célcsoportot leginkább a roma gyerekek jelentik, akik már semmit vagy alig tudnak cigányul, de a kiadvány érdekes lehet mindenkinek, aki érdeklődik a nyelvek vagy a cigányság kultúrája iránt. A szótárt pénteken mutatták be Szombathelyen.

Pénteken szokatlan könyvbemutatóra invitálták a sajtó képviselőit. A Savaria Rehab Team által működtetett Nappali Központban bemutatták a romani (lovári) – magyar képes szótárt, amely a maga nemében egyszerre egyedi és hiánypótló.

Hiába beszéli ugyanis a nyelvet Európában mintegy 4-6 millió ember, a magyar könyvpiacon eddig nem volt a könyvpiacon olyan, a gyermekek számára készített képes kiadvány, amely a lovari nyelv alapjait ismerteti meg. (A cigány nyelvről a cikk utáni keretben találhatók további részletek.)

Magyar - cigány szótár

A szótár anyaga alapvetően a romák által Nyugat-Dunántúlon (Vas megyében, Győr-Sopron-Moson megyében, Veszprém megyében és Zala megyében) használt lovári nyelvjárásra épült.

A szótár szerkesztésekor olyan mindennapi helyzetek jelennek meg, mint amiket a nagy világnyelvek képes szótárainál meg megszoktunk (otthon, öltözködés, étel, sport stb.), emellett arra is figyeltek, hogy azok a szavak is bekerüljenek a szótárba, amelyek a romák által használt köznyelvben ma még nem nagyon ismertek (pl. a foglalkozásnevek, az iskolával, a közlekedéssel, stb. kapcsolatos szavak).


Kattintson a képre a nagyításhoz!

A szótár elsősorban gyermekeknek készült, azzal a nem titkolt nyelvpedagógiai szándékkal, hogy azok a roma gyerekek, akik már nem tudnak, vagy csak keveset tudnak cigányul, megtanulhatják helyesen azt, amit ma már jobbára szüleik, nagyszüleik tudnak.

Azokra is számítanak, akik „úgy” szeretnének megtanulni romanes, és azok számára is, akik romani nyelvvizsgára készülnek.

Kolompár Hajnalka

A kötet szerkesztője, Kolompár Hajnalka nyelvész (a képen) a bemutatón többek között arról beszélt, hogy minden nyelv kincs, így a romani is. Ugyanakkor a Magyarországon élő cigányokra – Mária Teréziától kezdve napjainkig – nagy társadalmi és politikai nyomás nehezedik, hogy feledje a nyelvét. A kultúra és a nyelv megőrzésében – és a békés egymás mellett élésben – nagy felelőssége van a cigány és nem cigány értelmiségnek, politikusoknak.

Ebből a szempontból fontos ennek a könyvnek a megszületése is.

Tüttő Márta irodavezető elmondta: a szótár egyelőre félezer példányszámban készült el, bíznak a sikerében, ami egyben azt is jelentené, hogy további utánnyomásokra lesz szükség.

/sites/default/files/image/szotar-magy.jpg

Az eseményen megjelent a kiadvány elkészítésébe szintén szerepet vállaló Masszi Ferenc művésztanár is, aki elmesélte hogyan születtek a könyv gyermekek által készített illusztrációi, illetve azok a rajzok, melyek kiállítás formájában jelenleg láthatók a Nappali Központban.

A rendezvény az Aranyhíd NOIK tanulóinak műsorával zárult.

A cigány nyelv

A cigány nyelv kifejezés alatt tágabb értelmezésben az Indiából elvándorolt cigányság egymással közeli rokonságban álló újind nyelvváltozatait értjük, ezek a domari, a lomavren és a romani. Közülük a lomavren önálló nyelvnek tekinthető, míg a domari és a romani nyelvek között nem lehet éles határt húzni, vagyis nyelvi folytonosságot alkotnak.

Szűkebb értelemben a cigány nyelv csak a romani vagy roma nyelvet jelenti, az európai – illetve az Európából az Újvilágba kivándorolt – cigányság több változatban élő nyelve, a balkáni nyelvi unió tagja. Európában a romák 40%-a – kb. 4-6 millió ember – beszéli, így Európa egyik legnagyobb létszámú nyelvi kisebbségét alkotja.
A romani nyelv az indoeurópai nyelvcsalád tagja. A cigányság európai vándorlásai során a különböző csoportok más-más nyelvterületekkel kerültek érintkezésbe, így nyelvük eltérő módon fejlődött.


A szótár megjelenése a Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatásával, a Vas Megyei Esélyegyenlőségi Iroda valamint a Savaria Rehab-Team Nonprofit Kft. közreműködésével valósult meg.

 

.